Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nepoučitelní chodci stále hazardují se svými životy

  • Karviná,

Základní pravidlo chodce, být viděn a neriskovat při přecházení silnice v Karviné u mnohých neplatí. Ponaučení si dokonce nevzali ani z listopadové tragické nehody na ulici Havířská. Reflexní pásky, které jim policisté a zástupci BESIPu zdarma rozdávají, nenosí. Zákon jim to totiž ve městech neukládá.

K jedné z tragických nehod, při které zemřela 61letá chodkyně, došlo v Karviné na ulici Havířská loni začátkem listopadu. Bohužel, svíčky ani věnce, které dodnes místo tragédie připomínají, nepřinutilo chodce k zamyšlení. Při přecházení frekventované silnice riskují pořád.

„Já si dávám pozor. Dívám se vlevo, vpravo, když nic nejede, přejdu.“ „Strach nemám, ale je to velké riziko.“ „Mám strach. Raději přecházím přes přechod.“ „Špatně vidím, bojím se. Vždycky jdu na přechod, tam mám přednost,“ říkají chodci.

Ale i na přechodu si chodci musí dávat pozor. Žádné pravidlo o absolutní přednosti chodců totiž neexistuje. Policisté se proto na ně v poslední době více zaměřili.

„Zvýšili jsme dohled. Hlavně jsme se zaměřili na porušování zákona ze strany chodců. To ale neznamená, že se nedohlíží na porušování zákona ze strany řidičů, kteří neumožní chodcům bezpečné přecházení,“ vysvětlil dopravní policista Pavel Balicki.

V rámci prevence navíc chodcům rozdávají reflexní pásky, lidé je ale nenosí.

„Lidé ještě nedocenili potřebnost toho, aby byli viděni. To jsou vždycky takové ty otázky: Vezmete si ode mě reflexní pásek? Ne, děkuji, já jich mám doma sedm,“ postěžoval si krajský koordinátor organizace BESIPu Pavel Rakus.

Současná legislativa nařizuje chodcům nosit reflexní prvky jen mimo obec. BESIP ve spolupráci s Policií ČR proto usiluje o to, aby tato povinnost platila i v obci.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy