Čtyřiašedesátiletá paní Jindřiška Neuwirthová. Právě ji čeká operace očních víček. Už delší dobu kvůli nim špatně vidí.
Jindřiška Neuwirthová, pacientka: "Vadí mi to, když čtu, tak se mi ty víčka sdělávají dolů. Taky brýle nosím, takže mi to vadí i u těch brýlí. Tak jsem se rozhodla, že tedy půjdu s tím na operaci. Bylo mi to tady doporučeno, speciální oční oddělení."
Jiří Slepánek, primář očního oddělení: "Pacientka k nám přišla s potížemi stran vidění, protože má převislou kůži na horních víčkách, která ji omezuje zorné pole zhora, ta kůže je volná, přesahuje okraj víčka, takže má zúžené zorné pole."
Prakticky paní Neuwirthová podstupuje stejnou operaci, která je běžná v kosmetice. Tam se ale úprava víček nedělá kvůli zdravotním potížím, ale kvůli zlepšení vzhledu a odstranění unaveného výrazu stárnoucí kůže na tváři.
Jiří Slepánek, primář očního oddělení: "Nadbytek kůže se šetrně mikrochirurgicky seřízne a znovu se zašije, čili se vytvaruje jak je tou mladých lidí. Můžeme to dělat i v celkové anestezii, ale dá se to dělat i v lokální anestezii po umrtvení."
Operace jednoho víčka trvá zhruba 25 minut.
Jiří Slepánek, primář očního oddělení: "Po té operaci mají kompres, ledový obklad, kvůli operaci, protože pak by zase natáhlo tu kůžičku, čili jsou vyloučeni pacienti, kteří berou antikolagulační léky, nemají to být pacienti, kteří mají strumu a oči vyklenuté dopředu, protože nebezpečí je, že potom by nedovřeli víčko, když se jim ta kůže zkrátí."
Lékaři po operaci doporučují, aby pacienti po zákroku měli oči zakryté obvazem celý den.
Jiří Slepánek, primář očního oddělení: "Ale dá se to udělat tak, že se to na hodinu zkomprimuje a potom, když je třeba sama a nemá kdo by se o ní staral, tak má jen takový malý proužek na té ráně nalepený."
Měsíčně v této nemocnici odoperují oční víčka sedmi až osmi pacientům. K paní Neuwirthové se vrátíme v některém z příštích expresů a podíváme se, jak operace dopadla.