Sedmnáctiletý Robert Svoboda. Skromný a nenápadný mladík. Karate se věnuje od svých devíti let. Jeho první velký úspěch se dostavil záhy a stal se motivací pro jeho další tréninky. A úspěch ho doprovází až do současné doby.
„Když jsem byl menší, hrál jsem čtyři roky hokej, ale to mě nebavilo, protože to je moc kolektivní sport. Chtěl jsem hrát sám za sebe tak jsem se dal na karate. Začínal jsem v osmi a vlastně od té doby to dělám až do dneška," říká Robert Svoboda a dodává: „V letošním roce jsem byl na mnoha závodech, pokaždé jsem se umístil do třetího místa. Další týden mě čeká Mistrovství ČR, na které se teď připravuji. Dvakrát týdně mám trénink tady v tělocvičně a někdy se připravuji doma kde má boxovací pytel. Snažím se taky předávat zkušenosti mladším. Pokaždé na závodech kaučuju, říkám, jaké dělají chyby a připravuji je na závody."
Karvinským karatistům se věnuje zkušený trenér, Jiří Lovecký, který má bohaté zkušenosti a vynikající výsledky. Karate trénuje celých jednatřicet let. „Trénujeme od dětí až po dospělé, a to zároveň. V současné době si totiž nemůžeme vybírat a není dostatek prostoru k tomu, abychom mohli ty kategorie oddělit. Tréninky jsou zaměřené na techniku a taktickou stránku, a na sportovní karate tak, abychom byli schopní soutěžit na závodech a prodat ty výsledky, kterých tady dosáhneme," říká Jiří Lovecký. Podle jeho slov je zázemí pro tento druh sportu v Karviné na dobré úrovni: „Zázemí a podmínky jsou velmi dobré. Já osobně bych přivítal, kdyby bylo více trenérů, a těch, kteří mi v té práci budou pomáhat, protože co se týče financí, jsme sponzorování jak městem tak různými sponzory, kteří nám pomáhají zajistit tu sportovní činnost, ale jde i o trenéry, protože najít dnes dobrého kvalifikovaného trenéra je velký problém, samozřejmě, protože je to i otázka času, který tomu ten trenér musí věnovat."
Samotné karate se skládá ze dvou disciplín, a to ze souborového cvičení zvaného KATA a ze sportovního zápasu Kumite. „Kata je vlastně to, co jsme tady viděli, jakýsi boj proti imaginárním nepřátelům nebo útočníkům, kdy se kombinují obrana a útok, nebo respektive protiútok. Dále to je pak Kumite, to je ten sportovní zápas, kde se zápasí, používají se šesti uncové chrániče. Já bych chtěl tímto ale vyvrátit mýtus, že karate je bezkontaktní sport. Samozřejmě ty kontakty jsou, jsou velmi tvrdé, jsou povolené na tělo, na obličej jsou povolené v omezené míře, to znamená není to zastavování, ale jen kontrolování úderů. Pravidla jsou v tomhle striktní a rozhodčí velmi bedlivě hlídají, aby byla pravidla dodržována," vysvětluje Jiří Lovecký, podle kterého je karate hlavně o kázni a disciplíně: „Je to práce, práce na dlouhé roky, není to rozhodně tak, jak to vypadá v televizi, že někdy za měsíc, za dva je z někoho bojovník a je neporazitelný, to by mu skutečně muselo být dané a těch talentů zase tak moc není."
A co karate dokáže přinést do života? „Hlavně pohodu. Pohodu, to že jsem v klidu. Pro mě osobně to je životní styl. Já už dnes neřeším, jestli to je proto, abych se uměl prát, nebo proto, abych vypadal trochu líp v tom věku, což by člověk vypadat měl. Já si myslím, že to je něco, co člověka baví a věřím, že mě to ještě dlouho bavit bude a já to vidím tak, že to budu dělat ještě hodně dlouho," říká Jiří Lovecký.
Ve skupině mužů a chlapců je vidět jediná dívčí tvář. Zuzka Blatoňová, která karate dělá osmým rokem: „Líbí se mi to a je to takové netypické pro ženu," říká Zuzka Blatoňová.
I tento sport nabízí seberealizaci, radost a potěšení. A všichni případní zájemci jsou zváni. I tady, v tělovýchovné jednotě Baník Karviná, jsou dveře do tohoto sportu , pro všechny stále otevřené.