Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Stonavský evangelický kostel byl postaven před 80 lety

  • Stonava,

Před osmdesáti lety byl ve Stonavě posvěcen evangelický kostel. Tuto významnou událost si věřící připomněli během slavnostní bohoslužby.

Velmi významnou událost prožívali druhou červencovou neděli stonavští evangelíci. Před osmdesáti lety byl ve Stonavě posvěcen základní kámen jejich kostela.  Samotná výstavba trvala jen pár měsíců.

„Evangelíci se shromažďovali ve své škole, dnešní polské škole. Tam se vždycky vyklízely třídy a tam měli bohoslužby. Když si uvědomíme, že základní kámen byl posvěcen v létě a v listopadu už kostel stál, bylo to úžasné,“ řekl k historii místní pastor a emeritní biskup SCEAV Vladislav Volný.

Samostatný stonavský evangelický sbor vznikl ve Stonavě až po válce, do té doby patřila Stonava pod Bludovice.

„Faráři přijížděli z Bludovic a pak až v roce 1950 byl založen samostatný sbor,“ doplnil pastor.

Přestože mnozí sborovníci museli Stonavu kdysi kvůli těžby černého uhlí opustit, rádi se zde vracejí.  Kostel je pro ně duchovním domovem.

„Tak jako každý člověk se potřebuje vracet domů, tak i pro věřícího je kostel duchovním domovem. Je to místo, kde prožívá blízkost s Pánem Bohem a společenstvím ostatních věřících,“ vysvětlil biskup SCEAV Tomáš Tyrlík.

„Do tohoto kostela chodím prakticky od narození. Byla jsem tady konfirmována a můj stýc, pastor Santarius, tady působil. Chodili jsme tady do mládežnického sboru. Právě teď jsme s pastorem Kaletou a jeho ženou vzpomínali, jak jsme tady hrávali před kostelem hry. Je to pro mě určitá nostalgie.“

„Tento kostel mi byl vždy velmi blízký. Pracovala jsem tady ve škole pod kostelem a ty zvony, když zvonily, tak jsem si na kostelík vzpomněla. Proto jsem tady i dnes přišla.“

„Bydlel jsem tady kousek za kostelem. Velmi  rád se tady vracím, protože mám pocit, že do Stonavy stále patřím,“ řekli věřící, kteří přišli společně s ostatními jubileum  stonavského evangelického kostel oslavit.

Nahlásit chybu
Z + M Logistics, spol. s r.o. - Orlová
Orlová
od 7 388 do 12 313 Kč/měsíc

Detail

IPO PRIMO s. r. o. - Č. Těšín
Český Těšín
od 106 do 111 Kč/hod.

Detail

RegioJet a.s. - nástupní místo Havířov, Bohumín
Havířov
od 25 000 do 38 000 Kč/měsíc

Detail