Pro bažanty pšenici, pro srnčí seno, oves, ječmen, sůl, dužnaté ovoce a zeleninu, teď roznáší všech 17 členů stonavského mysliveckého sdružení na vlastních zádech k zásypům a krmelcům, aby zvěři pomohli překonat nápor zimy.
Viktor Topiarz, předseda MS Stonávka: "Ideální je chodit co třetí, maximálně co čtvrtý den. Za tu dobu zvěř krmivo vybere."
Prázdné krmelce ale neuvidíte, protože myslivci je včas doplňují. A jako lahůdku do nich navrch sypou i kaštany a žaludy, kterými je zásobují stonavští školáci. I díky nim je tak srnčí v dobré kondici a zvládne i namáhavý pohyb těžkými sněhovými závějemi. Co by mu teď mohlo ublížit, je extrémní střídání teplot.
Viktor Topiarz, předseda MS Stonávka: "Kdyby do silné vrstvy sněhu napadal déšť a zmrznul, tak to už by byly velké problémy, protože ta holenní část srnčího běhu by dostala na té ledové krustě zabrat, mohlo by dojít k sedření kůže, a to by mohlo vést i k úmrtí zvěře."
Zatím ale myslivci takový úhyn naštěstí nezaznamenali. I tak však na zvěř číhá nebezpečí. Viktor Topiarz, předseda MS Stonávka: "Pytláčtí psi, kteří mají navrch nad srnčí zvěří, která je unavená, strádá, rychlé pohyby ve sněhu jí dávají zabrat, natož když ji štve smečka psů."
Myslivci proto vyzývají všechny chovatele, aby své psy zabezpečili a nepouštěli je volně do terénu. Pokud s nimi jdou na procházku revírem, pak jedině na vodítku. O selekci v revíru se nejlépe postará sama příroda.
Viktor Topiarz, předseda MS Stonávka: "Zesláblé kusy nebo špatně odrostlá srnčata zaplatí tu daň, že nepřežijí. Ale tak už to v přírodě je. Silný jedinec zůstává, tím se zachová zdravá linie, zdravá krev a slabý jedinec je bohužel odsouzen k zániku."