Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Síla ledu na vodních plochách slábne. Nepodceňujte ji

  • Karviná,

Se stoupajícími venkovními teplotami slábne síla ledu na vodních plochách. Hrozí tedy větší nebezpečí propadnutí a bruslaři by proto měli být obezřetní. Karvinští hasiči jsou na záchranu člověka probořeného v ledu připraveni, záchranu v mrazech nacvičovali.

Jako bezpečná síla ledu pro vstup na ledovou plochu se všeobecně uvádí 12 až 20 cm. Nedoporučuje se shromaždování více osob na jednom místě. Karvinští hasiči jsou připraveni rychle zasáhnout, pokud bude potřeba, záchranu osoby probořené ledem nacvičovali.

Petr Konopka velitel čety HZS MSK ÚO Karviná: "Během celého zásahu se dá předpokládat nenadále proboření všech a všeho, co se vyskytuje na ledové ploše. Je nezbytné vytvořit spolehlivé jištění všech hasičů, kteří se podílejí na záchraně přímo na ledové ploše. Je důležité jistit i užívané prostředky, jako jsou nosítka, nafukovací sáně RS-5 nebo páteřová deska."

Největším rizikovým faktorem při této události je podchlazení. Hasiči jsou připraveni zajistit ihned tepelný komfort v přistavěném kontejneru. Zdravotní stav může být po vytažení různý, záleží na době, kdy člověk zůstává v ledové vodě.

Lukáš Roško, lékař oddělení ARO NsP Karviná-Ráj: "Strašně rychle ztrácí teplo a hrozí selhání základních životních funkcí. My máme různé postupy, jak toho člověka dokážeme zahřát tady na oddělení. Jsou to postupy pomocí banketrolu, speciálních fukarů, ohřátých infuzí , ty postupy jsou různé."

Děti by se na led neměly vydávat bez dozoru. Toto platí i pro dospělé bruslaře. I ti by se neměli vydávat bruslit o samotě, například kvůli pomoci v případě zranění či jiných komplikací.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy