Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Přehledný manuál k nadcházejícím komunálním volbám

  • Karviná,

Už tento pátek a sobotu budou lidé volit vedení města a zastupitele v komunálních volbách. Obálky s hlasovacím lístkem a instrukcemi by už měli mít lidé doma k dispozici.

V pátek 5. října se ve dvě hodiny odpoledne  otevře v Karviné celkem 61 volebních místností, aby každý občan starší 18 let, mohl zvolit hnutí nebo stranu, případně jednotlivé kandidáty, které by rád viděl ve vedení a zastupitelstvu města. Každý volič má k dispozici jeden hlasovací list ve formátu A1 na něm najde 8 zaregistrovaných stran, hnutí nebo koalic.

"Volič má 41 hlasů, to je počet, kolik se volí zastupitelů do zastupitelstva města. Může volit třemi způsoby. Může dát hlas straně," vysvětlila Renáta  Šmídová, vedoucí oddělení vnitřních služeb Odboru organizačního MMK.

V tomto nejjednodušším případě volič zaškrtne křížkem políčko před vybranou stranou. Pokud volič chce, aby jeho kandidáti prošli do zastupitelstva, je lepší volit celou stranu, neboť strana tím získá 41 hlasů. Čím méně volič zaškrtne kandidátů z jedné strany, tím méně samotná strana získá hlasů a je možné, že strana do zastupitelstva neprojde

Druhý způsob je ten, že  využije všech svých 41 hlasů a zaškrtne 41 jmen napříč politickými stranami. Může jich zaškrtnout i méně a hlasovací lístek bude platný. Třetí způsob je kombinace - volič si vybere a zaškrtne stranu a k ní ještě zaškrtává vybrané kandidáty z jiných strana hnutí nebo kolalic.

"Když dá kombinaci obou možností, stranu i kandidáty, přednostně se počítají kandidáti a dopočítá se z vybrané strany ze seznamu strany od čísla 1 až do počtu, kolik chybí do plného počtu 41 kandidátů," doplnila Šmídová.

Volič si musí dát pozor na to, aby byl  jeho hlasovací lístek platný.

"Pokud se rozhodne volit jednu stranu, může zaškrtnout jednu stranu, pokud by na hlasovacím lístku zaškrtl strany dvě, jedná se o neplatný hlas. Taktéž neplatný hlas je ten, když dá volič víc jak 41 hlasů napříč stranami," dodala.

Neplatné je také jakékoliv jiné označování než křížkování. Kolečka nebo fajfkování jsou nepřípustná.

Pokud volič omylem nedostal  obálku s hlasovacím lístkem do schránky, může si je vyzvednout v den voleb přímo ve volební místnosti.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy