Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky jsou za námi. Moravskoslezský kraj bude v novém volebním období zastupovat celkem 22 poslanců. Mezi nimi je také náměstek havířovského primátora a krajský opoziční zastupitel Bohuslav Niemiec, člen KDU-ČSL kandidující za koalici SPOLU, kterému jsme položili několik otázek.
Pane náměstku, co pro vás znamená to, že jste se stal poslancem Parlamentu České republiky?
Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora, zvolený poslanec: “Je to pro mě překvapení, radost a velká zodpovědnost, když jsem získal tak vysokou důvěru do občanů, které si moc vážím a cením a chci je reprezentovat, protože jsem asi jediný poslanec z našeho regionu, celého Těšínského Slezska, z Havířova, takže bych byl rád jejich reprezentantem v poslanecké sněmovně."
I přesto, že míříte do opozičních hlavic?
Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora, zvolený poslanec: “I přesto, že míříme do opozičních hlavic, protože i s opozice se dá udělat spoustu dobré práce, připomínkovat zákony, vnášet nové podněty, myšlenky, bojovat za Havířov, za Těšínské Slezsko a myslím si, že ty věci jsou realizovatelné, jenom je třeba chtít a být aktivní.”
V poslanecké sněmovně se budou ustavovat výbory. Už víte, do kterého výboru a na jaké pozici byste chtěl být?
Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora, zvolený poslanec: “Ano, mám představu. Chtěl bych se dál věnovat energetice, průmyslu, to jak jsem se věnoval doteď v rámci, ať už to kraje, nebo i v rámci pomoci našim poslancům, kteří tam byli v minulém volebním období. Ale uvidíme, jak se podaří ustanovit výbory a kolik tam bude míst. Tak věřím, že se podaří dostat do těch výborů, které jsou důležité pro náš region."
Vy jste ale krajským zastupitelem, jste náměstkem Statutárního města Havířov a teď jste nově poslancem. Co s tím?
Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora, zvolený poslanec: “Uvažoval jsem nad tím již před volbami. V rámci tady našeho města máme spoustu investičních akcí, které dokončujeme. Bavil jsem se o tom s kolegy a myslím, že ten mandát budu muset dokončit. Co se týká krajského zastupitele, tak tam budu jednat s svými náhradníky, kolegy a tam směřuju k tomu, že bych krajské zastupitelstvo možná opustil.”
Přesto, náměstek pro investice a chytré město. Těch úkolů je tady poměrně dost. Bude se to zvládat? Máte na to ten tým tady?
Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora, zvolený poslanec: “Budu se o to velmi intenzivně snažit. Tady je velmi silný tým na investicích i na komunálních službách. Já věřím, že mi v tom pomohou a kdybych zjistil, že to nejde, tak se s nimi pobavím o tom a budeme hledat jiné řešení.”
Na co se nejvíce, a naopak na co se vůbec netěšíte do té poslanecké sněmovny?
Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora, zvolený poslanec: “Netěším se na ty hádky u poslaneckého pultíku a těším se na nové zkušenosti. Na to, co člověk je schopný, nebo není schopný ovlivnit z té Prahy a jakým způsobem je schopný pomoci z Prahy našemu regionu.”
Bude pro vás poslance výhodou i to, že je vás tam 90 úplných nováčků?
Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora, zvolený poslanec: “Toto neumím posoudit. Možná právě se podaří ubrat těch hádek a těch střetů, možná taky ne. Já si myslím, že pro mě je prioritní pracovat v poslanecké sněmovně pro tento region. Může to být výhoda v tom, že nemusí být ty střety takové vypjaté, já doufám, že to tak bude. A může to být taky nevýhoda v tom, že spousta lidí bude nezkušených. To znamená, bude nějaký čas trvat, než se zorientují, zapracují a než se ta poslanecká sněmovna opravdu rozjede naplno.”