Na třetím patře nemocnice v Karviné-Ráji najdou všichni pacienti potřebnou péči pro své oči. Nejenže se zde nacházejí speciální oční ambulance, ale nemocnice, jako jediná v kraji, disponuje v tomto centru také největším lůžkovým oddělením.
Martin Bura, zástupce primáře očního oddělení: "Naše oční oddělení má jednak ambulantní část, která disponuje čtyřmi speciálními ambulancemi, je to ambulance sítnicová s laserovým pracovištěm, dále je to ambulance glaukomová, ambulance všeobecná a příjmová."
V sítnicové poradně je pacientům k dispozici jeden z nejmodernějších přístrojů. "Je to takzvané OCT vyšetření, které slouží zejména k vyšetření sítnice, a to i žluté skvrny oční. Podává nám barevný průřez sítnicí, takže můžeme rozlišovat jednotlivé vrstvy sítnice a různé patologické jevy této oblasti. Má daleko větší rozlišovací schopnost, takže jednotlivé vrstvy sítnice můžeme vidět daleko lépe," vysvětluje Martin Bura.
Součástí oddělení je i laserové pracoviště, ve kterém lékaři používají tři typy laseru. "Nejčastěji využíváme takzvaný argonový laser, který slouží zejména k léčení onemocnění sítnice zvláště u diabetiků. Pokud se týká vyšetřovacích metod, máme tady fotografické vyšetření, speciální fundus s kamerou, pomocí které nejčastěji snímáme oční pozadí pacientů, zvláště s onemocněním sítnice u diabetiků či pacientů s trombózami cévními. Velkou výhodou těchto zobrazovacích metod je to, že pomocí digitálního zobrazovacího systému a pomocí počítačové analýzy jsme schopni tyto obrázky srovnávat různě, v různém časovém období. Což je pro nás velká výhoda," dodává Bura.
Karol Kasan, pacient: "S odbornou péči je tady to vynikající. Hlavně ty operace, že po tý operaci vidím."
V příjmové ambulanci slouží pacientům i další moderní přístroj, který dokáže změřit délku oka či zakřivení rohovky. Martin Bura říká: "Dosahujeme přesných výsledků v měření právě té dioptrické čočky, což je strašně důležité, aby pacient viděl dobře po operaci. Jeho výhodou je i to, že je to přístroj neivazivní, bezkontaktní, takže je tady daleko menší riziko infekce a je časově nenáročný. Nejvíce ho používáme zvláště před operacemi šedého zákalu."
V loňském roce došlo k otevření nové všeobecné ambulance a relaxační místnosti v lůžkové části oddělení. Komfort a pohodlí této místnosti ocení především pacienti před a po operaci šedého zákalu. "Specializujeme se již několik let na takzvanou vitroetrineální problematiku, což jsou vlastně onemocnění sítnice a sklivce, a to z toho důvodu, že v dané lokalitě, v takovém širokém měřítku to tady vlastně nikdo nedělá. Výhody té hospitalizace jsou jasné. Měříme nitrooční tlak několikrát denně, takže si můžeme udělat komplexnější obraz o onemocnění daného pacienta, rovněž velkou výhodou pro pacienty, ale nejen pro pacienty, ale i rodinné příslušníky je to, že tady hospitalizujeme pacienty imobilní, nesoběstačné a v celkově závažném zdravotním stavu," dodává Bura.
Anna Vašátová, pacientka, je velmi spokojená: "Jsem hospitalizovaná se zeleným zákalem. Je tady opravdu výborný personál, všechno, doktoři, sestřičky, opravdu se tady dobře zachází s lidmi."
Martin Bura dále říká: "Ročně operujeme asi třista operací zadního segmentu oka, čili těch operací sítnice a sklivce a přes tisíc operací šedého zákalu."
Hospitalizace je na tomto oddělení krátkodobá, trvá tři dny. Pacienti jistě ocení také krátkou čekací lhůtu na operaci.