Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Hornická kapela Stonava oslavila 110 let

  • Stonava,

Hornická kapela Stonava slaví sto desáté narozeniny. U této příležitosti uspořádala koncert, během něhož se nezapomnělo ani na sté výročí založení Československa.

Českou státní hymnou započal koncert dechové kapely Stonava v sále Domu PZKO v den stého výročí založení Československa. Důvod k oslavám byl ale ve Stonavě mnohem větší. Kapela totiž slaví sto desáté narozeniny.

„Je to jedna z mála kapel, která ještě existuje. Dechovky vymizely a hornické kapely to je už dneska pojem,“ řekl konferenciér Pavel Handl.

Během sto deseti let přitom byly situace, kdy kapele hrozil zánik. Trable se jí ale podařilo vždy překonat, a to například v době, kdy ztratili své zázemí na Dole 9. květen. Velkou podporu tenkrát kapela našla na stonavské radnici.

„To jádro těch muzikantů a ta síla toho kolektivu zůstala. Všichni chtěli hrát dál. Díky Stonavě, která je jedním z našich pilířů, hrajeme dodnes“, řekl dirigent Jaroslav Šindel.

„Ta dechovka, to je moje životní krédo, drží mě to při životě,“ dodal prezident kapely Petr Szwanczar.

„Já jsem velmi šťastná, že tady mohu být, protože ta kapela, ten kolektiv lidí je jako moje rodina,“ řekla zpěvačka Lada Šindelová.

K hornické kapele Stonava neodmyslitelně patří i mažoretky. V poslední době kapela navázala úzkou spolupráci s havířovskými mažoretkami KALA.

„Já když jsem byla malá, tak jsem jako mažoretka s kapelou vystupovala. Pro mě je to čest, že s hornickou kapelou mohou holky vystupovat. My hodně soutěžíme na mistrovství ČR,  když se vrátíme zpátky ke kapele, tak je to hrozně fajn,“ řekla vedoucí mažoretek KALA Kamila Charvátová.

Slavnostní koncert si nenechal ujít ani stonavský rodák, sólista Berlínské opery Klemens Slowioczek. Na hornickou kapelu nedá dopustit.

„Jako děcka jsme pochodovali vedle kapely cestou od kostela až domů,“ zavzpomínal operní pěvec.

Hornická kapela Stonava je známá nejen v mnoha evropských zemích.  Za sebou má i koncerty v Jižní Koreji.

Nahlásit chybu
BĚLA - služby s.r.o. - okres Karviná
Karviná
od 3 000 do 13 000 Kč/měsíc

Detail

RegioJet a.s. - nástupní místo Havířov, Bohumín
Havířov
od 25 000 do 38 000 Kč/měsíc

Detail

Pedagogicko-psychologická poradna, Karviná, příspěvková organizace - Doubrava a okr. Karviná
Doubrava
od 32 820 do 42 780 Kč/měsíc

Detail