Oslavy k 90. výročí vzniku SPŠ v Karviné začaly v pátek dopoledne slavnostním setkáním významných hostů, zástupců kraje a představitelů města. Nikomu z přítomných nevadilo deštivé počasí, které celou slavnost doprovázelo.
Věra Palková, náměstkyně hejtmana MS kraje: "Je to škola, která má nesmazatelné a velmi pevné místo v síti škol a řekla bych, že navzdory tomu, že evidujeme obrovský pokles 15-19tiletých žáků, tak o tuto školu je stále velký zájem a má velmi dobré výsledky a je ve skvělé kondici, tak ji to přejme i do budoucna."
Tomáš Hanzel, primátor města: "Já jsem škole popřál hodně spokojených pedagogů, úspěšných žáků a veleúspěšných absolventů, kteří budou mít velmi dobré uplatnění ve svém profesním životě."
Po krátkém slavnostním úvodu všichni společně vysázeli před školou devět pamětních líp.
Česlava Lukaštíková, ředitelka SPŠ Karviná: "Ty budou navždy. Alespoň doufám, že se jim bude dařit, že budou skvěle růst a velmi brzy vytvoří blahodárný stín pro nás pro všechny, budeme si tam moct dát lavičky a každý, kdo z nás přijdeme potom kdykoliv, třeba absolventi se svými dětmi, vnoučaty, takže budou vědět, ano tyhle lípy jsem sadil já."
Tomáš Hanzel, primátor města: "Je pravda, že je to příjemná záležitost, měli jsme možnost vysadit tady 9 líp, za každé desetiletí jednu lípu a věřím, že tato škola ještě minimálně dalších 90 let bude fungovat."
Věra Palková, náměstkyně hejtmana MS kraje: "Mě překvapilo, že sadíme tolik stromů, ale je to nádherné, protože toto prostředí nové pevné lípy potřebuje a je to symbol české státnosti a já věřím, že i zdravého českého školství."
Pro širokou veřejnost a absolventy pak škola uspořádala velký den otevřených dveří. Většinou se po chodbách procházeli bývalí absolventi, kterých je za celé ty roky neuvěřitelných 14 020.
Česlava Lukaštíková, ředitelka SPŠ Karviná: "Jsou to absolventi všech druhů studia, protože nebylo vždy jen to čtyřleté studium, ale byly také mistrovské ročníky, studium dálkové. Mají připravenou školu, pootevírané dveře všude, kam se chtějí podívat, sednou si do té své třídy, do lavice své vlastní, připomenout si, jaké to bylo, když oni do té školy chodili."
Návštěvníci si mohli zblízka prohlédnout i pomůcky, se kterými dnes studenti přicházejí do styku. V učebně dálkového studia hornictví se také promítal film přibližující práci horníků.
Jan Kubica, vedoucí dálkového pomaturitního studia: "Tady přímo se dostanou do reálu, žádný z těch pracovníků, i když je z OKD, nezná v revíru provoz přípravářský, rubáňový, takže, my sice pro ně organizujeme fárání, ale na těch filmech se detailně seznámí, jak to vypadá. Takže to budeme využívat pro výuku jak v hornictví, tak ve strojnictví, tak případně potom bezpečnost předpisů a tak dále."
Studenti i současní kantoři na ukázku předváděli, co se ve škole momentálně učí a jaká technika je přitom využívána. Zájem o prohlídku školy byl opravdu velký zájem.
Anketa: "Přišli jsme se podívat, protože máme dobré vzpomínky na školní rok, jak jsme končili maturitou v roce 1959. Ta nová budova je o hodně hezčí nebo rozměrnější a také studentům dává asi větší prostor ke studiu." "Ta technika teď, jak se tu díváte, tak to už jde všechno s dobou, je to náročnější pro studenty, musí se učit víc." "To je víc jak 45 roků, co jsem tady maturovala a zajímalo mě, jaké vybavení mají dnešní studenti. Jaké máte vzpomínky na tuto školu? Krásné, ne na tuto, ale na bývalou, protože my jsme ještě maturovali v bývalé budově, no krásné, krásné." "Jsem tu chodila do školy nějaký ten čas, už to je dost dávno, v 1963 jsem končila."
Součástí oslav bylo i netradiční vzpomínkové pásmo, které připravili studenti se svými kantory a křest almanachu.