Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Radnice pomáhá chovatelům hospodářských zvířat a včelstev

  • Stonava,

Stonavští včelaři obnovují včelstva, která po zimě uhynula. Finančně jim v tom pomohla obec a mimořádnou dotací, o které jsme Vás informovali minule. Peníze ale každoročně získávají také v rámci dotačního programu určeného chovatelům hospodářských zvířat a včelstev.

Jedním z bodů programu 14. Zasedání zastupitelstva obce bylo schválení Programu k poskytnutí dotace chovatelům hospodářských zvířat a včelstev v obci Stonava na období 2020-2021. Takováto finanční podpora má v obci dlouholetou tradici.

Ondřej Feber (ANO), starosta Stonava: "My jsme se před lety rozhodli pro tento krok. Bylo to období, kdy nebyl zájem o půdu. Pozemky byly zapleveleny a jedině ti drobní hospodáři využívali pozemky k chovu hospodářského zvířectva a tím je udržovali. Potřebovali trávu, seno apod. My jsme se tenkrát rozhodli podpořit finančně tyto drobné chovatele. Příspěvky dáváme na chov krav či koní."

Ale také ovcí, koz a včel. A právě včelaři jsou jedni z těch, kteří finanční prostředky velmi nutně potřebují. Po letošní zimě jim zůstaly prázdné úly, včelstva uhynula. Díky vstřícnosti radnice, která jim navíc poskytla individuální dotaci, se úly postupně zaplňují.

Boleslav Siuda, předseda ZO ČSV Stonava: „Včely se nám podařilo sehnat. Máme to z města Albrechtice. Chtěli jsme to trošku promíchat, ať máme jiný genetický fond. Je to první taková dodávka těch včel, ještě budeme pokračovat. V této chvíli se jedná o 22 oddělků, které rozdělíme mezi naše včelaře. Je to defakto tak, že obec se podílí na tom nákupu finanční pomocí ve výši 50% na jedno to nové nakoupené včelstvo.“

Místní včelaři by se rádi dostali na své původní čísla. Před zimou se starali o 90 včelstev.

Boleslav Siuda, předseda ZO ČSV Stonava: „To je první várka oddělků, ale už jsme nakoupili 9 plných včelstev. V plánu máme, dostat se na ty původní stavy. Mezi našimi včelaři provedeme teď anketu, kolik ještě kdo bude chtít a budeme zajišťovat další objem tak, aby se nám podařilo na ty stavy naplnit nebo se k nim alespoň přiblížit. Předpokládám, že ještě hovoříme o takových deseti až patnácti, které budeme doplňovat.“
Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků