Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Rok od výbuchu v podzemí Dolu ČSM. Tragédii bude navždy připomínat Žulová slza

  • Stonava,

Je to přesně rok, kdy v podzemí Dolu ČSM zabíjel metan. Tuto důlní tragédii, která si vyžádala 13 lidských životů připomíná socha ve tvaru Slzy. Odhalena a posvěcena byla v centru Stonavy během pietního aktu v den 1. výročí tohoto důlního neštěstí.

K explozi metanu došlo v podzemí Dolu ČSM ve Stonavě 20. prosince 2018 krátce po sedmnácté hodině. Na místo ihned vyrazili bánští záchranáři i jejich kolegové z Polska. O život tehdy přišlo 13 horníků (12 Poláků a 1 Čech). Tuto tragickou událost bude navždy připomínat v centru Stonavy žulová socha ve tvaru Slzy. Za účasti premiéra ČR Andreje Babiše, zástupců vlády Polské republiky, důlní společnosti OKD, obce Stonava, církevních hodnostářů, rodin pozůstalých horníků a dalších pozvaných hostů byla socha posvěcena pomocným biskupem ostravsko-opavské diecéze Martinem Davidem, během pietního aktu v den 1. výročí tohoto důlního neštěstí.

„Bože, pamatuj ve své lásce, na všechny zesnulé při tomto důlním neštěstí i na všechny, kdo při výkonu hornické práce položily své životy,“ řekl během modlitby biskup.

„Myslím, že je důležité, abychom vyjádřili naši úctu obětem a samozřejmě i soustrast všem pozůstalým rodinám,“ konstatoval premiér.

„Zůstal jen smutek a žal.“ „Bude to místo, které nám navždy tuto tragédii bude připomínat,“ řekli pozůstalí.

„Sochu jsme umístili do centra Stonavy na místo, které je jen pár metrů vzdálené od dětského hřiště, kde maminky se svými dětmi tráví jedny z nejhezčích chvil jejich života. Chceme, aby si tak i další generace připomínaly historii tohoto regionu a nezapomínaly nejen na úspěchy, ale také na tragédie spojené s hornickou prací,“ vysvětlil starosta Stonavy Ondřej Feber.

Vyšetřování tohoto největšího důlního neštěstí za posledních třicet let není dosud uzavřeno, výsledky šetření by měly být známy do dvou měsíců.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků