Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Karviné proběhla na dvou místech komentovaná prohlídka obrazů Jakuba Špaňhela

  • Karviná,

Výstava obrazů světově známého umělce Jakuba Špaňhela dostala v Karviné ještě jeden rozměr. Sám autor se osobně ujal komentované prohlídky a návštěvníkům vysvětlil, jak takové obrazy vznikaly a jaké pomůcky k jejich tvorbě použil.

Jakub Špaňhel, který v Galerii města Karviné i na zámku Fryštát vystavoval své obrazy k výstavě nazvané Šikmý kostel pod skalou, se osobně ujal komentované prohlídky a zájemce na obou místech seznámil se všemi obrazy a také tím, jak vznikaly a co světově známého umělce inspirovalo k jejich tvorbě.

Jakub Špaňhel, malíř: "Myslím, že spousta lidí se rádo dozví, jak to vzniká, jak se maluje a co na těch obrazech vlastně je. Já nemaluji klasicky jako každý malíř na stojanu s malými štětečky, ale ty větší věci mám opřené o zeď, někdy jsou položené, někdy lítá ten obraz vzduchem, ateliérem, někdy po něm taky šlapu, někdy používám hodně vody, někdy žádnou vodu tak je to taková suchá malba, je to takový tělocvik, taková akční malba. Ono potom když to uschne a pověsí se to na tu bílou zeď do té galerie, tak se to stává takovým oficiálním, já je mám nejŕadši když jsou mokré, v ateliéru a když jsou rozdělané."
anketa: návštěvníci výstavy: "Jsme staří kamarádi s Kubou, takže proto jsme se tu šel podívat, krása je to.” "Je zajímavé si poslechnout způsob malby tohoto slavného malíře našeho karvinského, že maluje koštětem, různými dvoumetrovými štětci, hadrem a tak dál.” 

Prohlédnout si a dozvědět se podrobnosti mohli lidé o obrazech, které vznikaly v průběhu posledních 18 let.

Jakub Špaňhel, malíř: "Já dělám v různých sériích, je tady ukázka od malování kostelů, architektury přes motýly, květiny, jsou tady nějací svatí, Nepomucký, jsou tady kůrovci taky atd.”

Galerie města Karviné bude už brzy hostit dalšího výtvarníka, od úterý 21. listopadu tady najdete výstavu plakátů Pavla Nogy.

Nahlásit chybu


K tématu
IPO PRIMO s. r. o. - Č. Těšín
Český Těšín
od 106 do 111 Kč/hod.

Detail

BĚLA - služby s.r.o. - okres Karviná
Karviná
od 3 000 do 13 000 Kč/měsíc

Detail

TEDOM a.s. - Bohumín Vrbice
Bohumín
od 32 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail