Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Společné dvoudenní Dny Karviné a Hornické slavnosti se vydařily

Karviná |  | Karvinský expres

Město Karviná a společnost OKD připravily velkou dvoudenní oslavu. Bavit se lidé mohli na několika místech současně.

Karviná má za sebou tradiční dvoudenní slavnosti města. Letos proběhly ve spolupráci s OKD, které do stejného termínu přesunuly zářijové Hornické slavnosti. Díky společnému financování byly oslavy na všech místech zdarma a nabídly pestřejší program.

Jan Wolf (SOCDEM), primátor Karviné: "Chtěli jsme je udělat s větší parádou, dohodli jsme se se společností OKD, za což bych jim chtěl poděkovat, dali jsme finanční prostředky dohromady a myslím, že ten program je bohatý, každý si vybere to své a bude se tady dobře bavit. My samozřejmě uznáváme Hornické slavnosti, já předpokládám, že v září Hornické slavnosti v nějakém duchu proběhnou, každopádně si myslím, že by to mohla být nová tradice, kdy spojíme síly a budeme tady přivádět dobré interpety, dobré skupiny, ať si to lidé užívají.” 

Zorganizovat společné oslavy nebylo pro organizátory vůbec jednoduché, skloubit bylo potřeba víc věcí najednou.

Olga Hrubec, ředitelka MěDK: "Byla to pro nás úplná novinka, možná bych to přirovnala k začínajícímu manželství. Zásnuby proběhly už loni v létě, kdy jsme jednali o tom, jestli spojit společné síly a finance, došli jsme k tomu, že to jednoznačně smysl má a svatba v podobě podepsané smlouvy přišla na přelomu ledna a února. Ale jak to je v tom mladém manželství, museli jsme si vysvětlit plno věcí, co pro jednu stranu znamená technické zabezpečení, co to znamená pro druhou stranu, byly tam omyly, nedorozumění, ale bylo to o dobré vůli, komunikaci a myslím si, že se nám to partnerství daří."
Barbora Černá Dvořáková, mluvčí OKD: "Museli jsme se na všem shodnout, vyjít si vstříc, ale protože jsme tu akci chtěli udělat společně, velkou s dvoudenním programem, tak se to povedlo a ten program jsme postavili tak, aby tady z každé věkové kategorie našel to svoje. Tady tím vším vzdáváme hold všem, kteří pracovali, pracují jako horníci, protože je to těžká práce, tady je to proto, aby si mohou oddechnout a strávit dva dny se svými rodinami.” 

Bavit se mohli všichni na Masarykově náměstí, v letním kině, na louce za dětským koutkem i u Oázy. A nezapomnělo se ani na děti, v pátek pro ně vyrostl kousek od hlavní scény Dinoo ostrov. 2,25

Václav Třasák, manažer Dinoo ostrova: "Je to o dinosaurech všechno, má to několik výjimek, jsou nafukovací, proto s námi mohou všude jezdit a máme k tomu i speciální výrobky, že vlastně ty děti, které sem přijdou, udělají stanoviště, třeba krmení dinosaurů, hledají dinosaury, staví dinosaury , tak ty potom dostanou ty dinosaury v takových svačinkách."

V sobotu se pak mohly děti pobavit v Nadačním městečku OKD.

Monika Němcová, ředitelka Nadace OKD: "Spolky, které jsme v letošním roce podpořili, nám pomohli vytvořit toho městečko, které se skládá z kreativní zóny, kde si děti mohou vyzkoušet tvoření z papíru, stavění z lega, z korálků, další část je sportovní zóna, za mnou můžete vidět šapitó. Máme tady tradiční hornickou disciplínu, bez které nemůže být Nadační městečko, krojovaní horníci ze spolku Gabriela připravili skok přes kůži, kde si děti mohou vyzkoušet, co ten skok přes kůži vlastně je.”

 Letošní oslavy byly také plné novinek, u letního kina třeba přibyla velká obrazovka..

Barbora Černá Dvořáková, mluvčí OKD: "My jsme chtěli, protože je v letním kině omezená kapacita, tak aby ti, co se tam nedostanou na tu svoji kapelu, u toho mohli být.”

A nahlédnout mohli lidé i do speciálního kamionu.

Pavel Němec, marketingový manažer: "Kamion jezdí po celé Evropě a je možné vidět světelnou show, máme tam 40 kusů profesionální světelné techniky, která hraje prim při koncertech na stage po celém světě, v divadlech, televizních studiích a podobně.”

Na pódiu se oba dny střídali nejrůznější interpreti, na závěr pak nechyběla ani laserová show.

Nahlásit chybu


K tématu

Horníci oslavili svůj svátek, letos v duchu 55. výročí zahájení těžby na Dole ČSM

5. září 2023 16:15 | Karviná | Monika Danková

V Karviné se opět po roce konaly Hornické slavnosti. Každý rok začínají u Slezské univerzity, kde se schází zástupci OKD a významní představitelé kraje a města, aby v přítomnosti krojovaných horníků uctili památku těch, kteří už slavit nemohou.

Horníci oslavili svůj svátek, nezapomnělo se ani na ty, kteří už nevyfárali z podzemí

4. září 2023 16:15 | Celý MS kraj | Monika Danková

V Karviné se opět po roce konaly Hornické slavnosti. Každý rok začínají u Slezské univerzity, kde se schází zástupci OKD a významní představitelé kraje a města, aby v přítomnosti krojovaných horníků uctili památku těch, kteří už slavit nemohou.


MS kraj nabízí bezúročné půjčky zaměstnancům Liberty

Moravskoslezský kraj připravil finanční výpomoc zaměstnancům huti, kteří se díky krachujícímu ocelářskému gigantu ocitli v existenčních potížích. Nabízí bezúročnou půjčku ve výši 25 tisíc korun.

Dětem v tíživé situaci proplácí obědy ve školách Moravskoslezský kraj

Včera 15:32 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Už 90 školských zařízení z Moravskoslezského kraje se pro příští školní rok přihlásilo do programu bezplatného stravování pro děti. V první vlně schválilo krajské vedení příspěvky v souhrnné výši 26,3 milionu korun. Další školy se do programu ještě mohou zapojit, hejtmanství přijímá žádosti až do konce letošního září.

Myslivec omylem zastřelil pytláka u řeky. Myslel, že je to postřelený divočák

Včera 10:06 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Policisté zveřejnili podrobnosti k tragické události v Ostravě-Přívozu z loňského listopadu. Myslivec tam při nočním honu zastřelil muže u řeky v rákosí. Myslel si totiž, že jde o divočáka, kterého předtím s kolegou postřelili a následně sledovali. Jak se ukázalo, zastřelený na místě pytlačil. Střelci nyní hrozí vězení.

Další ročník Festivalu v ulicích je skoro tady, letos představí více než 220 umělců

Oblíbený ostravský Festival v ulicích se blíží. 21. a 22. června už po třetí zaplní porubskou Hlavní třídu a její okolí a představí se na něm více než 220 umělců z 20 zemí světa.

Heřmanickou haldu uhasí nepropustný sarkofág, hotov by měl být asi za 10 let

Včera 15:13 | Ostrava-město | Libor Běčák

Společnost DIAMO společně s ministry Zbyňkem Stanjurou a Jozefem Síkelou představili plán, jak zajistit hořící Heřmanickou haldu. Lidi bydlící v okolí ochrání před zplodinami a prachem obrovský sarkofág.

Projekt Tatra do škol přinesl vůz údržbářům

Včera 15:21 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Tatrovka určená pro Správu silnic MS kraje byla slavnostně předána na SPŠ a OA v Bruntále. Více v reportáži.

Se sádrou na dovolenou k vodě bez problémů. Nový materiál začali používat v krnovské nemocnici.

Dovolenou u vody nebo v zahraničí často ovlivňují akutní úrazy a zejména pak zlomeniny končetin. Pobyt u moře s nasazenou sádrou je velkým omezením pro pacienty. Toto vše odstraňuje nový způsob fixace zlomenin, který začali aplikovat v krnovské nemocnici.

Město chce převzít majetek tělovýchovné jednoty, začne tribunou

Město převezme do vlastnictví od tělovýchovné jednoty tribunu fotbalového stadionu. Následně ji nechá zbourat a na jejím místě postaví multifunkční sportovní halu. Její součástí bude nová tribuna.

Radikální a citlivý k historii. Mezinárodní soutěž na proměnu a využití Bredy má vítěze

20. června 2024 13:32 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

A je rozhodnuto. Odborná mezinárodní porota vybrala vítěze soutěže na proměnu opavského památkově chráněného Obchodního domu Breda. Stal se jím tým sdružení architektonických kanceláří z Brna a Bruselu: Atelier GRAM + OFFICE Kersten Geers + Spolka.

Školu na Butovické vyřadil z provozu požár, sanační firma už likviduje škody

V Základní škola Butovická hořelo. Požár vypukl mimo vyučovací dobu. Škoda je odhadována na 5 milionů korun. Děti do budovy nesmí, interiér je zasažen zplodinami a popelem.

V Karviné se konal 1. ročník fitness taneční akce Zumba Open Air

Volnočasový areál Lodičky v Karviné patřil v sobotu všem milovnicím a milovníkům taneční zumby. Tříhodinový maraton cvičení vedli na pódiu lektoři z různých koutů naší republiky.

Azylový dům HANNAH Orlová oslavil 15 let fungování

20. června 2024 13:34 | Orlová | Monika Ociepková | Orlovský miniexpres

V úterý jedenáctého června se u kostela Slezské církve evangelické pořádala oslava patnácti let fungování azylového domu Hannah Orlová, která je střediskem Slezské diakonie a poskytuje přechodné bydlení rodinám s dětmi i samotným ženám. Azylový dům pomáhá uživatelům při řešení jejich obtížné životní situace, a to hlavně při hledání nového ubytování.

ZŠ v Horní Suché se rozloučila s deváťáky

20. června 2024 13:04 | Horní Suchá | Bára Kelnerová | Miniexpres Horní Suché

Žákům deváté třídy s polským vyučovacím jazykem končí další etapa jejich života. Už po prázdninách začnou navštěvovat střední školy. Proto se chtěli učitelé s dospívající mládeži hezky rozloučit.

Knihovna se rozloučila s dětmi z MŠ Petřvaldská v Havířově pasováním na školáky

20. června 2024 10:38 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

Havířovská knihovna celoročně připravuje vzdělávací programy i pro děti z mateřských škol. Závěrečným rozloučením bylo pasování předškoláků.

Havířov nabízí lidem novou komunikační aplikaci

20. června 2024 9:32 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

Pokud chce magistrát v Havířově prezentovat nějaký projekt, vyrazí s mobilní radnicí přímo za občany. Tentokrát lidem město představilo novou komunikační síť.

Na transfuzní stanici rájecké nemocnice darovali hromadně krev zaměstnanci Charity Český Těšín

20. června 2024 8:33 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Na transfuzní stanici karvinské rájecké nemocnice darovali hromadně krev zaměstnanci Charity Český Těšín a jejich rodinní příslušníci.

Společné dvoudenní Dny Karviné a Hornické slavnosti se vydařily
Vydáno 11. června 2024 15:33, Karviná, Monika Danková
Město Karviná a společnost OKD připravily velkou dvoudenní oslavu. Bavit se lidé mohli na několika místech současně.

Karviná má za sebou tradiční dvoudenní slavnosti města. Letos proběhly ve spolupráci s OKD, které do stejného termínu přesunuly zářijové Hornické slavnosti. Díky společnému financování byly oslavy na všech místech zdarma a nabídly pestřejší program.

Jan Wolf (SOCDEM), primátor Karviné: "Chtěli jsme je udělat s větší parádou, dohodli jsme se se společností OKD, za což bych jim chtěl poděkovat, dali jsme finanční prostředky dohromady a myslím, že ten program je bohatý, každý si vybere to své a bude se tady dobře bavit. My samozřejmě uznáváme Hornické slavnosti, já předpokládám, že v září Hornické slavnosti v nějakém duchu proběhnou, každopádně si myslím, že by to mohla být nová tradice, kdy spojíme síly a budeme tady přivádět dobré interpety, dobré skupiny, ať si to lidé užívají.” 

Zorganizovat společné oslavy nebylo pro organizátory vůbec jednoduché, skloubit bylo potřeba víc věcí najednou.

Olga Hrubec, ředitelka MěDK: "Byla to pro nás úplná novinka, možná bych to přirovnala k začínajícímu manželství. Zásnuby proběhly už loni v létě, kdy jsme jednali o tom, jestli spojit společné síly a finance, došli jsme k tomu, že to jednoznačně smysl má a svatba v podobě podepsané smlouvy přišla na přelomu ledna a února. Ale jak to je v tom mladém manželství, museli jsme si vysvětlit plno věcí, co pro jednu stranu znamená technické zabezpečení, co to znamená pro druhou stranu, byly tam omyly, nedorozumění, ale bylo to o dobré vůli, komunikaci a myslím si, že se nám to partnerství daří."
Barbora Černá Dvořáková, mluvčí OKD: "Museli jsme se na všem shodnout, vyjít si vstříc, ale protože jsme tu akci chtěli udělat společně, velkou s dvoudenním programem, tak se to povedlo a ten program jsme postavili tak, aby tady z každé věkové kategorie našel to svoje. Tady tím vším vzdáváme hold všem, kteří pracovali, pracují jako horníci, protože je to těžká práce, tady je to proto, aby si mohou oddechnout a strávit dva dny se svými rodinami.” 

Bavit se mohli všichni na Masarykově náměstí, v letním kině, na louce za dětským koutkem i u Oázy. A nezapomnělo se ani na děti, v pátek pro ně vyrostl kousek od hlavní scény Dinoo ostrov. 2,25

Václav Třasák, manažer Dinoo ostrova: "Je to o dinosaurech všechno, má to několik výjimek, jsou nafukovací, proto s námi mohou všude jezdit a máme k tomu i speciální výrobky, že vlastně ty děti, které sem přijdou, udělají stanoviště, třeba krmení dinosaurů, hledají dinosaury, staví dinosaury , tak ty potom dostanou ty dinosaury v takových svačinkách."

V sobotu se pak mohly děti pobavit v Nadačním městečku OKD.

Monika Němcová, ředitelka Nadace OKD: "Spolky, které jsme v letošním roce podpořili, nám pomohli vytvořit toho městečko, které se skládá z kreativní zóny, kde si děti mohou vyzkoušet tvoření z papíru, stavění z lega, z korálků, další část je sportovní zóna, za mnou můžete vidět šapitó. Máme tady tradiční hornickou disciplínu, bez které nemůže být Nadační městečko, krojovaní horníci ze spolku Gabriela připravili skok přes kůži, kde si děti mohou vyzkoušet, co ten skok přes kůži vlastně je.”

 Letošní oslavy byly také plné novinek, u letního kina třeba přibyla velká obrazovka..

Barbora Černá Dvořáková, mluvčí OKD: "My jsme chtěli, protože je v letním kině omezená kapacita, tak aby ti, co se tam nedostanou na tu svoji kapelu, u toho mohli být.”

A nahlédnout mohli lidé i do speciálního kamionu.

Pavel Němec, marketingový manažer: "Kamion jezdí po celé Evropě a je možné vidět světelnou show, máme tam 40 kusů profesionální světelné techniky, která hraje prim při koncertech na stage po celém světě, v divadlech, televizních studiích a podobně.”

Na pódiu se oba dny střídali nejrůznější interpreti, na závěr pak nechyběla ani laserová show.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/karvina/11000043475/spolecne-dvoudenni-dny-karvine-a-hornicke-slavnosti-se-vydarily