Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Chlapi z technických služeb zvládají práce všeho druhu a ještě vymýšlejí novinky

  • Karviná,

V Karviné mají i horkých letních dnech pracovníci technických služeb napilno každý den. Jejich činnost je různorodá, od oprav výtluků, kanálových vpustí přes svoz odpadu až po třeba výstavbu nových dětských hřišť. Nově ve městě přibyla na zkoušku i solární veřejná osvětlení.

Pracovníci karvinských technických služeb nezahálejí ani v tropických podmínkách léta. Na starost toho mají opravdu hodně. Kromě plánované různorodé činnosti se musí věnovat i aktuálním opravám, které lidé hlásí, třeba prostřednictvím emailové adresy zavady@karvina.cz. Mezi běžné činnosti patří například opravy výtluků, kanálových vpustí, starost o zeleň a další.

"Udržují ještě v provozu semafory, veřejná osvětlení, opravují mobiliář jako jsou lavičky, odpadkové koše, provádí svozy odpadu," vyjmenovala vedoucí odboru komunálních služeb MMK Jana Maierová.

Na starost mají i výstavbu nových hřišť ve městě. Mezi ty nově vybudované patří například dětské hřiště ve vnitrobloku na ulici Ciolkovského.

"Toto hřiště jsme vystavěli na požadavek občanů, kdy jsme v okolí zjišťovali počet dětí a v jaké věkové kategorii tady bydlí. Podle toho jsme hřiště navrhli, projednávali jsme to před výstavbou i s občany. Snad se dětem hřiště bude líbit a poslouží svému účelu," vysvětlila Maierová.

Zatímco na některých místech nová hřiště vznikají, jinde se kvůli konci životnosti  odstraňují.

"V případě, že se hřiště odstraní, pak oslovujeme občany, zda v okolí další hřiště budou chtít. Pokud ano, navrhneme studii, předložíme vedení družstev nebo SVJ, po odsouhlasení dojde k realizaci. Pokud naopak hřiště nepožadují, nahrazovat se nebude," dodala.

V současné době je na čas kvůli extrémnímu suchu pozastaveno i sečení trávy.
A ve městě to jde vidět, vykvetlo spoustu kvítí, které prospělo třeba včelstvu. V údržbě města - konkrétně například s okopy pomáhají technickým službám i pracovníci veřejně prospěšných prací.

"Zaměřili jsme se na krajnice u komunikací, na chodníky a autobusové čekárny. Společně to provádíme se Správou a údržbou silnic, kde nám ochotně poskytli techniku. My vyplejeme i tu část, která je na jejich komunikaci, oni plevel strojově zlikvidují," vysvětlila vedoucí.

Ve městě přibyly i novinky. Například na ulici Slovenská bylo přemístěno kontejnerové stání na vhodnější místo a bylo také na žádost obyvatel ohrazeno dřevěnou stěnou.

"Oplotili jsme stání, aby se do širokého okolí nerozfoukávaly papíry a odpad. Je to pilotní projekt, vyzkoušeli jsme to. pokud se nám prokáže, že to zabránilo vzniku odpadu v okolí kontejnerového stání, tak v tom oplocení budeme pokračovat, máme vytipované další jedno velké stanoviště a to na ulici Březová, " řekla Maierová.

A nově přibyly i lampy se solárním panelem v garážové osadě Za Splavem. Požadovali je majitelé garáží.

"Vzhledem k tomu, že tady nebyla možnost připojení se na elektrickou energii, tak jsme zkušebně nainstalovali tři veřejná osvětlení se solárním panelem. Osvětlení jsou řízena fotobuňkou, bez pohybu je svítidlo v útlumu, v případě, že fotobuňka zaznamená pohyb, tak se svítivost  automaticky zvýší", uzavřela vedoucí.

Další takové solární svítidla jsou i na ulic Zahradnická. Jde o zkušební provoz, baterie je nastavená tak, že by měla svítivost vydržet i v zimních měsících.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy