Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Rok 2025 v kostce: Co se událo a jak se žilo lidem v Karviné

Karviná |

Přinášíme vám přehlednou retrospektivní podívanou, co se v roce 2025 dělo v Karviné a jak se žilo místním lidem.

Rok 2025 začal radostně pro rodinu Hermanových, která přivítala první dítě tohoto roku. Na novoroční den ve 13 hodin, se narodil v karvinské porodnici malý Tadeášek. Přivítat ho s dárky přišli zástupci vedení nemocnice i města. Zároveň se také podívali a obdarovali i dítě, které v této porodnici přišlo jako poslední v roce 2024. 

V Karviné funguje aplikace Munipolis, která zprostředkovává aktuální informace z mnoha oblastí dění ve městě. Občané tak mohou komunikovat s městem a dozvídat se vše v předstihu. 

Lokalita Karvinského moře, která je vyhledávanou lokalitou místních obyvatel i návštěvníků ze širokého okolí, se neustále vylepšuje. Zpevnily se zde břehy a přibyl nový mobiliář. Zatraktivnění této rekreační části Karviné chce vedení města dále pokračovat. 

Byla spuštěna stavba nové lávky, která povede z městské části Karviná -Louky do polské obce Hažlach. Realizace projektu nastala v tomto roce a lávka má propojit dvě stávající cyklostezky na obou stranách hranic. Česko-polské vazby tak ještě více posílí a očekává se i pozvednutí turistického ruchu v regionu.

Pracovníci Technických služeb Karviná se pustili do rozšíření chodníku podél plotu Zookoutku v parku Boženy Němcové. Díky tomu si malí návštěvníci, obdivovatelé zvířat i ostatní kolemjdoucí mohou užít procházku bez obav z ušpinění obuvi. 

Karviná se může pochlubit virtuálními učebnami, a to hned na čtyřech základních školách. Jsou plné nových technologií, VR brýlí a robotů. Dětem mají pomoci lépe si zažít probíranou látku napříč různými předměty. 

V rámci několika karvinských základních škol byla opravena sportoviště, která nyní ještě více obslouží potřeby žáků, ale i dalších sportovců. Projekt byl realizován na pěti školách. 

V žebříčku, který se zabýval nejlepší infrastrukturou cyklostezek v Česku, skončila Karviná na druhém místě. Podíl na nemalém úspěchu má zdejší pro mnohé atraktivní pohornická krajina, ale i údržba a značení cyklostezek a cyklotras. 

Nové technologie, které propojují roboty, virtuální realitu i digitální přenos, mají v karvinské Regionální knihovně. Vybavení za dva miliony korun přinese spolu s novými aktivitami například i možnost streamování besed nebo přednášek. 

Místo, které je pro mnohé Karviňáky symbolem pohody a relaxace, se dočká inovací. Areál Lodiček v parku Boženy Němcové má před sebou rekonstrukci, která přinese především komfort veškerým návštěvníkům a nové možnosti u pořádání událostí. 

Do Karviné se po osmi letech vrátila zábavná rodinná soutěž Nástrahy velkoměsta, která není zdaleka jen o plnění zadaných úkolů na různorodých stanovištích, ale také o stmelování rodinných týmů a vazeb. 

Kašna na Masarykově náměstí se dočkala její celkové revitalizace a proběhla její kompletní obnova. Dělo se tak z důvodu jejího opotřebování různými vlivy. 

Masarykovo náměstí ožilo v rámci čtvrtého ročníku mezinárodního rallye Stezkou mezi zámky nad Petrůvkou. Okolo padesáti historických vozů doplňovaly také tematické kostýmy a všechny tyto propriety hodnotila v rámci Soutěže elegance porota z balkonu na zámku Fryštát. 

Socha Permoníka, kterou slavnostně odhalili na Gymnáziu Karviná, zdobí nyní vestibul této školy. Zanedlouho ale bude zdobit areál POHOparku na bývalém dole Gabriela, kde se může stát styčným bodem.

Házenkáři Baníku Karviná obhájili mistrovský titul. Ve finálové sérii s Plzní sice museli absolvovat všech pět zápasů, ale o to větší byla radost z opakovaného triumfu. 

Uskutečnily se Dny Karviné a Hornické slavnosti OKD, které propojily síly města Karviná a těžební společnosti už druhým rokem. Letos se tak stalo za mimořádně zdařilého počasí a tím pádem i hojné návštěvnosti místních i přespolních lidí. A křtila se také nová hornická publikace S hlavou vztyčenou. 

V dětském koutku v parku Boženy Němcové jsou od začátku června nové herní prvky. Cílí na malé i starší děti. 

Odstartovala rekonstrukce a obnova zámeckých koníren, pro které se již několik let plánuje vize komunitně kulturního centra. Staveniště v karvinském parku Boženy Němcové bylo předáno zhotoviteli. 

Karvinské moře prošlo na začátku prázdnin další fází zvelebování. A to zdaleka nekončí. Přibyla například i houpačka s výhledem na vodní plochu a také impozantní socha Neptuna, který střeží příchozí návštěvníky.

Rekonstrukce polikliniky pokračuje a v její další fázi se vybudovaly i nové ambulance pro dva odborníky. Provoz polikliniky nebyl přerušen, a tak nové věci vznikají za pochodu. 

Nový šachový stolek na Lodičkách můžete navštívit kdykoliv se vám zachce a kdykoliv zrovna není obsazený. Jeho projekt byl vytvořen v rámci inovativního podnikání, které se momentálně těší velkému zájmu. 

Přes prázdniny dochází na karvinských základních školách k velkým rekonstrukcím interiérů i vybavení. Byli jsme se podívat, jak zmíněné opravy pokročily. 

Od tohoto roku má město Karviná oficiálně lázeňský statut. Kromě města s historií hornickou se tak stalo i městem s historií lázeňskou. Podařilo se tak po dlouholetém vyjednávání a domlouvání.

V Karviné-Darkově proběhla rekonstrukce historického mostu Sokolovských hrdinů, který letos slavil 100 let. Tato významná technická památka z města se renovovala tak, aby byla ve výborném stavu při srpnových oslavách svého jubilea. 

Iniciativa Dokořán, která pořádá kulturní akce na lodičkách, oslavila 20 let od svého vzniku. Součástí programu bylo vzpomínání na staré časy, ale také program pro veřejnost. 

Historická část Lázní Darkov zažila slavnostní otevření nové kolonády v duchu elegance a návratu k tradicím. Spolu s fontánou obohacenou o světelné a zvukové efekty byla odhalena také replika sochy Živý pramen, která je po léta symbolem Lázní Darkov. 

Začala stavba Inhalatoria v areálu bývalých zámeckých koníren. S ní souvisí také určitá omezení v okolí a všeobecná opatrnost. 

Uskutečnily se oslavy 125 let kašny na Masarykově náměstí a 100 let mostu Sokolovských hrdinů. Zábavný program proběhl na Masarykově náměstí v Karviné. 

Na zimním stadionu v Karviné nyní trénují i sportovci z Polska. Stadion jim poskytuje kvalitní zázemí během rekonstrukcí jejich domovské základny. 

Uskutečnila se montáž nosné konstrukce lávky, která povede z městské části Karviná-Louky do polské obce Hažlach. Lávka tak má za sebou klíčový bod její výstavby a práce budou pomalu směřovat k jejich finalizaci.

Vnitroblok na ulici Borovského v Karviné -Ráji se dočká nového kabátu, a to díky soustavnému zvelebování veřejného prostoru, o které město usiluje. 

Městský bazén v Karviné Hranicích prošel rozsáhlou modernizací. V technickém zázemí objektu instalovala Městská sportovní společnost STaRS Karviná novou recyklační technologii, která umožní znovu využít část vody, jež dosud po praní filtru odtékala do kanalizace. 

Házenkářská hala v Karviné prošla velkou rekonstrukcí. Zajistila se střecha, přes kterou do budovy zatékalo, a také se vytvářely nové VIP reprezentativní prostory. 

V Karviné vznikl další mural. Ten nový můžeme obdivovat na budově Obchodní akademie a Střední odborné školy ochrany osob a majetku. Na svědomí jej má tým okolo známého umělce, Nikoly Vavrouse alias Khoma.

Roman Nogol, tajemník karvinského magistrátu a místopředseda Sdružení tajemníků České republiky, získal ocenění za mimořádný přínos k rozvoji územní veřejné správy. Předali mu ho koncem září v Brně na konferenci Personalistika, právo a vzdělávání ve veřejné správě 2025. 

Neustále přibývající psychické problémy u dětí nejsou odborníkům z Karvinska lhostejné. Karviná se tedy zapojí do vzniku Centra duševního zdraví pro děti a dorost, a to už od roku 2026. Centrum vznikne pod organizací Bezpečný růst a bude působit na území Karviné, Orlové a Bohumína. 

Na Střední škole techniky a služeb byly otevřeny nově zrekonstruované odborné učebny pro žáky oborů Kuchař, číšník a Cukrář. Studenti i učitelé mají ze zdařilé rekonstrukce velkou radost a škola má i díky tomu potenciál přilákat další děti. 

Na bývalém dole ČSA proběhl zásyp jedné ze tří jam, která byla hluboká 1005 metrů pod terénem. Kompletní práce na zásypech budou hotové do roku 2028. 

V parku Boženy Němcové v Karviné vznikl nový veřejně přístupný ovocný sad o rozloze zhruba 6300 metrů čtverečních. Vysazené stromy a keře mají obohatit městskou zeleň, nabídnout potravu i úkryt ptactvu a zároveň podpořit přirozenou biodiverzitu parku. 

Odkoupením pozemků od společnosti Diamo město začalo připravovat parkoviště u Karvinského moře.

Denní stacionář Dům V Aleji pro handicapované klienty se dočkal nového kabátu. Stavební práce proběhly podle plánu a v současnosti se dokončuje kolaudační řízení. V budově vznikne také nové Denní centrum.

Karviná rozsvítila svůj nově nazdobený vánoční strom, který se týká i obnoveného vánočního městského mobiliáře. Letos se speciálním programem při spuštění světel a krásnou zasněženou atmosférou plnou dobré nálady.

Nahlásit chybu


K tématu

Uskutečnily se propojené Dny Karviné a Hornické slavnosti 2025, na kterých se křtila i nová hornická publikace

16. června 2025 17:20 | Karviná | Gabriela Stašová

Uskutečnily se Dny Karviné a Hornické slavnosti OKD, které propojily síly města Karviná a těžební společností už druhým rokem. Letos se tak stalo za mimořádně zdařilého počasí a tím pádem i hojné návštěvnosti místních i přespolních lidí. A křtila se také nová hornická publikace.

Městský dům kultury a Iniciativa Dokořán zvou na jarní akce v Karviné

22. dubna 2025 16:09 | Karviná | Gabriela Stašová

Kultura v Karviné s jarem ožívá. Městský dům kultury a Iniciativa Dokořán si připravili pro nadcházející jarní dny tradiční i překvapivý program.

Dny Karviné a Hornické slavnosti OKD se uskutečnily v duchu zaplněného parku a náměstí

19. června 2025 15:30 | Karviná | Gabriela Stašová

Uskutečnily se Dny Karviné a Hornické slavnosti OKD, které propojily síly města Karviná a těžební společnosti už druhým rokem. Letos se tak stalo za mimořádně zdařilého počasí a tím pádem i hojné návštěvnosti místních i přespolních lidí. A křtila se také nová hornická publikace.


Vlak srazil nedaleko Bruntálu splašeného koně a vykolejil

Dnes 0:11, vydáno včera 13:53 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Přímo před projíždějící rychlík vběhl na trati mezi Miloticemi nad Opavou a Bruntálem splašený kůň. Souprava zvíře srazila a následně vykolejila. Ve vlaku cestovalo 43 lidí. Nikdo nebyl zraněn. Provoz na trati byl zastaven.

Karvinští hasiči uspořádali na Lodičkách cvičení k zásahu u propadnutí ledem

Včera 13:29 | Karviná | Gabriela Stašová

Hasiči z Karviné mají před sebou každou zimu nelehkou výzvu, a to naučit se zachraňovat člověka, pod kterým se proboří led. I na letošním cvičení vše probíhalo v naprosto realistickém duchu.

Nevidomý spadl do potoka, bezdomovec málem umrzl. Záchranáři ošetřovali 70 podchlazených

Včera 10:10 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Desítky podchlazených lidí ošetřovali záchranáři během posledních mrazivých dní. Od 8. do 15. ledna vyjížděli v Moravskoslezském kraji ke zhruba 70 případům. Více než polovina lidí byla silně pod vlivem alkoholu. U několika z nich museli ošetřit omrzliny na končetinách. Ve dvou případech šlo doslova o život.

České dráhy ovládnou moravské rychlíky. Vystřídají RegioJet na lince mezi Brnem a Bohumínem

16. ledna 2026 11:24 | Celý MS kraj | Anna Břenková

České dráhy zvítězily v soutěži moravských rychlíků. Od roku 2028 budou obsluhovat tři linky R8, R12 a R13. ČD nahradí na trase Brno – Ostrava – Bohumín společnost RegioJet, která tuto trasu provozuje od roku 2019. Soukromý dopravce se o zakázku ucházel i tentokrát, ale ministerstvo dalo přednost dráhám, protože jejich nabídka byla levnější.

Karviná i letos poděkuje těm, kteří pečují o naše zdraví. Návrhy může posílat i veřejnost

Včera 13:22 | Karviná | Gabriela Stašová

Město Karviná znovu ocení výjimečné lékaře, zdravotní sestry i celé kolektivy, které svou prací dlouhodobě zvyšují úroveň zdravotní péče. A návrhy může podat nejen odborná veřejnost, ale i sami obyvatelé města.

Ostrava pokračuje v záchraně historické sýpky. Jde o jednu z nejstarších staveb ve městě

15. ledna 2026 11:45 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Ostrava velmi dbá na ochranu a péči o památkově chráněné a historicky cenné objekty už jen proto, že jich není mnoho. Jedním z nich je i Svinovská sýpka, kterou město odkoupilo, aby ji zachránilo před zkázou. Přípravy na její rekonstrukci jsou v plném proudu.

Hejtman předal Speciální pořádkové jednotce k 15 letům dvě auta

16. ledna 2026 9:08 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Když jde do tuhého, nastupují takzvaní těžkooděnci, neboli příslušníci Speciální pořádkové jednotky. Ta Moravskoslezská se sídlem ve Frýdku-Místku slavila patnáct let od svého založení. A u té příležitosti se rozdávala i prestižní ocenění.

Karvinské Draculino pořádá kurzy sebeobrany Jiu-Jitsu pro ženy, které si je oblíbily

16. ledna 2026 13:12 | Karviná | Gabriela Stašová

Sebeobrana je velice důležitá, a co teprve pro ženy. Sportovní klub Draculino Karviná od září spustil kurzy speciální sebeobrany Jiu-Jitsu pro ženy a tyto tréninky mají mezi nimi obrovský úspěch.

MPO po třech letech dokončila projekt Asistentů prevence kriminality. Přispěli ke zvýšení bezpečnosti

16. ledna 2026 10:18 | Ostrava-město | Anna Břenková

Městská policie Ostrava má za sebou úspěšný tříletý projekt Asistentů prevence kriminality. Ti působili ve vyloučených lokalitách a zvyšovali bezpečnost ve městě. Zároveň projekt podpořil zaměstnání osob obtížně uplatnitelných na trhu práce. Celkem 26 asistentů bylo důležitou spojkou mezi občany, strážníky a sociálními službami. Ostrava si asistenty prevence ponechá i po skončení dotací.

Cvičení dětí ve Studénce je v novém sále lepším zážitkem

16. ledna 2026 8:00 | Studénka | Petra Dorazilová

Tělocvična městského rodinného centra ve Studénce je po celkové renovaci. Odstraněny byly navlhlé obklady a nevhodná podlaha. Upravený prostor je nyní daleko příjemnější, třeba i pro cvičení malých dětí.

Karvinská knihovna vystavuje díla polské fotografky, jsou plné emocí v modré barvě

Včera 13:19 | Karviná | Gabriela Stašová

Na fryštátské pobočce karvinské Regionální knihovny v současné době probíhá výstava mladé polské fotografky Pauliny Skonieczne-Grabary s názvem V honbě za modrou. Využívá pro ni neobvyklé techniky a láká na poutavé motivy.

Karvinské děti opět lyžují v Bukovci, za týden se naučí základní techniky, tipy a triky

Včera 13:07 | Karviná | Gabriela Stašová

V beskydském ski areálu v Bukovci opět probíhají lyžařské kurzy pro děti z Karviné. Opět se účastní nespočet mateřských i základních škol, které dbají na základní sportovní průpravu.

Rekonstrukce parkovacího domu přinese více míst pro řidiče

14. ledna 2026 15:45 | Orlová | Monika Ociepková

Obyvatelé V. etapy v Orlové se mohou těšit na více parkovacích míst.

Technické služby Karviná jsou připraveny na letošní zimu, která překvapila svou intenzitou

14. ledna 2026 15:29 | Karviná | Gabriela Stašová

Jakým způsobem v tomto čase pracují Technické služby Karviná a jak je město připraveno na zimu, se ptá každý občan města Karviná. I letos, přes překvapivé mrazy a nadměrné množství sněhu, oproti minulým letem, Technické služby nezaostávají a jsou vybaveny technikou i pracovníky.

Stonava bilancuje a chystá další rozvoj

14. ledna 2026 13:01 | Stonava | Jiří Brzóska

Jaký byl rok 2025 z pohledu rozvoje obce a jaké plány má Stonava pro letošní rok? Odpovědi nejen na tyto otázky jsme hledali u starosty obce Tomáše Wawrzyka.

Chór Stonawa koncertował w Orłowej

14. ledna 2026 13:00 | Stonava | Otýlie Tobolová

Słuchaczy i chórzystów wspólnego koncertu pieśni sakralnych, zgromadzonych w kościele ewangelickim w Orłowej, powitali pastor Lukáš Borecký oraz prezes koła PZKO, organizatora koncertu, Artur Heinz. Pałeczkę dyrygencką przejęła następnie pani Helena Jarosz, która rok temu objęła funkcję dyrygentki orłowskiego chóru.

Rok 2025 v kostce: Co se událo a jak se žilo lidem v Karviné
Vydáno 30. prosince 2025 14:06, Karviná, Gabriela Stašová
Přinášíme vám přehlednou retrospektivní podívanou, co se v roce 2025 dělo v Karviné a jak se žilo místním lidem.

Rok 2025 začal radostně pro rodinu Hermanových, která přivítala první dítě tohoto roku. Na novoroční den ve 13 hodin, se narodil v karvinské porodnici malý Tadeášek. Přivítat ho s dárky přišli zástupci vedení nemocnice i města. Zároveň se také podívali a obdarovali i dítě, které v této porodnici přišlo jako poslední v roce 2024. 

V Karviné funguje aplikace Munipolis, která zprostředkovává aktuální informace z mnoha oblastí dění ve městě. Občané tak mohou komunikovat s městem a dozvídat se vše v předstihu. 

Lokalita Karvinského moře, která je vyhledávanou lokalitou místních obyvatel i návštěvníků ze širokého okolí, se neustále vylepšuje. Zpevnily se zde břehy a přibyl nový mobiliář. Zatraktivnění této rekreační části Karviné chce vedení města dále pokračovat. 

Byla spuštěna stavba nové lávky, která povede z městské části Karviná -Louky do polské obce Hažlach. Realizace projektu nastala v tomto roce a lávka má propojit dvě stávající cyklostezky na obou stranách hranic. Česko-polské vazby tak ještě více posílí a očekává se i pozvednutí turistického ruchu v regionu.

Pracovníci Technických služeb Karviná se pustili do rozšíření chodníku podél plotu Zookoutku v parku Boženy Němcové. Díky tomu si malí návštěvníci, obdivovatelé zvířat i ostatní kolemjdoucí mohou užít procházku bez obav z ušpinění obuvi. 

Karviná se může pochlubit virtuálními učebnami, a to hned na čtyřech základních školách. Jsou plné nových technologií, VR brýlí a robotů. Dětem mají pomoci lépe si zažít probíranou látku napříč různými předměty. 

V rámci několika karvinských základních škol byla opravena sportoviště, která nyní ještě více obslouží potřeby žáků, ale i dalších sportovců. Projekt byl realizován na pěti školách. 

V žebříčku, který se zabýval nejlepší infrastrukturou cyklostezek v Česku, skončila Karviná na druhém místě. Podíl na nemalém úspěchu má zdejší pro mnohé atraktivní pohornická krajina, ale i údržba a značení cyklostezek a cyklotras. 

Nové technologie, které propojují roboty, virtuální realitu i digitální přenos, mají v karvinské Regionální knihovně. Vybavení za dva miliony korun přinese spolu s novými aktivitami například i možnost streamování besed nebo přednášek. 

Místo, které je pro mnohé Karviňáky symbolem pohody a relaxace, se dočká inovací. Areál Lodiček v parku Boženy Němcové má před sebou rekonstrukci, která přinese především komfort veškerým návštěvníkům a nové možnosti u pořádání událostí. 

Do Karviné se po osmi letech vrátila zábavná rodinná soutěž Nástrahy velkoměsta, která není zdaleka jen o plnění zadaných úkolů na různorodých stanovištích, ale také o stmelování rodinných týmů a vazeb. 

Kašna na Masarykově náměstí se dočkala její celkové revitalizace a proběhla její kompletní obnova. Dělo se tak z důvodu jejího opotřebování různými vlivy. 

Masarykovo náměstí ožilo v rámci čtvrtého ročníku mezinárodního rallye Stezkou mezi zámky nad Petrůvkou. Okolo padesáti historických vozů doplňovaly také tematické kostýmy a všechny tyto propriety hodnotila v rámci Soutěže elegance porota z balkonu na zámku Fryštát. 

Socha Permoníka, kterou slavnostně odhalili na Gymnáziu Karviná, zdobí nyní vestibul této školy. Zanedlouho ale bude zdobit areál POHOparku na bývalém dole Gabriela, kde se může stát styčným bodem.

Házenkáři Baníku Karviná obhájili mistrovský titul. Ve finálové sérii s Plzní sice museli absolvovat všech pět zápasů, ale o to větší byla radost z opakovaného triumfu. 

Uskutečnily se Dny Karviné a Hornické slavnosti OKD, které propojily síly města Karviná a těžební společnosti už druhým rokem. Letos se tak stalo za mimořádně zdařilého počasí a tím pádem i hojné návštěvnosti místních i přespolních lidí. A křtila se také nová hornická publikace S hlavou vztyčenou. 

V dětském koutku v parku Boženy Němcové jsou od začátku června nové herní prvky. Cílí na malé i starší děti. 

Odstartovala rekonstrukce a obnova zámeckých koníren, pro které se již několik let plánuje vize komunitně kulturního centra. Staveniště v karvinském parku Boženy Němcové bylo předáno zhotoviteli. 

Karvinské moře prošlo na začátku prázdnin další fází zvelebování. A to zdaleka nekončí. Přibyla například i houpačka s výhledem na vodní plochu a také impozantní socha Neptuna, který střeží příchozí návštěvníky.

Rekonstrukce polikliniky pokračuje a v její další fázi se vybudovaly i nové ambulance pro dva odborníky. Provoz polikliniky nebyl přerušen, a tak nové věci vznikají za pochodu. 

Nový šachový stolek na Lodičkách můžete navštívit kdykoliv se vám zachce a kdykoliv zrovna není obsazený. Jeho projekt byl vytvořen v rámci inovativního podnikání, které se momentálně těší velkému zájmu. 

Přes prázdniny dochází na karvinských základních školách k velkým rekonstrukcím interiérů i vybavení. Byli jsme se podívat, jak zmíněné opravy pokročily. 

Od tohoto roku má město Karviná oficiálně lázeňský statut. Kromě města s historií hornickou se tak stalo i městem s historií lázeňskou. Podařilo se tak po dlouholetém vyjednávání a domlouvání.

V Karviné-Darkově proběhla rekonstrukce historického mostu Sokolovských hrdinů, který letos slavil 100 let. Tato významná technická památka z města se renovovala tak, aby byla ve výborném stavu při srpnových oslavách svého jubilea. 

Iniciativa Dokořán, která pořádá kulturní akce na lodičkách, oslavila 20 let od svého vzniku. Součástí programu bylo vzpomínání na staré časy, ale také program pro veřejnost. 

Historická část Lázní Darkov zažila slavnostní otevření nové kolonády v duchu elegance a návratu k tradicím. Spolu s fontánou obohacenou o světelné a zvukové efekty byla odhalena také replika sochy Živý pramen, která je po léta symbolem Lázní Darkov. 

Začala stavba Inhalatoria v areálu bývalých zámeckých koníren. S ní souvisí také určitá omezení v okolí a všeobecná opatrnost. 

Uskutečnily se oslavy 125 let kašny na Masarykově náměstí a 100 let mostu Sokolovských hrdinů. Zábavný program proběhl na Masarykově náměstí v Karviné. 

Na zimním stadionu v Karviné nyní trénují i sportovci z Polska. Stadion jim poskytuje kvalitní zázemí během rekonstrukcí jejich domovské základny. 

Uskutečnila se montáž nosné konstrukce lávky, která povede z městské části Karviná-Louky do polské obce Hažlach. Lávka tak má za sebou klíčový bod její výstavby a práce budou pomalu směřovat k jejich finalizaci.

Vnitroblok na ulici Borovského v Karviné -Ráji se dočká nového kabátu, a to díky soustavnému zvelebování veřejného prostoru, o které město usiluje. 

Městský bazén v Karviné Hranicích prošel rozsáhlou modernizací. V technickém zázemí objektu instalovala Městská sportovní společnost STaRS Karviná novou recyklační technologii, která umožní znovu využít část vody, jež dosud po praní filtru odtékala do kanalizace. 

Házenkářská hala v Karviné prošla velkou rekonstrukcí. Zajistila se střecha, přes kterou do budovy zatékalo, a také se vytvářely nové VIP reprezentativní prostory. 

V Karviné vznikl další mural. Ten nový můžeme obdivovat na budově Obchodní akademie a Střední odborné školy ochrany osob a majetku. Na svědomí jej má tým okolo známého umělce, Nikoly Vavrouse alias Khoma.

Roman Nogol, tajemník karvinského magistrátu a místopředseda Sdružení tajemníků České republiky, získal ocenění za mimořádný přínos k rozvoji územní veřejné správy. Předali mu ho koncem září v Brně na konferenci Personalistika, právo a vzdělávání ve veřejné správě 2025. 

Neustále přibývající psychické problémy u dětí nejsou odborníkům z Karvinska lhostejné. Karviná se tedy zapojí do vzniku Centra duševního zdraví pro děti a dorost, a to už od roku 2026. Centrum vznikne pod organizací Bezpečný růst a bude působit na území Karviné, Orlové a Bohumína. 

Na Střední škole techniky a služeb byly otevřeny nově zrekonstruované odborné učebny pro žáky oborů Kuchař, číšník a Cukrář. Studenti i učitelé mají ze zdařilé rekonstrukce velkou radost a škola má i díky tomu potenciál přilákat další děti. 

Na bývalém dole ČSA proběhl zásyp jedné ze tří jam, která byla hluboká 1005 metrů pod terénem. Kompletní práce na zásypech budou hotové do roku 2028. 

V parku Boženy Němcové v Karviné vznikl nový veřejně přístupný ovocný sad o rozloze zhruba 6300 metrů čtverečních. Vysazené stromy a keře mají obohatit městskou zeleň, nabídnout potravu i úkryt ptactvu a zároveň podpořit přirozenou biodiverzitu parku. 

Odkoupením pozemků od společnosti Diamo město začalo připravovat parkoviště u Karvinského moře.

Denní stacionář Dům V Aleji pro handicapované klienty se dočkal nového kabátu. Stavební práce proběhly podle plánu a v současnosti se dokončuje kolaudační řízení. V budově vznikne také nové Denní centrum.

Karviná rozsvítila svůj nově nazdobený vánoční strom, který se týká i obnoveného vánočního městského mobiliáře. Letos se speciálním programem při spuštění světel a krásnou zasněženou atmosférou plnou dobré nálady.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/karvina/11000052326/rok-2025-v-kostce-co-se-udalo-a-jak-se-zilo-lidem-v-karvine