Představujeme fotografie ze stonavského kalendáře

  • 23. ledna 2019,
  • 19:59,
  • Stonava,
  • Jiří Brzóska

Je tady další týden a s ním i představení fotografie ze stonavského kalendáře s pořadovým číslem čtyři, kterou poskytl Státní okresní archiv Karviná. Jedná se o pohlednici z první poloviny minulého století, na které jsou zachyceny dva katolické kostely. Dřevěný kostelík z konce 18 století, který věřícím sloužil do roku 1913 a kostel svaté Maří Magdalény, který si svou podobu dochoval do dnešních dnů. Fotografie byla pořízena v místech dnešního parkoviště u Domu PZKO.

Reklama

Autorem byl tesařský mistr Jan Glombek, který rovněž postavil dodnes dochovaný dřevěný kostel v nedalekých Albrechticích. 

„Identifikovat místo, kde stonavský dřevěný kostelík stál, můžeme podle kříže. Ten je umístěn na hřbitově v místě, kde stával hlavní oltář,“ řekl stonavský historik Stanislav Kuba.

Přestože byl dřevěný kostel v dražbě prodán a použit jako palivové dříví, do dnešních dnů je zachován například oltář znázorňující rodinu Panny Marie. Datován je k počátku 16. století. Umístěn je v Muzeu Těšínského Slezska a před pár lety byl restaurován.
KEEP SMILING GOSPEL hledá nové členy!

24.02. 14:00 - 18:00
Orlová, Husův dům v Orlové (Fr. Palackého 787)

STATUTÁRNÍ MĚSTO KARVINÁ
Karviná
od 18 230 Kč do 27 420 Kč

Detail

Obaly Adamec a.s.
Karviná
od 22 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu