Střední průmyslová škola v Karviné byla založena na začátku minulého století, v roce 1921. Může se tedy pochlubit bohatou historií a spoustou absolventů. Dodnes je škola velmi atraktivní a žádaná.
Česlava Lukaštíková, ředitelka SPŠ Karviná: "V současné době nabízíme obory: Technické lyceum, Informační technologie, což je obor místo minulého oboru Elektronické počítačové systémy, obor Elektrotechnika a obor Strojírenství. Na denním studiu máme 582 žáků, na dálkovém 55 a otevíráme pět tříd. Na oboru Strojírenství dvě třídy, Informační technologie jedna, jedna na Technickém lyceu a jedna na Elektrotechnice."
Praxe studentů probíhá přímo v areálu školy. Česlava Lukaštíková, ředitelka SPŠ Karviná: "Školu máme, co se týká odborných učeben a dílen, velmi dobře vybavenou, takže odborná praxe probíhá přímo tady u nás v našich dílnách. Souvislá neboli výrobní praxe probíhá ve třetích ročnících a teď od nového školního roku tuto praxi rozšiřujeme a nebude tedy pouze čtrnáctidenní, ale přímo celoměsíční. Navíc realizujeme kurzy svařování, ty už jsou tady takovou tradicí, teď druhým rokem běží u nás kurzy programování a obsluhy CNC strojů, to znamená soustruhů a frézek nebo psaní na počítači všemi deseti."
Jediné, co by se do budoucna mohlo změnit, je počet studujících dívek. I když na škole děvčata jsou, není jich mnoho. Česlava Lukaštíková, ředitelka SPŠ Karviná: "Byla bych prostě šťastná, kdyby naše řady rozšířily i slečny, protože dívek tady máme málo a v praxi těch děvčat technicky vzdělaných chybí."
Žaneta Kolatková, studentka: "Hodně mě bavila matika, chemie, takže obor ekologie pro mě byl nejlepší."
Michaela Jeziorská, studentka: "Líbil se mi tento obor kvůli zaměření na ekologii, protože to je nově vycházející obor, který se bude určitě hodit v budoucnosti."
V době naší návštěvy probíhala na škole zajímavá tipovací soutěž v pokusech, které rozhodně nenajdete v učebnici. Robert Adámek, vyučující: "Tak třeba budeme vařit vajíčko na papírové pánvičce. Ty soutěže mají takový motivační charakter a studenti opravdu vidí, že fyzika není jenom o tom, co se učí v lavicích, ale taky je to o tom, co zažijí třeba i doma."
A že jsou studenti na této škole kreativní a zapálení pro věc, dokazuje i úspěch ve výrobě modelů. Tomáš Hanausek, student, manažer S-speed F1 týmu: "Už jsme vyrobili nějaké modely, dráhu, je na ní taková brána, kde se odpočítával čas a jakmile to zhaslo, tak se to startérem odstartovalo. Dostali jsme se na 1,3 sekundy, což je velice dobré."
Česlava Lukaštíková, ředitelka SPŠ Karviná: "Těch technických profesí je a bude stále nedostatek, navíc my si mapujeme terén, víme, co zaměstnavatelé potřebují, jaké profese, jaké absolventy."
Martin Remiš, student: "Tady je mnoho příležitostí, jak pracovat s počítači, hodně technologií, proto bych tuhle školu doporučil."