Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Představujeme fotografie ze stonavského kalendáře

  • Stonava,

Je tady další týden a s ním i představení fotografie ze stonavského kalendáře s pořadovým číslem čtyři, kterou poskytl Státní okresní archiv Karviná. Jedná se o pohlednici z první poloviny minulého století, na které jsou zachyceny dva katolické kostely. Dřevěný kostelík z konce 18 století, který věřícím sloužil do roku 1913 a kostel svaté Maří Magdalény, který si svou podobu dochoval do dnešních dnů. Fotografie byla pořízena v místech dnešního parkoviště u Domu PZKO.

Autorem byl tesařský mistr Jan Glombek, který rovněž postavil dodnes dochovaný dřevěný kostel v nedalekých Albrechticích. 

„Identifikovat místo, kde stonavský dřevěný kostelík stál, můžeme podle kříže. Ten je umístěn na hřbitově v místě, kde stával hlavní oltář,“ řekl stonavský historik Stanislav Kuba.

Přestože byl dřevěný kostel v dražbě prodán a použit jako palivové dříví, do dnešních dnů je zachován například oltář znázorňující rodinu Panny Marie. Datován je k počátku 16. století. Umístěn je v Muzeu Těšínského Slezska a před pár lety byl restaurován.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy