Výstava se zabývá obdobím takzvaného vrcholného středověku. Tedy období, kdy lidstvo začalo ve velké míře využívat keramiku a další tehdy objevené techniky a materiály. Zároveň nabízí i několik rarit.
Petra Juřicová, Muzeum Těšínska: „Jsou tady zachovány i některé organické materiály, třeba kousek kožené boty či dřevěné lžíce. Tyto materiály se zachovávají velice těžce, protože se v půdě dříve zničí a je to tak poměrně vzácnost."
Některé exponáty při tom pocházejí přímo z území města Orlové.
Petra Juřicová, Muzeum Těšínska: „Které jsou taky velmi zajímavé a pocházejí ze záchranného archeologického výzkumu, který proběhl u katolického kostela v Orlové 1."
Jak je zde již dobrým zvykem, nabízí výstava i několik zajímavých workshopů. Jedna z těchto akcí nesla název Oživlý středověk. A byla zaměřená na výtvarné tvoření.
Petra Juřicová, Muzeum Těšínska: „Je velmi prostinká, ale myslím si, že i přínosná, protože podporuje fantazii, podporuje zručnost a navíc pomáhá dětem vcítit se do doby dávno minulé."
Anketa, školáci: 1. „Líbí se mi hodně a dozvěděl jsem se, že i ve starověku se dalo udělat spousta věcí, které jsou vzácnější, než ty naše teď a mnohdy jsou i lepší." 2. „Dneska to je bomba den a naučila jsem se toho hodně."
Další výtvarná dílna je přichystána na únor.
Petra Juřicová, Muzeum Těšínska: „V této dílně si budou moci děti vyrobit napodobeninu kachlí, které jsou na této výstavě k vidění. Budou je vyrábět technikou, která se používala právě ve středověku."
Výstava archeologických nálezů zde potrvá do konce března. Poté bude následovat výstava zaměřená na historii a zajímavosti dodnes důležité suroviny, kterou je cukr.