Basketbalu v Karviné se začíná dařit od chvíle, kdy se oddíl Sokola Karviná, pod vedením trenéra Romana Hamruse a jeho spolupracovníků, vydal cestou vybudování kvalitní mládežnické základny.
V současné době hraje aktivně basketbal ve městě asi osmdesát hráčů Sokola, a to ve dvou žákovských družstvech, které hrají na krajské úrovni, ve dvou družstvech mládeže - juniorů kategorie U18, čili hráčů do osmnácti let a takzvaných mladých mužů kategorie U20, hráčů do dvaceti let. Tato družstva si již vydobyla pozice v celostátních ligových soutěžích.
Roman Hamrus, trenér: "Po vítězstvích v minulých kolech, nad favorizovanými družstvy Hladnova a Snakesu Ostrava, se nám otevírá, momentálně jedinečná, šance jít na postup do play off. Základ toho družstva, které je z Karviné již pohromadě minimálně sedm let, to mám na mysli tu kategorii U20 čili tu naši špičku, ale samozřejmě my to doplňujeme o vynikající hráče z okolí, kteří nám zvyšují konkurenci v družstvu. Samozřejmě dbáme i na to, aby hráči byli i inteligentní, aby neměli studijní problémy, aby do družstva zapadli nejenom herně, ale samozřejmě i z hlediska svých povahových vlastností. V těch top kategoriích U20 a U18 máme kolem 35 hráčů na soupisce, ale samozřejmě je mezi nimi asi deset hráčů, kteří nejsou přímo z Karviné - Krnov, Šumperk, Dolní Kubín i Geofin Nový Jičín."
Aby mohli karvinští hráči sklízet úspěchy, musí pod vedením kvalifikovaných trenérů a dalších odborníků trénovat téměř každý den. A nejde jen o to nacvičit taktická pojetí herních schémat. Vypilovat je třeba hlavně kondici.
Roman Hamrus, trenér: "V průměru se dá říct, že kluci trénují šest ze sedmi dnů. Čili je to opravdu velice náročné a skloubit tyto věci i s jejich studiem není jednoduché a ti hoši tomu opravdu musí hodně obětovat. Ale vzhledem k tomu, že už tomu věnovali tolik času a energie a mnohdy i vlastních peněz, tak si myslím, že to dělají zcela dobrovolně a perfektně."
Nezahálí ani mladší žáci, kterým se úspěšně daří coby začátečníkům basketbalových základů.
Petr Šupol, trenér: "Družstvo U12 je velmi talentované a má do budoucna možnost a vlastně i potenciál hrát žákovskou ligu za jeden až za dva roky. A kategorie U14, tam je to zatím komplikovanější, ale myslíme si, že v příštím roce, pokud by se podařilo, je možnost hrát kategorii U16 taky na ligové úrovni, protože potenciál, jak výškový tak dovednostně basketbalový, je výborný."
A jaké vlastnosti by měl správný basketbalista mít? Karel Šeda, basketbalista: "Umět správně driblovat, rozhodnout se pro přihrávku, kdy má správně dát, neztrácet zbytečně balony."
Tomáš Miča,basketbalista: "Rychlost je určitě nejdůležitější a agresivita taky, prostě to k basketu patří, takže ta agresivita tam musí být v tom basketu, jinak se to nedá hrát."
Bez dobrého zázemí a podpory magistrátu by to ale ani v tomto sportu nešlo tak hladce. Petr Juras, náměstek primátora: "Sportu není nikdy dost. Jsem rád, že na další základní škole vznikly sportovní třídy právě na basket. Je to kolektivní hra, myslím si, že má budoucnost a v rámci toho, jaký v současné době má karvinský basketbal úspěchy, že je to zprávné a dobré rozhodnutí."
Mladí basketbalisté Sokola pokračují nadále v rozběhnutých soutěžích letošní sezony. Tým mladých mužů, kategorie U20, čeká navíc, tuto sobotu na ZŠ Družby, jedno z klíčových domácích utkání. Hraje s vedoucím Nymburkem o postup do play off. Pokud se jim podaří postoupit mezi čtyři nejlepší, bude to pro skromný klub na jeho basketbalové cestě vzhůru nebývalý úspěch.