Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Volební komise složily svůj slib. V Karviné bude otevřeno 59 volebních místností

  • Karviná,

Už tento pátek a sobotu se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny ČR. Před každými volbami probíhají školení členů okrskových komisí a také všichni složí veřejně svůj slib. Jejich práce tím tak oficiálně začala a skončí vyhlášením výsledků voleb.V Karviné se slib skládal v sále OPF.

V sále karvinské Obchodně podnikatelské fakulty se sešli členové volebních komisí, aby všichni najednou, po zaznění státní hymny, složili volební slib.

Miroslav Hajdušík, náměstek primátora Karviné: "Já jsem moc rád, že tito lidé obětují svůj čas, aby dohlíželi na regulérnost voleb. Oni svým podpisem stvrzují, že budou dodržovat zákony ČR, budou mít ale stížené podmínky, protože stále platí hygienická opatření."
anketa: členové volebních komisí: "Nemám žádné zkušenosti, jdu poprvé si to zkusit." "Zasedala jsem už 4x. Přijde mi to jako potřebné." "Do komise jdu počtvrté a beru to jako dobrou brigádu ke studiu. "Si myslím, že je to víceméně trochu jako povinnost."

Své členy okrskových volebních komisí, kteří dohlížejí na zdárný průběh voleb delegují politické strany, hnutí nebo seskupení. Po složení slibu pak zvolí jednotlivé komise předsedu a místopředsedu a zajistí organizační záležitosti.

Renáta Blaníková, vedoucí Oddělení vnitřních služeb MMK: "Předseda a místopředseda se musí povinně volit losem. Zapisovatelé mají přípravné losovací lístky a opravdu, nejde se dohodnout, musí se vylosovat 57 Předseda je pak zodpovědný za zdárný průběh voleb, dohlíží na pořádek ve volební místnosti. Kontroluje zda jsou před zapečetěním urny prázdné, aby tam někdo něco už nevhodil."

Předseda, místopředseda a zapisovatel se po složení slibu také povinně účastní školení k zásadám hlasování a zjišťování výsledků voleb.

V Karviné budou komise zasedat celkem v 59. okrskových místnostech, od posledních voleb zůstal počet otevřených místností stejný. Sérii volebních lístků už voliči obdrželi do schránek. V ní je celkem 19 hlasovacích volebních lístků, které netvoří souvislou číselnou řadu. Volební lístek s číslem 6,11 a 19 chybí, protože si tato čísla vylosovaly strany nebo hnutí, které v Moravskoslezském kraji nekandidují. Volební hlasovací lístky budou k dispozici i ve volebních místnostech.

Pořadové číslo vybraného kandidáta je možné pouze zakroužkovat, na jiná označení preferencí kandidátů se nebude brát ohled.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy