Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Myslivci oslavili svátek svého patrona i za deště, dorazil komik Pitkin a gymnasté z Vendryně

  • Stonava,

Stonavští myslivci uspořádali Hubertovu slavnost. Počasí jim sice nepřálo, hlavní program byl proto přesunut do sálu Domu PZKO.

Je sobota 5. října, dvě hodiny odpoledne. Za zvuků trubačů vcházejí stonavští myslivci a zástupci krojovaných horníků do karvinského kostela svatého Petra z Alkantary, aby společně s další spřízněnou veřejností v rámci letošní Hubertské slavnosti poděkovali Bohu za jeho dobrodiní.

Stonavští myslivci se o zvěř starají na ploše o rozloze zhruba 1000 hektarů a to nejen v katastru obce Stonava, ale i Horní Suché a Karviné 2-Doly. Během slavnostní bohoslužby zazněla Hubertská mše Es dur Petra Vacka a Josefa Selementa.

„Už po několik let zpívám s hornisty Národního divadla Moravskoslezského v Ostravě. Dneska to ale bude pro mě v tomto kostele premiéra, protože letos zpívám poprvé k poctě svatého Huberta mši od Petra Vacka a josefa Elementa, která se skládá z několika částí,“ řekl sólista Pavel Kozel.

Z karvinského šikmého kostela se po občerstvení mysliveckou hrachovkou všichni přesunuli do centra Stonavy, kde byl pro ně připraven bohatý kulturní program. S ohledem na počasí proběhl v sále Domu PZKO.

„Stonavští myslivci jsou spolkem jako každý jiný. Chceme také prezentovat svojí činnost široké veřejnosti, proto připravujeme takové akce. Byli jsme připraveni na různé varianty, hlavně s ohledem na počasí. Kdyby bylo hezky, program by byl v parku PZKO, nicméně dneska celý den prší, takže jsme operativně program přesunuli tady do sálu,“ řekl předseda MS Stonávka Vojtěch Feber.

Jediné co zůstalo venku byla zastřešená střelnice. Ukázka létajících dravců byla přizpůsobena prostoru.

„Neporučíme větru, dešti. Nedělám tedy tady žádné divy, mám tady asi 12 dravců, tak se je budu snažit lidem ukázat a  něco jim o nich řeknu,“ konstatoval sokolník Jaroslav Oszelda.

O velmi vtipný program se postaral Milan Pitkin, který svůj humor prokládal písněmi.

„Já jsem znal Waldu Matušku, byl jsem za ním i na Floridě, tak si občas zazpívám toho Waldu a povídám o všem možném, o starých lidech a o myslivcích taky,“ řekl komik.

Velký potlesk sklidilo dechberoucí vystoupení vendryňských gymnastů, kteří před zraky diváků staví živé pyramidy. Ve svém repertoáru jich mají na čtyři desítky.

„Program byl vyjímečný, krásný. Myslím si, že organizačně to bylo dobře zvládnuté i přes tu nepřízeň počasí.“ „Překvapilo mě že ve Vendryni dokážou takové akrobatické výkony.“ „ Byl jsem tady pozván a jsem hodně překvapený . Strašně se mi to líbilo, bylo to super,“ zhodnotili akci návštěvníci.

„Velmi se mi líbí nejen ta přátelská atmosféra, ale i program, který je na vysoké úrovni,“ konstatovala Generální konzulka Polska v Ostravě Izabella Wołłejko-Chwastowicz, která velmi ráda přijala pozvání na tuto mysliveckou akci.

Stonavská Hubertova slavnost není ale jen o programu. Na své si tady každoročně přijdou i milovníci gastronomie, pro které byly přichystány zvěřinové speciality.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy