Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Při opravě tří historických domů na karvinském náměstí probíhá archeologický výzkum

  • Karviná,

V Karviné mají plné ruce práce archeologové. Souběžně s rekonstrukcí tří historických domů na náměstí tady provádějí záchranný výzkum. Sondy byly plánovány na různých místech stavebních výkopů, celkově archeologové prozkoumali desítky metrů čtverečních ploch.

Rekonstrukce tří domů na náměstí přinesla archeologům výjimečnou příležitost podívat se podrobně na počátky města Fryštátu a jeho středověký vývoj. Jde o záchranný archeologický výzkum.

Michal Zezula, ředitel Národního památkového ústavu v Ostravě: "Ty současné archeologické práce nám přinesly informace, jak ta původní dřevohliněná zástavba vypadala a nemůžeme opomenout spoustu archeologických nálezů, které se podařilo získat, jde o desítky beden převážně středověkých předmětů, které mají pro město a jeho dějiny zásadní význam."

Archeologické sondy byly plánovány na různých místech stavebních výkopů například při sanaci obvodového zdiva, přípojky inženýrských sítí, třeba horkovodu nebo kanalizace. Celkově šlo o desítky metrů čtverečních prozkoumaných ploch.

Jana Brhelová, dokumentátorka, asistentka archeologa: "My se nacházíme v části hospodářského zázemí, kde jsou různé odpadní jámy, jímky a mohou zde být i dvorky a ohrazení pro zvířata. "

Nálezy budou zpracovány, v současné době se myjí, konzervují a jejich výběr bude představen v nálezové zprávě. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy