Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na návštěvě v karvinské věznici

Karviná |

Připravili jsme zajímavou reportáž z karvinské věznice, nahlédneme také do míst, kam se za normálních okolností běžný občan nedostane.

Karvinská věznice se nachází v centru města od roku 1916, o dva roky později byla převedena pod justiční správu a od té doby fungovala jako vazební věznice. V padesátých a osmdesátých letech minulého století byla věznice několikrát uzavřena.

Ján Lazár, ředitel Věznice Karviná: „V roce 1995 byla věznice v důsledku zahájené rekonstrukce uzavřena. Tato rekonstrukce byla ukončena roku 1997 a veškeré náklady včetně státního zastupitelství a soudu byly vyčísleny částkou 175 milionu korun."

V roce 1998 byla věznice osamostatněna od vazební věznice v Ostravě a začala působit samostatně.

Ján Lazár, ředitel Věznice Karviná: „Rozhodli jsme se, že bychom tuto vazební věznici mohli využívat k zajištění výkonu trestu u specifických skupin odsouzených, máme tady specializované oddělení pro odsouzené zařazené do zvýšené ostrahy, kteří jsou pracovně nezařaditelní."

Kapacita tohoto oddělení je jednadvacet odsouzených, v současné době se jich ve věznici nachází 17.

Ján Lazár, ředitel Věznice Karviná: „Dále bylo rozhodnuto, že tady zřídíme oddělení pro mentálně retardované odsouzené ve zvýšené ostraze."

Kateřina Uhlářová, speciální pedagog: „Pro mentálně retardované odsouzené máme zavedený takzvaný komunitní systém a odsouzení plní terapeutický program, ten obsahuje 21 hodin aktivit týdně."

Odsouzení mají možnost navštěvovat víceúčelovou místnost, která slouží nejen ke sportovním aktivitám pod vedením pedagoga volného času, ale také se zde konají volné návštěvy. Místnost je vyzdobena výrobky odsouzených.

Ve věznici se nachází také oddělení pro doživotní tresty s kapacitou 8 odsouzených a oddělení pro imobilní vězně, o ně se starají i samotní vězni. Tuto práci ale nemůže vykonávat každý. Pavla Kubíčková, vedoucí oddělení výkonu trestu: „Odsouzený imobilní je odsouzený, který potřebuje péči během celého dne, to znamená od budíčku do večeře, takže se o něj smí starat jedině odsouzený, který má zkušenost s nějakou péčí u svých rodinných příslušníků, nebo to někdy dělal."

Jaroslav Šíma, vězeň, pečovatel o imobilní odsouzené: „Jsem rád, že můžu něco dělat, než abych byl na céčku a neměl tam práci. Tak vyjdete z vězení a budete tu škodu stejně muset nějak uhradit, tak aspoň nebudu mít nějaký dluh, jak vylezu."

Ján Lazár, ředitel Věznice Karviná: „Celkově máme stanovenou kapacitu nastavenou na 179 odsouzených, momentálně 184 odsouzených."

V karvinské věznici si odsouzení odpykávají různé tresty. Ján Lazár, ředitel Věznice Karviná: „U těch dozorových jsou to méně závažné trestné činy, jsou to nějaké podvody nebo krádeže. A co se týká odsouzených ve zvýšené ostraze, tak tady jsou odsouzení za ty nejzávažnější trestné činy, kde samozřejmě na prvním místě je vražda."

Součástí věznice je také zdravotní středisko a sklad, ve kterém mají odsouzení uloženy věci, které nemohou mít u sebe.

Eva Loučková, mluvčí karvinské věznice: „Zde jsou zaměstnáni odsouzení, kteří o tyto věci pečují a potom je tady prádelna, kde se prádlo třídí, žehlí a pere."

Pavla Kubíčková, vedoucí oddělení výkonu trestu: „Máme zde také zvláštní celu krizového oddělení, tato cela slouží k uklidnění odsouzeného, který se dostal do takového stavu, kdy je sám sobě nebezpečný, nebo nebezpečný okolí."

Další místnost je určena pro návštěvy a je bez sluchové a zrakové kontroly. Kateřina Uhlářová, speciální pedagog: „Odsouzený tady pobývá se svou rodinou, je to takové intimnější než mezi ostatními."

Ve věznici probíhají také různé aktivity, někteří odsouzení pracují například v dílnách. Pavel Přichystal, pracovník stavební údržby: „Provádíme zde veškerou údržbu celé věznice." Jiní vězni jsou zaměstnaní v kuchyni, kde připravují jídla pro odsouzené. Erik Křístek, kuchař: „S prací odsouzených jsme většinou spokojeni. Potřebují někdy dozor větší někdy menší, ale většinou je to dobré."

Kromě toho mají odsouzení možnost naučit se základům práce s počítačem. Ivan Gelatka, pedagog volného času: „Zájem je poměrně velký, zejména z řad těch, kteří mají dlouhodobé tresty, tady se skutečně mohou naučit pracovat na počítači, takže to využijí i po svém propuštění."

Pravidelná aktivita se koná také například na jednom z vycházkových dvorů, kde probíhá pracovní terapie formou pěstitelských prací.

Radek Basellides, terapeut Věznice Karviná: „Je s nimi práce těžká, ale jsou šikovní, mám u nich autoritu, poslouchají mě, takže bez problémů."

Další speciálně výchovné aktivity, hudební relaxace, se účastní odsouzení ze zvýšené ostrahy s dlouhodobými tresty.

Kateřina Uhlářová, speciální pedagog: „Byť se to posluchači může zdát nedokonalé, tak je za tím obrovský kus práce, veliké nadšení a já to u nich velice pozitivně hodnotím, protože takové odhodlání a takové nasazení, to se tady jen tak nevidí."

Jan Graga, vězeň: „Velmi nám to pomáhá i po psychické stránce, protože se člověk odreaguje, je tady pořád uzavřený, je to pro nás lepší."

Ve věznici probíhají různé aktivity, volnočasové, terapeutické nebo vzdělávací, důraz se ale klade především na aktivity pracovní.

Nahlásit chybu


ON-LINE: Sledujeme průběh krajských a senátních voleb v Moravskoslezském kraji

Dnes 15:45, vydáno dnes 15:14 | Celý MS kraj | Redakce

V pátek 20. září ve dvě hodiny odpoledne se v Moravskoslezském kraji otevřely volební místnosti pro krajské a senátní volby. Televize Polar bude jejich celý průběh sledovat v této online reportáži. Další informace a reportáže můžete najít také na stránce polar.cz/volby. Sledujte s námi aktuální volební dění v našem regionu.

Lidi ze zatopených oblastí volby moc nezajímají. Nejvíce starostí mají s úklidem svých domovů

Ochotu jít k volbám lidé v zatopených oblastech moc nemají. V Opavě extrémní povodeň nejvíce odnesly městské části Kateřinky, Držkovice, Vávrovice, Palhanec a Karlovec. Držkovice voda dokonce odřízla od okolního světa.

Jak dopadly volby do krajského zastupitelstva v roce 2020

Pojďme si připomenou jak dopadly volby do krajského zastupitelstva v roce 2020. Předchozí krajské volby se nesly v duchu koronavirové pandemie. Platila přísná hygienická opatření a zavedlo se také tzv. drive-in hlasování, pro voliče v karanténě nebo v izolaci.

Dálnice D1 je v Bohumíně stále neprůjezdná, přitéká na ni stále voda z přilehlé lokality

Dopravní situace se po celém kraji stále zlepšuje a postupně se daří zprůjezdňovat další komunikace. Dálnice D1 je ale bohužel stále uzavřená od Ostravy směrem na Polsko. V Bohumíně na komunikaci totiž stále přitéká voda ze zaplavených lokalit.

Pravidelní voliči v Domově Duha jsou připravení, volební komise je navštíví už za pár hodin

Na krajské volby se několik dní dopředu připravovali i v sociálním zařízení, Domově Duha v Novém Jičíně. Předem museli zjistit zájem voličů a návštěvu volební komise s urnou. Svůj hlas se tu rozhodlo odevzdat 16 klientů.

Úklid začal i ve vodou odříznutých Držkovicích, Vávrovicích, Palhanci a Karlovci. Škody jsou obrovské

Držkovice, Vávrovice, Palhanec, Karlovec, Kateřinky. V těchto opavských městských částech extrémní povodeň napáchala největší spoušť a škody. Lidé měli v domech i dva metry vody a zbyly jim jen oči pro pláč.

Moravská Ostrava a Přívoz musela kvůli povodním přesunout volební místnosti ze dvou škol

Moravská Ostrava a Přívoz musela přesunout tři volební okrsky ve dvou základních školách na jiná místa. Důvodem je likvidace následků škod po záplavách.

Přehrady Slezská Harta a Kružberk začaly odpouštět nahromaděnou vodu

Dnes 6:30 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Vodohospodáři společnosti Povodí Odry začali v pátek ráno odpouštět vodu z vodních nádrží Slezská Harta a Kružberk. Odtok je regulovaný tak, aby se toky pod přehradami nedostaly ani do 1. povodňového stupně.

Při zátahu na prodejce nezdaněných cigaret celníci našli i zlaté šperky a detektor odposlechů

Dnes 10:17 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Na obchodníky s nezdaněnými cigaretami udeřila zásahová jednotka českých celníků, přičemž na slovenském území s nimi spolupracovali tamní kolegové.

Hasiči stěhují výkonná čerpadla do dosud zaplavených míst

Dnes 9:08 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Situace v zaplavených lokalitách Moravskoslezského kraje se postupně zlepšuje. Velkokapacitní čerpadla odčerpávají vodu z nejvíce postižených míst a hasiči je poté přesunují do dalších míst. Lidé v celém regionu také mohou využít psychosociální pomoc specialistů.

V Horní suché odhalili pamětní desku k důlnímu neštěstí

Uplynulo 50 let od důlního neštěstí, které se stalo na Dole František v roce 1974. 12. září se utrhlo těžní lano s horníky, kteří fárali do šachty. V tu dobu bylo v kleci 34 pracovníků, bohužel osm lidí nehodu nepřežilo.

Školáci si na náměstí Republiky užili bohatý program v rámci Evropského týdne mobility

Havířov se opět připojil k Evropskému týdnu mobility a Evropskému dni bez aut. Hlavní program se konal na náměstí Republiky. Tématem letošní kampaně byl „Náš společný prostor“.

Před 50 lety zemřelo na Dole František osm horníků, jejich jména jsou nyní na pamětní desce

U skipové věže v areálu bývalého Dolu František byla nově instalována pamětní deska se jmény horníků, kteří zahynuli při důlní nehodě. Zavzpomínat na své kolegy přišli i bývalí horníci.

Nadační fond P. Novotného společně s havířovskou nemocnicí otevřel pro pacienty Kavárnu života Jany Feberové

Nadační fond Pavla Novotného společně s havířovskou nemocnicí otevřel pro onkologické pacienty Kavárnu života Jany Feberové. Dcera zesnulé bývalé náměstkyně primátora věří, že její maminka by z toho měla radost.

Nemocnice v Havířově otevřela Kavárnu života Jany Feberové, která byla dlouholetou dobrovolnicí

Nadační fond Pavla Novotného společně s havířovskou nemocnicí otevřel pro onkologické pacienty Kavárnu života Jany Feberové. Dcera zesnulé bývalé náměstkyně primátora věří, že její maminka, která nemocným pomáhala, by z toho měla radost.

Motorkáři vyrazili na společnou jízdu Stonavou

18. září 2024 13:33 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

V neděli 8. září se Ve Stonavě uskutečnil sraz motorkářů. Zájem o tuto akci byl velký. Na svých mašinách přijeli nejen motorkáři ze Stonavy, ale i širokého okolí.

Na návštěvě v karvinské věznici
Vydáno 1. ledna 2008 0:00, Karviná, Monika Danková
Připravili jsme zajímavou reportáž z karvinské věznice, nahlédneme také do míst, kam se za normálních okolností běžný občan nedostane.

Karvinská věznice se nachází v centru města od roku 1916, o dva roky později byla převedena pod justiční správu a od té doby fungovala jako vazební věznice. V padesátých a osmdesátých letech minulého století byla věznice několikrát uzavřena.

Ján Lazár, ředitel Věznice Karviná: „V roce 1995 byla věznice v důsledku zahájené rekonstrukce uzavřena. Tato rekonstrukce byla ukončena roku 1997 a veškeré náklady včetně státního zastupitelství a soudu byly vyčísleny částkou 175 milionu korun."

V roce 1998 byla věznice osamostatněna od vazební věznice v Ostravě a začala působit samostatně.

Ján Lazár, ředitel Věznice Karviná: „Rozhodli jsme se, že bychom tuto vazební věznici mohli využívat k zajištění výkonu trestu u specifických skupin odsouzených, máme tady specializované oddělení pro odsouzené zařazené do zvýšené ostrahy, kteří jsou pracovně nezařaditelní."

Kapacita tohoto oddělení je jednadvacet odsouzených, v současné době se jich ve věznici nachází 17.

Ján Lazár, ředitel Věznice Karviná: „Dále bylo rozhodnuto, že tady zřídíme oddělení pro mentálně retardované odsouzené ve zvýšené ostraze."

Kateřina Uhlářová, speciální pedagog: „Pro mentálně retardované odsouzené máme zavedený takzvaný komunitní systém a odsouzení plní terapeutický program, ten obsahuje 21 hodin aktivit týdně."

Odsouzení mají možnost navštěvovat víceúčelovou místnost, která slouží nejen ke sportovním aktivitám pod vedením pedagoga volného času, ale také se zde konají volné návštěvy. Místnost je vyzdobena výrobky odsouzených.

Ve věznici se nachází také oddělení pro doživotní tresty s kapacitou 8 odsouzených a oddělení pro imobilní vězně, o ně se starají i samotní vězni. Tuto práci ale nemůže vykonávat každý. Pavla Kubíčková, vedoucí oddělení výkonu trestu: „Odsouzený imobilní je odsouzený, který potřebuje péči během celého dne, to znamená od budíčku do večeře, takže se o něj smí starat jedině odsouzený, který má zkušenost s nějakou péčí u svých rodinných příslušníků, nebo to někdy dělal."

Jaroslav Šíma, vězeň, pečovatel o imobilní odsouzené: „Jsem rád, že můžu něco dělat, než abych byl na céčku a neměl tam práci. Tak vyjdete z vězení a budete tu škodu stejně muset nějak uhradit, tak aspoň nebudu mít nějaký dluh, jak vylezu."

Ján Lazár, ředitel Věznice Karviná: „Celkově máme stanovenou kapacitu nastavenou na 179 odsouzených, momentálně 184 odsouzených."

V karvinské věznici si odsouzení odpykávají různé tresty. Ján Lazár, ředitel Věznice Karviná: „U těch dozorových jsou to méně závažné trestné činy, jsou to nějaké podvody nebo krádeže. A co se týká odsouzených ve zvýšené ostraze, tak tady jsou odsouzení za ty nejzávažnější trestné činy, kde samozřejmě na prvním místě je vražda."

Součástí věznice je také zdravotní středisko a sklad, ve kterém mají odsouzení uloženy věci, které nemohou mít u sebe.

Eva Loučková, mluvčí karvinské věznice: „Zde jsou zaměstnáni odsouzení, kteří o tyto věci pečují a potom je tady prádelna, kde se prádlo třídí, žehlí a pere."

Pavla Kubíčková, vedoucí oddělení výkonu trestu: „Máme zde také zvláštní celu krizového oddělení, tato cela slouží k uklidnění odsouzeného, který se dostal do takového stavu, kdy je sám sobě nebezpečný, nebo nebezpečný okolí."

Další místnost je určena pro návštěvy a je bez sluchové a zrakové kontroly. Kateřina Uhlářová, speciální pedagog: „Odsouzený tady pobývá se svou rodinou, je to takové intimnější než mezi ostatními."

Ve věznici probíhají také různé aktivity, někteří odsouzení pracují například v dílnách. Pavel Přichystal, pracovník stavební údržby: „Provádíme zde veškerou údržbu celé věznice." Jiní vězni jsou zaměstnaní v kuchyni, kde připravují jídla pro odsouzené. Erik Křístek, kuchař: „S prací odsouzených jsme většinou spokojeni. Potřebují někdy dozor větší někdy menší, ale většinou je to dobré."

Kromě toho mají odsouzení možnost naučit se základům práce s počítačem. Ivan Gelatka, pedagog volného času: „Zájem je poměrně velký, zejména z řad těch, kteří mají dlouhodobé tresty, tady se skutečně mohou naučit pracovat na počítači, takže to využijí i po svém propuštění."

Pravidelná aktivita se koná také například na jednom z vycházkových dvorů, kde probíhá pracovní terapie formou pěstitelských prací.

Radek Basellides, terapeut Věznice Karviná: „Je s nimi práce těžká, ale jsou šikovní, mám u nich autoritu, poslouchají mě, takže bez problémů."

Další speciálně výchovné aktivity, hudební relaxace, se účastní odsouzení ze zvýšené ostrahy s dlouhodobými tresty.

Kateřina Uhlářová, speciální pedagog: „Byť se to posluchači může zdát nedokonalé, tak je za tím obrovský kus práce, veliké nadšení a já to u nich velice pozitivně hodnotím, protože takové odhodlání a takové nasazení, to se tady jen tak nevidí."

Jan Graga, vězeň: „Velmi nám to pomáhá i po psychické stránce, protože se člověk odreaguje, je tady pořád uzavřený, je to pro nás lepší."

Ve věznici probíhají různé aktivity, volnočasové, terapeutické nebo vzdělávací, důraz se ale klade především na aktivity pracovní.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/karvinsko/karvina/1582/na-navsteve-v-karvinske-veznici