Dva názorové tábory, téma, které řeší každá maminka. Očkovat děti nebo neočkovat?
“Podle toho, co jsem četla, tak se spíše bojím očkovat, než neočkovat, v dnešní době. Malou ještě nemám naočkovanou, jestli ji budu očkovat, ještě nevím, ještě mám čas,” říká maminka, návštěvnice mateřského centra Bobeš v Bohumíně.
“Vždycky to bylo bez problémů, takže já víceméně dám na názor svého lékaře, kterému důvěřuju, říká další z maminek, také návštěvnice mateřského centra.
Právě osvětu se teď snaží mezi rodiče, zejména maminky šířit projekt Nemoc nemá moc. V rámci série přednášek v rámci našeho a zlínského kraje se mohou zájemci dozvědět vše o benefitech i rizicích očkování.
“Je potřeba o tom mluvit a maminkám, které bývají opatrné, některé věci vysvětlit. Internet v tomhle bývá složitý,” říká organizátorka přednášek Kateřina Uhrová.
Stát ukládá povinnost dítě očkovat proti devíti základním nemocem, například proti tetanu, záškrtu nebo tuberkulóze. Všechny provádí praktičtí a dětští lékaři. V rámci přednášek se rodiče dozvědí, jaká existují další nepovinná očkování.
“My se dětem věnujeme od toho druhého roku věku, kdy rodiče docházejí na ty nadstandartní očkování, jako je například klíšťová encefalitida nebo žloutenky a podobně,” říká Kristína Dýlová z ostravského očkovacího centra.
Projekt Nemoc nemá moc rozjela Revírní bratrská pokladna zdravotní pojišťovna a pokračovat bude až do konce března. Informace o projektu a přednáškách mohou zájemci nalézt na internetových stránkách a nebo také na facebooku.