Osmáci a deváťáci základních škol získávají společně s občanským průkazem nejen další práva, ale i velkou dávku zodpovědnosti. Aby si uvědomili váhu svých činů, pořádají pro ně policisté, společně se zástupci Střední odborné školy ochrany osob a majetku, besedy přímo ve školách.
Jaroslav Kus, pracovník preventivní informační skupiny: "Na těchto besedách rozebíráme modelové situace, vysvětlujeme, jaký je rozdíl mezi přestupkem, trestným činem, popřípadě závažným trestným činem. Seznamujeme žáky s tím, kdo takové trestné činy řeší a jaké jsou možné opatření a postihy za tyto skutky. Bohužel musím říct, že některé děti už s trestním zákonem zkušenosti měly, při besedách nás pak doplňují a potvrzují, že máme pravdu."
Vše si mohou žáci uvědomit v ukázce s mobilním telefonem.
Jaroslav Kus, pracovník preventivní informační skupiny: "Na mobilním telefonu ukazujeme, jakým způsobem ho pachatel odcizil. Pokud je to prostá krádež, jedná se o přestupek. Ale pokud mobil, byť i v hodnotě do pěti tisíc korun odcizí někomu z kapsy, už je tento skutek považován za trestný čin. A pokud užije při této krádeži násilí, dopouští se i loupeže."
Richard Veselský, ředitel střední školy ochrany osob a majetku, Karviná: "Většina dětí se těší na patnáctiny především proto, že mohou jít do kina, dělat různé věci, které do té doby nemohly. Ale už nevědí o tom, že vše má i opačnou stránku věci, to znamená trestní odpovědnost."
Tomáš Lipka, žák ZŠ Školská, Karviná: "Je to docela hodně poučné, pro nás, pro ty mladistvé a myslím, že nás to hodně naučí."
Žaneta Kočárová, žákyně ZŠ Školská: "Mně se líbilo, že nám tam vlastně všechno vysvětlili, poučili nás a řekli, jaké může mít následky, kdybychom udělali nějaký trestný čin."
Součástí besedy je i praktická ukázka sebeobrany a film o šikaně. Projekt bude pro velký zájem pokračovat.