Reklama

Stonavský evangelický kostel byl postaven před 80 lety

  • 18. července 2018,
  • 18:35,
  • Stonava,
  • Jiří Brzóska

Před osmdesáti lety byl ve Stonavě posvěcen evangelický kostel. Tuto významnou událost si věřící připomněli během slavnostní bohoslužby.

Reklama

Velmi významnou událost prožívali druhou červencovou neděli stonavští evangelíci. Před osmdesáti lety byl ve Stonavě posvěcen základní kámen jejich kostela.  Samotná výstavba trvala jen pár měsíců.

„Evangelíci se shromažďovali ve své škole, dnešní polské škole. Tam se vždycky vyklízely třídy a tam měli bohoslužby. Když si uvědomíme, že základní kámen byl posvěcen v létě a v listopadu už kostel stál, bylo to úžasné,“ řekl k historii místní pastor a emeritní biskup SCEAV Vladislav Volný.

Samostatný stonavský evangelický sbor vznikl ve Stonavě až po válce, do té doby patřila Stonava pod Bludovice.

„Faráři přijížděli z Bludovic a pak až v roce 1950 byl založen samostatný sbor,“ doplnil pastor.

Přestože mnozí sborovníci museli Stonavu kdysi kvůli těžby černého uhlí opustit, rádi se zde vracejí.  Kostel je pro ně duchovním domovem.

„Tak jako každý člověk se potřebuje vracet domů, tak i pro věřícího je kostel duchovním domovem. Je to místo, kde prožívá blízkost s Pánem Bohem a společenstvím ostatních věřících,“ vysvětlil biskup SCEAV Tomáš Tyrlík.

„Do tohoto kostela chodím prakticky od narození. Byla jsem tady konfirmována a můj stýc, pastor Santarius, tady působil. Chodili jsme tady do mládežnického sboru. Právě teď jsme s pastorem Kaletou a jeho ženou vzpomínali, jak jsme tady hrávali před kostelem hry. Je to pro mě určitá nostalgie.“

„Tento kostel mi byl vždy velmi blízký. Pracovala jsem tady ve škole pod kostelem a ty zvony, když zvonily, tak jsem si na kostelík vzpomněla. Proto jsem tady i dnes přišla.“

„Bydlel jsem tady kousek za kostelem. Velmi  rád se tady vracím, protože mám pocit, že do Stonavy stále patřím,“ řekli věřící, kteří přišli společně s ostatními jubileum  stonavského evangelického kostel oslavit.
Zobcové flétny od středověku až po současnost - Albrechtice

22.06. 19:00 - 20.06. 17:39
Karviná, Albrechtice u Českého Těšína – dřevěný kostel sv. Petra a Pavla

Zobcové flétny od středověku až po současnost - Dětmarovice

23.06. 19:00 - 20.06. 17:39
Karviná, Dětmarovice – Kostel sv. Maří Magdalény

HFG FINANCE s.r.o.
Karviná
od 20 000 Kč do 25 000 Kč

Detail

GOLD SPOON s.r.o.
Karviná
od 80 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Dny NATO spolu s Radegastem

Více PR článků
Zavřít reklamu