Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Stonavské dožínky nabídly lidem zábavu i dobré jídlo

  • Stonava,

Kombajny sklidily poslední lány obilí a oslava úrody, dožínky, které jsou spojeny s lidovou veselicí mohly začít. Například ve Stonavě se slavilo poslední srpnovou neděli. Pro návštěvníky, kteří letos dorazili v hojném počtu, byl připraven v parku u Domu PZKO bohatý kulturní program.

K pravidelným stonavským akcím, které mají své místo v kulturním kalendáři obce jsou bezesporu dožínky. Ty letošní připadly na neděli 25. srpna. Zahájeny byly posvěcením dožínkových chlebů v jednu hodinu odpoledne před stonavskou radnicí.

„Chléb je symbolem života a jak vyplývá z Otčenáše, chléb znamená domov, štěstí, lásku a rodinu,“ řekl emeritní biskup a pastor SCEAV ve Stonavě Vladislav Volný.

Po slavnostním zahájení vyrazily od radnice nazdobené koňské povozy ke kapličce pod sídlištěm Hořany, kde se k nim přidali místní spolky, hornická kapela, mažoretky a nazdobená zemědělská technika.

„Určitě jsme byli jediní, kdo přijel ve vlastním povozu a vzhledem k tomu, že tato část těšínská je opomíjena v nošení krojů, ta tradice je už posunutá někam jinam, tak oživovat tuto tradici je velmi příjemné. Příjemný pohled je také na ty děti, které si ty kroje obléknou a prezentují se v nich,“ řekl jeden ze stonavských zemědělců Viktor Topiar.

Celý průvod směřoval k Domu PZKO. Tady jej za tónů dechové kapely Náladička očekával rekordní počet návštěvníků.

Tradiční stonavské dožínky zorganizovala Místní skupina PZKO a Farma Stonava ve spolupráci s obcí dalšími místními zemědělci.

„PZKO je nositelem té kulturní tradice a jak už jsem říkal redaktorům před vámi, byť to organizuje kdokoli v obci, tak mě se líbí na tom to, že všichni občané se semknou a nikdy ten organizátor v tom není sám. Na přípravách se podílí celá obec,“ konstatoval předseda PZKO ve Stonavě Vojtěch Feber.

„To jsem si vždycky přál, aby Stonava žila společenským životem. Dělali jsme proto mnoho. Přesvědčovali jsme lidi, aby do toho šli a tady je výsledek,“ doplnil starosta Stonavy Ondřej Feber.

„Určitě je za co děkovat, pšenice letos vyšla dobře. V rámci průvodu jsme představili naše nové stroje a mohu říct, že ten kdo neinvestuje, tak nežije a kdo má staré stroje, jenom přežívat. Musíme tu techniku neustále obměňovat. Proto jsme taky pořídili nové traktory a novou řezačkou, bez které to prostě nejde,“ řekl starosta dožínek Tadeáš Koch.

Součástí průvodu byla letos i historická vozidla, včetně motorek. Jízdu v jedné z nich si vyzkoušel předseda Poslanecké sněmovny PČR Radek Vondráček, který si vyhlášené stonavské dožínky nenechal ujít.

„Já pocházím z úrodné Hané, ale shodou okolností jsem tento rok na krajských dožínkách v Kroměříži nebyl, měl jsem dovolenou. Jediné dožínky, kterých se letos zúčastním, jsou ty ve Stonavě. Lidé jsou tady úžasní,“ řekl předseda Poslanecké sněmovny PČR Radek Vondráček.

Po uvítání průvodu a představení techniky, která obhospodařuje stonavské polnosti, se program dožínek přesunul do přilehlého parku, kde byli návštěvníci náležitě pohoštěni. Ochutnat mohli nejen prejt, ale i další výrobky ze stonavských prasátek. Nechyběly ani tradiční domácí koláče.

„Naše dámy z Klubu kobiet tradičně připravili nejenom bramboráky, které dneska pečou, ale už včera jsme všichni pekli koláče a mohu říct, že i předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček si je velmi pochvaloval, ptal se na recept a na to, jak se jim říká, protože něco tak dobrého ještě nejedl,“ konstatoval Vojtěch Feber.

Kulturní program v parku u Domu PZKO zahájil folklorní soubor Wałasi. Po nich se veřejnosti představil taneční soubor z Bludovic.

„Přijeli jsme z těšínským programem, to je takové gro našeho programu,“ řekla vedoucí souboru Błędowice Dorota Pawlasová.

U příležitostí dožínek stonavská radnice každoročně vyhlašuje soutěž o nejkrásnější dožínkovou výzdobu. Letos tomu nebylo jinak.  Tu nejkrásnější měla Kateřina Středulová.

„Já se inspiruju takovými starými věcmi. Ta výzdoba k těm dožínkám patří, ale musím říct, že je to rok od roku složitější, vymyslet nějakou výzdobu, aby to nebylo pořád stejné,“ řekla výherkyně.

Ale zpátky k programu. Zlatým hřebem bylo vystoupení Vašo Patejdla.

„Já jsem tady přijel velmi rád, mám tady hodně příznivců a fanoušků. Moc jsem se tady těšil. Můj repertoár je složený z těch nejznámějších písniček od Fontány až po Elán,“ řeklVašo Patejdl.

Po Vašovi měla dožínkové odpoledne zpříjemnit Revivalová kapela Princess, bohužel silná průtrž mračen tomu zabránila.

„Jak vidíte, do aparatury napršelo, zmokly i nástroje od kapely. Není šance, abychom pokračovali, bohužel musíme balit,“ konstatoval zvukař Adam Pech.

Příznivci Freddieho Mercury a skupiny Queen, ale nemusí smutnit. Organizátoři kapelu Princess pozvou na dožínky příští rok.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy