Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Tohle už jen tak neuvidíte. Na soutěžní trávník ve Stonavě se opět vrhli sekáči

  • Stonava,

Do Stonavy se po roce sjeli sekáči z celého regionu. U příležitosti poutě se tady každoročně koná soutěž v sečení trávy klasickou kosou. Kosí se nejen na kvalitu, ale i rychlost.

V dnešní moderní době většina lidí seče trávu elektrickými a benzínovými sekačkami. Klasická kosa ze zahrad pomalu mizí. Ve Stonavě ale tomu tak není. Přesvědčit se o tom mohli návštěvníci stonavské poutě, kteří si nenechali ujít 11. ročník soutěže v sečení trávy klasickou kosou.

„My v obci podporujeme chovatele hospodářských zvířat a tady vidíme, že někteří to s tou kosou ještě umí,“ řekl místostarosta Stonavy Tomáš Wawrzyk.

„Ženy sečou jednokolově na kvalitu. Muži pak v prvním kole na kvalitu a v druhém na rychlost v odpovídající kvalitě,“ objasnil pravidla Kazimír Cholewa.

Na vše dohlížela porota složená ze zástupců místních spolků.  

„Určitě se budeme rozhodovat podle toho pokosu, důraz budeme klást na úhlednost,“ řekl jeden z porotců Tomáš Řehák

Do soutěže se letos přihlásily dvě ženy a čtyři muži.

„Chceme udržovat tradici.“ „To kosení se dnes už jen tak nevidí.“ „V mládí jsem se to naučil, když se sekali trávu králíkům.“ „Bydlím na vesnici, mamka mě to naučila.“ „Už dvacet let sekám trávu kozám.“ „Těm králíkům je pořád potřeba sekat trávu kosou, ta sekačka to neumí,“ řekli soutěžící.

V kategorii mužů zvítězil a prvenství už poněkolikáté obhájit Tadeusz Szwed. V ženské kategorii se z vítězství radovala Vlasta Frydová, které se konečně podařilo v této soutěži porazit svou maminku.
Česká distribuční a.s. - Č. Těšín
Český Těšín
od 3 650 do 7 300 Kč/měsíc

Detail

DEFENDIT CORDIS s.r.o. - Orlová
Orlová
od 8 050 Kč/měsíc

Detail

MaAnBa Plus s.r.o. - Jäkl Karviná
Karviná
od 87 do 100 Kč/hod.

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků