Stovky lidí z Orlové a okolí tak po oba dny vyrazily za kvalitním kulturním programem i dalšími atrakcemi a město tak ukázalo, že se umí také dobře bavit.
Jiří Michalík (ČSSD), starosta Orlové: „Jsme velmi rádi, že obě akce navštívilo hodně lidí. Svědčí to o tom, že v Orlové mají občané zájem také o kulturu a tradice a to je dobře. Myslím si, že člověk není živ jen prací, ale musí umět i odpočívat. A odpočinek u kultury je vždycky velmi dobrý."
První den, tedy v sobotu 12. června, se konal již 6. Orlovský jarmark. Ten proběhl na Starém náměstí v historickém jádru města. Vše začalo již ráno hasičskou soutěží O pohár starosty, ve které soupeřily polské i české týmy. Vyhrály hasičky z Marklovic a hasiči z Bartovic.
Program pak pokračoval národopisnými soubory. Slavnostní zahájení jarmarku proběhlo před půl třetí odpoledne a doprovázelo je několik slavnostních okamžiků. Město Orlová zde předalo šeky na 100 tisíc korun Dolní Lutyni a partnerskému polskému městu Czechowice-Dziedzice na odstraňování škod po povodních. Peníze Orlová ušetřila na zkrácených Dnech města.
Pak město Orlová podepsalo slavnostní partnerskou smlouvu o spolupráci s chorvatským přímořským městem Crikvenica. Ten den se v orlovském domě kultury otevřela také výstava fotografií z chorvatského města, která potrvá do 25. června.
Senko Smoljan, 1. místostarosta Crikvenice: „Naši spolupráci vidím na poli kulturním, sportovním i hospodářském. Srdečně vás zvu do našeho města. Přijeďte si užít blahodárného účinku moře i klimatu, který najdete jen u nás."
Ale my půjdeme zpět na jarmark. Po křtu knihy Orlová v proměnách času přišla hlavní hvězda akce Yo Yo Band. Richarda Tesaříka z kapely jsme se zeptali, jak se jim na podobných lidových slavnostech hraje.
Richard Tesařík, Yo Yo Band: „Na lidových slavnostech je to vždycky nejlepší. Já miluji červen, kdy na takových akcích hrajeme. A to působí takovou atmosférou „live is easy". I když dnes je poměrně vedro a já jsem se narodil v Ostravě, tak doufám, že nezemřu v Orlové."
Jaký by to byl ovšem jarmark bez stánků, atrakcí, rytířů, kejklířů a dalších. To vše Orlová nabídla.
A jeden z rytířů nám pak prozradil, jak se jim bojuje v takovém vedru.
Petr Bílek, historická skupina Memento Mori: „Tak těch třicet kilo výstroje je cítít, ale my jsme zvyklí, protože vystupujeme i v Maďarsku a na Východním Slovensku, kde bývá počasí podobné."
A jak se rytířům líbí Orlová?
Petr Bílek, historická skupina Memento Mori: „Hrajeme tady už druhým rokem, atmosféra je tady dobrá, lidé milí a organizace výborná."
Po takové chvále nezbývalo, než se zeptat samotných návštěvníků akce. Jak se vám akce líbí a co vás na ni nejvíce baví?
Anketa, návštěvníci jarmarku: 1. „Celkově pro děti je to super." 2. „Je to dobré, je tady hodně věcí". 3. „Ani moc ne." 4. „Je tady muzika a spousty dalších věcí."
Pořádat jarmark v Orlové pro lidi se tak určitě vyplatí.
Radislav Mojžíšek, místostarosta Orlové: „Myslím, že jarmark už dosáhl určité kvality, ať již svou nabídkou, či počtem stánkařů. S tradicemi Orlové vždycky jarmarky souvisely už od středověku. Pro to při obnovování staré Orlové byl jedním z cílů obnovit i jarmarky. A myslím, že tento krok se podařil."
Jarmark pak v závěru nabídl i žesťový koncert, nebo tvrdý bigbít.
Přešla noc a neděle 15. června přinesla další akci. Orlovské letní kino se stalo místem oslav zkrácených Dnů města. Akce se rovněž podařila na výbornou a lidé brzy zaplnili celé letní kino i okolí se stánky.
Oslavy začaly odpoledním koncertem orchestru z polského družebního města Rydultowy. Pak přišlo slavnostní zahájení a poté již na pódium přicházela jedna hvězda za druhou.
Nejprve to byla naše country legenda Rangers, která předvedla, že i po letech jí to hraje a rozezpívala i mnohé přítomné.
Dvou hlavních protagonistů Rangers jsme se zeptali, kde stále berou energii.
Honza Vančura, Rangers: „Já osobně čerpám energii z malých dětí, které mám doma. A to člověka hrozně postrkuje. A taky čerpám energii z toho, že chci vidsět jak dorostou. Takže mám před sebou dlouhý život, protože chci vidět, jak se mé děti budou chovat i jako dospělé. A doufám, že mi to tedy vyjde."
Mirek Řihošek, Rangers: "Já tedy malé děti nemám, takže u mne jsou to ty písničky. Protože když je hraješ a ty lidí si je zpívají, tak máš radost z toho, že se jim to líbí a dělá jim to dobře. Takže my jsme vlastně ty písničky poslali do života, a ony nám to teď takto vrací."
A oprášili jsme i letitou historku, jak se kdysi z Rangers stali Plavci.
Mirek Řihošek, Rangers: „Tak to je poměrně stará historie. To bylo v roce 1972, kdy byla válka ve Vietnamu, a tam působily americké jednotky jména Rangers. A to nebylo moc dobré se v té době takto jmenovat. Dokonce v Rudém právu vyšel článek, proč se ti mladí sympatičtí muzikanti z Prahy jmenují jako američtí zabijáci. Tak nám na Pragokoncertu doporučili změnu jména a tím se i odstartovala přeměna jmen českých kapel na české názvy. Jako Greenhorns, Zelenáči, Blue Effect na Modrý efekt, akorát Olympic to měli dobré, ti zněli česky i anglicky stejně, jen si na konci myslím přeměnili C v K."
Po sympatických country legendách přišel další z vrcholů akce. Plné letní kino se nechalo doslova unést atmosférou bubenického špičkového souboru Jumping Drums.
Úžasná atmosféra a my jsme se ještě před vystoupením zeptali, jak dlouho trvá příprava jednoho takového programu?
Ivo Batoušek, Jumping Drums: „Když se dělá nová deska, tak příprava repertoáru je otázka jednoho roku. My ty písně hrajeme na koncertech, zkoušíme, který rytmus jak na lidi působí a podobně. Dnes ale hrajeme program The Best Of Jumping Drums složený z našich největších hitů, protože letos slavíme 10 let."
Poté následovala kratší pauza. Ready Kirken, kteří měli nastoupit, někde bloudili a nepřijeli. Na rychlo se tak chystala další hvězda akce Petra Janů.
My jsme tak mezi tím vyrazili mezí vás, diváky, a zeptali jsme se na to, co říkáte, že město takové akce pro lidi pořádá.
Anketa, návštěvníci: 1. „Je to pěkné a chodím každý rok. Je tady kultura a člověk se aspoň dostane mezi lidi." 2. „Aspoň tady není taková nuda." 3. „Je to dobré, zvláště, když třeba sedíte jen přes týden pořád doma."
Petra Janů i její kapela Golem se mezi tím připravila a my jsme se Petry zeptali, jak má podobné akce ráda.
Petra Janů: „Tak na takových akcích přijdou na můj koncert i lidé, kteří by na něj jinak nepřišli a mnohdy pak odcházejí spokojení. Jinak to ale moc nerozlišuji. Ovšem celkově na severní Moravě hraju moc ráda, tady je vždy perfektní publikum."
A jak se Petra udržuje stále v takové formě?
Petra Janů: „Je, tak to nevím. Snažím se hlavně starat o svou tělesnou stránku."
Do Orlové pak nakonec dorazili i Ready Kirken a stali se tak závěrečnou tečkou akce. Za rok nashledanou.