Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Karvinská regionální knihovna přináší tipy na vánoční čtení pro dospělé

  • Karviná,

Vánoční pohodu a klidnou atmosféru třeba při dlouhých večerech dokáže u vás vykouzlit i dobrá knížka s příběhem. Karvinská regionální knihovna proto přichází s několika tituly, které by stály za přečtení právě o Vánocích. Výběr knih pro dospělé čtenáře vás také může inspirovat k nákupu knížky jako dárek pod stromeček.

S inspirací a výběrem správné knížky jako dárek pod stromeček nebo jen tak pro čtení v tichu doma právě o Vánocích přichází karvinská regionální knihovna. Připravila si pro vás tituly různých žánrů pro dospělé i děti, novinky i starší knihy, které trochu neprávem zapadly.

Lukáš Kowala, knihovník: "Začnu trochu těžším odvarem, máme tady knížku Jmenuji se Maryte. Je to knížka o poválečné tématice. Jedná se o vlčí děti, děti německých rodičů, sirotci, kteří se snaží o holé přežití. Je trochu smutná před Vánoci, ale myslím si, že i tato kniha by neměla zapadnout a měla by si najít své místo. Abychom trochu odlehčili, tak jsme našel Knihu Léta, tato kniha se určitě hodí. Lidé, kteří vyrůstali na skřítcích Mumíncích, které znají z animovaného provedení nebo z knižních pohádek, tak tato autorka Tove Jansonová napsala i knížku, kde se vrací do dětství na finský ostrov, kde každé léto jezdila za svou babičkou a vzpomíná na nejkrásnější zážitky, které ji formovaly a proto se stala i dětskou autorkou. Abychom nezůstali pouze u zahraničních autorů, mám tady knížku Jaroslava Rudiše, za tuto knihu dostal ocenění Magnesia Litera, je to knížka Český ráj. Parta chlápků se sejde v sauně a klábosí. Nejsou to těžké filozofické názory, ale byla by škoda, kdyby tuto knihu opomenuly ženy, není to určeno pouze mužům, ale je to o tom, že skrze tuto mužskou debatu se ženy mohou dozvědět něco o své mentalitě nebo jak na ně nazíráme. U českých autorů zůstaneme, tady je knížka Honzy Němce Dějiny světla. Je to kniha, která vyšla deset let zpátky, ale byla zapomenuta a trochu profrčela trhem. Obálka není vábná, je trochu skrytá, má svou specifickou formu, je psaná v duu formě, je to v druhé osobě jednotného čísla a je to román, který popisuje život Františka Drtikola, což byl prvorepublikový fotograf, fotografoval i našeho prezidenta Masaryka. Kromě bouřlivého bohémského života posléze došel ke zklidnění a první v republice nacházel víru v duchovních naukách východního směru. Teď se budeme věnovat jinému žánru. Mám tady i něco pro scifi fanoušky. Jedná se o Metro 2033 jde o knížku, která se věnuje podzemí moskevského metra, je to postapokalyptický román, v blízké budoucnosti roku 2033 nastane zkáza lidstva a lidé přežívají pouze v podzemí metra. Hlavní hrdina prochází jednotlivými uličkami, máme tam ztvárněné celé metro a postupně s hrdinou můžeme procházet jednotlivé stanice. Na závěr jsem připravil dva komiksy. Komiksy nejsou pouze čtení pro děti, mám jednu sérii, jmenuje se Mýty. Mají dohromady 22 dílů, v Česku vyšlo 19, další tři překlady se připravují. Můžeme vidět krásné obrázky, které byly oceněny v Americe komiksovou cenou, určitě je to taky krásný dárek na Vánoce. A mám tady další komiks, tentokrát s českého prostředí Svatá Barbora. Tato knížka se věnuje známé kuřimské kauze, jistě si mnozí z nás vzpomenou na bestii z Kuřimi, která týrala své syny, postupně tam byl i mysteriózní přesah. Tento příběh se natolik líbil, že získal cenu za nejlepší komiks roku a v tomto roce vznikly překlady do francouzštiny a španělštiny, kde tento příběh taky hýbe světem a opravdu je zajímá, do budoucna se určitě dočkáme světových cen, protože tam je ten komiks opravdu populární."


Inspiraci k Vánocům ze světa dětských knížek vám představíme v příštím Karvinském expresu.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy