Více než tisíc absolventů, tím se může chlubit OA v Karviné. A navíc se zde neustále rozšiřuje nabídka oborů ke studiu.
Pavel Kulhánek, ředitel školy: "Studují se tady v současné době obory obchodní akademie, kde máme dvoje zaměření. Bankovnictví a finance, druhým zaměřením je výchovná a humanitární činnost."
V roce 2000 byla rozšířena oborová struktura školy o Ekonomické lyceum. Karvinská obchodní akademie byla jedna z prvních škol v republice, která tento obor nabídla.
Pavel Kulhánek, ředitel školy: "Další takový zvláštní obor je Knihovnické a informační systémy a služby. Dneska už vše jede přes počítače, no a informace se musí určitým způsobem ukládat, aby se znovu dokázaly nalézt. Kvalifikaci, kterou studenti získávají mohou uplatnit nejen u nás v Karviné, ale zvláštnost naší školy je, že se snažíme, aby ji mohli uplatnit v celé EU."
Nedávno školu navštívila Česká školní inspekce a výsledkem byla velká spokojenost. Škola byla zhodnocena jako nadprůměrná.
Pavel Kulhánek, ředitel školy: "Podle mého názoru je naše škola nadprůměrná ve více oblastech. Například je zde pěkné prostředí, ktérého si studenti všimnou už u vchodu. Snažíme se, aby estetická úroveň byla dobrá, aby nebyly zbytečně nevyužité prostory, aby chodby nepůsobily studeně, a proto máme vybudované různé odpočinkové kouty."
Jedním z dalších důvodů, proč byla škola označena za nadprůměrnou, byla její účast v několika mezinárodních projektech.
Martin Frolík, učitel: "Máme mezinárodní projekty v rámci Comenia, potom E-tweening, který se týká počítače. S partnerskými zeměmi komunikujeme přes internet a podporujeme mládežnické campy v rámci Use in action."
Výhody projektů jsou jasné. Studenti si znalosti z výuky cizích jazyků vyzkoušejí v praxi. A to nejen prioritní angličtinu, ale i jazyk německý. Ten se používá hlavně v projektu Leonardo Da Vinci, který škola rozjela před osmi lety.
Zdeňka Parchanská, zástupkyně ředitele: "Další projekt, který je hodně důležitý a není zaměřený jen na studenty, ale i na vyučující. Což je velmi podstatné, aby i vyučující odborných předmětů ovládali cizí jazyk."
Nesmíme zapomenout na technické zázemí školy. I po této stránce je škola vybavena nadprůměrně.
Igor Drabina, zástupce ředitele: "Žákům je k dispozici učebna výpočetní techniky, učebna jazyků, společenských věd a přírodních věd i mimo vyučování. Nachází se zde okolo sto počítačů a deseti dataprojektorů"
Jako jediná škola na Moravě má obchodní akademie zřízenu Fiktivní banku.
Petra Klupcová, studentka, ředitelka banky: "Je tady ředitel, e-mailář odpovídající na dopisy, účetní vyřizující příkazy a informatik, který vše zadává do počítače."
Ivona Špílová, učitelka: "Po absolvování čtvrtého ročníku, studenti k maturitnímu vysvědčení dostanou i certifikát o absolvování práce ve fiktivní bance. Je to vlastně doklad o tom, že už něco umějí."
Jakub Mazura, student: "Vybral jsem si tuhle školu kvůli fiktivní bance, protože ostatní obchodní školy toto nenabízí."
Pavlína Škutová, studentka: "Já bych tuto školu doporučila, protože je tady velká možnost vycestovat, poznat, jak to je v jiných zemích."
Klasické přijímací zkoušky se ani na této škole nedělají.
Pavel Kulhánek, ředitel školy: "Snažím se všemi rodiči promluvit, i s žákem a pak vidím, jestli má schopnosti, jestli bude dobré, aby šel na naší školu."
Veškeré bližší informace najdou zájemci na webových stránkách školy.