Reklama

Představujeme fotografie ze stonavského kalendáře

  • 23. ledna 2019,
  • 19:59,
  • Stonava,
  • Jiří Brzóska

Je tady další týden a s ním i představení fotografie ze stonavského kalendáře s pořadovým číslem čtyři, kterou poskytl Státní okresní archiv Karviná. Jedná se o pohlednici z první poloviny minulého století, na které jsou zachyceny dva katolické kostely. Dřevěný kostelík z konce 18 století, který věřícím sloužil do roku 1913 a kostel svaté Maří Magdalény, který si svou podobu dochoval do dnešních dnů. Fotografie byla pořízena v místech dnešního parkoviště u Domu PZKO.

Reklama

Autorem byl tesařský mistr Jan Glombek, který rovněž postavil dodnes dochovaný dřevěný kostel v nedalekých Albrechticích. 

„Identifikovat místo, kde stonavský dřevěný kostelík stál, můžeme podle kříže. Ten je umístěn na hřbitově v místě, kde stával hlavní oltář,“ řekl stonavský historik Stanislav Kuba.

Přestože byl dřevěný kostel v dražbě prodán a použit jako palivové dříví, do dnešních dnů je zachován například oltář znázorňující rodinu Panny Marie. Datován je k počátku 16. století. Umístěn je v Muzeu Těšínského Slezska a před pár lety byl restaurován.
Sylva Hottková
Karviná
od 8 140 Kč

Detail

Obaly Adamec a.s.
Karviná
od 18 000 Kč do 20 000 Kč

Detail

Nemocnice s poliklinikou Karviná-Ráj, příspěvková organizace
Karviná
od 31 920 Kč do 100 303 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Dny NATO spolu s Radegastem

Více PR článků
Zavřít reklamu