Lázně Darkov se připravují na další možnost jak úspěšně rehabilitovat pacienty, a to pomocí virtuální reality.
Lenka Krótká, obchodní ředitelka Lázní Darkov: "Projekt virtuální reality v Lázních Darkov vznikl prvotně za účelem účasti na světové výstavě Expo 2020, která by se v letošním roce měla uskutečnit v Dubaji. Díky naším programům tak dáváme možnost klientům ve virtuální realitě se projít naším lázeňským prostředím odkudkoliv ze kterékoliv části světa a může si vyzkoušet naše lázeňské procedury. Naším novým cílem je začlenit virtuální realitu mezi nabízené léčebné procedury pro naše pacienty a to zejména s onemocněním pohybového aparátu a nervového systému.”
Cílem Lázní Darkov je vytvořit společně s ostravskou firmou, která se na virtuální realitu specializuje, programy zaměřené prvotně zejména na rehabilitaci ruky v rámci ergoterapie, po různých úrazech, neurologických onemocněních nebo traumatech.
Tomáš Sovják, fyzioterapeut Lázní Darkov: "Pacientovi ve virtuální realitě můžeme nastavit rozsah pohybu, ve kterém se ta končetina bude pohybovat, v tomto rozsahu bude vykonávat určité úkony a vlastně na konci, po několika cvičeních, můžeme změřit změny, které nastanou u tohoto pacienta. Také bychom se chtěli zaměřit na rehabilitaci Parkinsoniků v rámci těch programů, kde je potřeba u těchto neurologických diagnóz často trénovat i kognitivní funkce a zejména ty motorické."
Ve virtuální rehabilitaci bude mít pacient nasazené speciální brýle, ve kterých uvidí virtuální svět. Tam bude provádět různé úkony.
Tomáš Sovják, fyzioterapeut Lázní Darkov: "Ty úkony jsou přizpůsobeny a na míru ušité dle té diagnózy, aby to dávalo smysl. Například u rehabilitace vozíčkářů, kteří jsou po míšní léze nebo z jiných důvodů jsou vozíčkáři, tak můžeme trénovat stabilizační funkce na tom vozíku. Trénink těch vozíčkářů v té virtuální realitě snižuje prokazatelně spastické bolesti a zlepšuje jejich psychický stav."
Brýle mohou být napojeny na monitor a terapeut může kontrolovat, co pacient ve virtuální realitě dělá a může ho usměrňovat.
V současné době zkouší Lázně Darkov s prostředím virtuální reality seznamovat své klienty.
Lenka Krótká, obchodní ředitelka Lázní Darkov: "V řádu několika měsíců ve spolupráci s nemocnicemi a univerzitami máme v plánu spustit pilotní projekt, který se bude týkat samotného měření a výsledků této virtuální reality, budeme chtít tuto proceduru začlenit v rámci léčby."
Virtuální rehabilitace má obrovský potenciál a do budoucna nabízí mnoho možností.
Tomáš Sovják, fyzioterapeut Lázní Darkov: "Bude se dát použít v rámci doplňkového léčení v domovech důchodců, sociálních službách a může navazovat na proběhlou rehabilitaci ať už v lázních nebo dalším ambulantním zařízení."