Zřizovatelem nemocnice je Moravskoslezský kraj a druhým pozvaným tak byl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Karel Konečný. Zastupitelé pak v diskuzi dali jasně najevo to, co si myslí i většina obyvatel města.
Nedobrá personální situace a nedostatek kvalitních lékařů, zastaralé vybavení, nedostatečné investice a mnohé další. Toto vytýkali ve svých vystoupeních zastupitelé. Ty zároveň popudilo i to, že s nemocnicí se vedení města o daných problémech snaží jednat dlouhodobě. Zástupci nemocnice ale již několik let odpovídají stále stejně. Situace prý není až tak kritická.
Jiří Michalík (ČSSD), starosta Orlové: „V tom vidím zásadní problém, že ředitel nemocnice nechápe to, že občané Orlové problém skutečně mají. Kolik přístrojů a kam bylo do Orlové loni nakoupeno a v jakém stavu je přístrojové vybavení na odděleních? Jak byl investován přebytek z hospodaření z loňského roku? Proč byl omezen provoz na chirurgii? A nehrozí, že bude dále omezen provoz v orlovské části nemocnice? Jak intenzivně se hledají lékaři na neurologii? A teď takový poslední dotaz, který mne trápí, protože toto jsou slova zdravotníků. Kdo vlastně řídí tu orlovskou část nemocnice? Protože pan náměstek se prý tam jen tak mihne na hodinu, dvě až tři, za týden."
Radislav Mojžíšek (SNK-ED), místostarosta Orlové: „Za mnou přicházejí lidé a informují mne o péči v orlovské části nemocnice. Tyto informace mám potvrzeny i od zdravotníků, kteří se takto určitě na primářských poradách a jiných sešlostech, kde jsou nadřízení, nevyjadřují. Ale pokud mohou, vyjádří svůj názor a ten jednoznačně hovoří o poklesu úrovně péče. Tady v Orlové jsou opravdu dva obrovské problémy, a to je dlouhodobé podfinancování nemocnice a s tím související personální stav."
Martin Sliwka (ODS), místostarosta Orlové: „My z vedení se snažíme, bavíme se s vedením nemocnice, dokladují to i předchozí návštěvy pana ředitele tady u nás. Ale domnívám se a mám ty obavy, že to dopadne tak, a byl bych nerad, kdyby to takto dopadlo, ale mám obavy, že bude opět vytvořena nějaká síť bývalých okresních nemocnic, a k tomu to směřuje, protože Karviná si vytváří podmínky, aby v Karviné všechno bylo. A orlovská či havířovská nemocnice zůstanou takovými městskými střediskovými nemocnicemi."
Další kritika se snesla na tvrzení, že pokud některá lékařská péče není dostatečná v Orlové, mají to zdejší obyvatelé jen několik kilometrů cesty do Karviné.
Jaromír Kuča (ČSSD), zastupitel: „Orlová ztratila kolejovou dopravu. Autobusová doprava je v soukromých rukou a v noci téměř nejezdí. A jak se potom lidé mají, například s nemocnými dětmi nebo s infarktem, dostat do Karviné. Já, abych pravdu řekl, nejsem zklamán, ale je mi z vašeho vystoupení smutno. Poněvadž pan ředitel nemocnice mluví pořád stejné statistické údaje, které ale vůbec neřeší postavení orlovské nemocnice."
A někteří zastupitelé neváhali přidat své osobní zkušenosti z orlovské části nemocnice či zkušenosti svých známých.
Zoja Chramostová (ČSSD), zastupitelka: „V obou případech šlo shodou okolností o zlomená zápěstí a jestli lékař nepozná, že je to zlomenina, to už mi začíná být podezřelé."
Do diskuze se zapojili také zástupci občanů, kteří sbírají podpisy pod petici za zachování lékařské péče v Orlové. Podle jejich zástupce už mají okolo dvou a půl tisíc podpisů.
Dotazů padala opravdu celá řada. Starosta Orlové Jiří Michalík tak z časových důvodů požádal ředitele nemocnice Miroslava Janečku, aby odpovědi zaslal písemně. I přes veškeré výtky ale město nemocnici řídit nemůže. Jejím zřizovatelem je kraj. Téma tak ukončilo vystoupení náměstka hejtmana kraje Karla Konečného.
Karel Konečný (KSČM), náměstek hejtmana MSK: „My jsme připraveni zachovat dostupnou lékařskou péči orlovské nemocnice. A uděláme pro to všechno. Já vám slibuji, že znovu otevřeme otázku jakým způsobem budeme organizačně řídit orlovskou nemocnici."