Letošní folklorní festival Máj nad Olzou otevřel prvního května soubor Sušané z Horné Suché. Jejich prvním úkolem bylo postavit malou májku.
Eugeniusz Matuszynski, spoluorganizátor: "Stavění máje, my vždy třicátého si tady z PZKO z Karviné stavíme velkou májku a potom soubor, ten, který prvního máje zahajuje festival, staví malou májku, která stojí tady celý máj za pódiem a tu malou májku potom kácí ten soubor, který je poslední. Letos to bude Slezan."
Nápad vytvořit tradici Máje nad Olzou vznikl před čtrnácti lety. Eugeniusz Matuszynski, spoluorganizátor: "Na horách mají horalský svátek tak jsme se rozhodli, že uděláme tady v tom regionu taky nějaký svátek."
Jozef Chmel, spoluorganizátor: "Bylo to na schůzi v sekci kulturistické, která pracuje u hlavního výboru PZKO. Profesor Daniel Kadiubec říkal: „Tož Gorole mají svátek goralů, v Těšíně je setkání tří bratří a tu na spodku na těch dolech není nic." Tak Kadlubec říká, „Josefe, něco s tím vymysli." Tak mi trochu střelilo do hlavy, že by bylo dobro udělat takovou akci jak je ten Máj nad Olzou no a už se trápíme s tím 14 roků."
Eugeniusz Matuszynski, spoluorganizátor: "Čím délel to děláme, tím víc máme hostů, dokonce si zvykli jezdit k nám i hosté z Polska, teď, když je Schengen. I lázeňským hostům se to velmi líbí, chodí nám děkovat za to, že poznávají ten náš folklor, no zkrátka, jak se mluví po polsku, má to vzjenšžie."
Anketa, návštěvníci festivalu: 1. "Mně se tady opravdu líbí, jsem spokojená moc. Počasí pěkné, lidi příjemní, písničky se mi líbí, protože já jsem z Frýdku a to maminka moje kdysi taky takové písně zpívala, no tak já jsem spokojená, opravdu." 2. "Chodíme tady každoročně, na to zahájení, je to pěkné, je vidět, že se město Karviná stará o to, aby to tu bylo, ty tradice, májové, veselice a tak dál." 3. "My tady kousek odsud bydlíme, takže příjemné prostředí, všechno, jak má být."
Letos se Máje nad Olzou zúčastní méně souborů z Polska, o to více se lidé mohou těšit na různé pěvecké soubory. Eugeniusz Matuszynski, spoluorganizátor: "Budou tři pěvecké sbory a sice Dzvienk, Kalina a Lyra z Darkova, budou děcka ze Základní umělecké školy z Havířova, tři dechové hudby, dneska byla Azeťanka, pak bude dechový orchestr Dolu Darkov a pak bude Malá černá hudba z Karviné. Takže těch folklorních souborů nebude tolik, jak vždycky."
Tradice říká, že postavená májka se musí pečlivě hlídat, aby jí nikdo neukradl nebo dokonce nepokácel. Jozef Chmel, spoluorganizátor: "Bo my jak jsme byli mladí, to jsme těch májíčků, nejenom že jsme měli svůj máj, my jsme chodili krást májíčky, protože to byl takový zvyk, že jak se na dědině ukradl máj, májka se ukradla, tak se nemohly konat zábavy májové, že. Musel je někdo zdobit nebo jí vykoupit tu májku, aby zase mohli dělat ty svoje tancovačky pod tou májkou, to se hlídalo. Myslím, že tu tradici je třeba udržet."
Máj nad Olzou je i letos zorganizován hlavně díky finanční podpoře města a několika štědrým sponzorům. Hlavní dík patří ale organizátorům z PZKO.