Kdo ztratí zaměstnání, nenajde brzy jiné a bude proto chtít získat vyšší sociální dávky, bude muset pro obec nebo neziskové organizace měsíčně odpracovat minimálně 20 hodin. Tento režim začne platit až od července, ale mnohé obce trápí už teď. Ony by totiž měly nezaměstnaným pracovní příležitost nejen nabídnout, ale i zorganizovat. A to je nad jejich síly.
Ondřej Feber (Nestraníci), starosta Stonavy: "My jsme příkladem, že do toho opravdu nemůžeme jít, protože by to udělalo v našem rozpočtu nepořádek. Protože když si spočítáme štáb lidí technického dozoru - a ten musí být velmi kvalitní, dále ochranné pomůcky, pracovní nástroje, jejich hlídání - pak to vyjde na mnohem víc, než za kolik si ty práce objednáme u firem v potřebné kvalitě."
Obcí, které práci ve veřejně prospěšných službách nabízet buď nemohou nebo nechtějí, je v republice hodně. Otázkou je, kde pak mají nezaměstnaní svůj limit odpracovat.
Ondřej Feber (Nestraníci), starosta Stonavy: "Já myslím, že to bude obdobná situace jako s hledáním běžného zaměstnání. Vím, že chodili lidé z Úřadů práce a rovnou řekli: Dejte nám razítko, že nás nezaměstnáte, že máte dost lidí. A často jsme dávali potvrzení, že je nepotřebujeme."
Obcím navíc ani teď nevzniká zákonná povinnost opatřovat nezaměstnaným práci. Ti se o ni musejí postarat sami. Když neuspějí u své radnice, budou se muset pokusit ve vedlejší obci nebo městě. Nebo nabídnout své služby neziskovým organizacím. Dobré by bylo neotálet. Kdo z nezaměstnaných od července ve veřejně-prospěšných službách pracovat nebude, musí se smířit s tím, že budou mít nárok jen na existenční minimum v částce 2 020 korun, což je o 1 106 korun méně než nyní.