Uplynulo 10 let od železničního neštěstí ve Studénce

Je to už deset let, co se ve Studénce stalo jedno z největších železničních neštěstí. Rychlík Comenius narazil do mostu, který se těsně před ním zřítil. Osm lidí zemřelo a téměř sto jich bylo zraněno. Ve středu se na místě neštěstí znovu sešli přímí účastníci nehody i pozůstalí po obětech.

Reklama

8.8. 2018 se u památníku obětí železničního neštěstí ve Studénce sešlo asi 30 lidí. Pozůstalí po obětech, cestující z vlaku i ti, kteří jim pomáhali. Vlaky, které kolem půl 11 pod mostem projížděli zatroubili.

A takto to na místě neštěstí vypadalo přesně před 10 lety. Obrovská hromada trosek. Čtyři vykolejené vagóny. Spousta zraněných a také mrtvých. Mohlo to být ještě mnohem horší, nebýt pohotovosti strojvůdce, který stihl přibrzdit ze 130 na 90 km v hodině. “36 let ježdění udělá z chlapa strojvůdce a ten pak reaguje automaticky. Ten nepřemýšlí nad tím, jestli je hrdina a nebo ne,” řekl strojvůdce vlaku Comenius Jiří Šindelář.

Každoroční setkání u památníku si nenechá ujít ani Naděžda Tomčíková. Ta se tehdy z role cestující ihned proměnila do role záchranářky, protože je zdravotní sestra. Setkání u památníku ji pomáhají. “Nám pomáhá sdílení stejných pocitů a cítíme to stejně i beze slov, přestože jsme se třeba rok neviděli,” přemýšlela Naděžda Tomčíková.

Mezi cestujícími byli i dva kamarádi, kteří jeli na koncert Iron Maiden do Prahy. Jeden z nich si schovává i jízdenku z osudného dne. “Ledva jsme hltli dva loky a už jsme byli v mostu. Všechno lítalo,” řekl a druhý dodal: “To se nedá popsat ty pocity, když vidíte tu hrůzu.”

Hlavním tématem diskusí bohužel byl nepochopitelný rozsudek Okresního soudu v Novém Jičíně, který obviněné zprostil viny. Všichni nyní doufají, že to odvolací soud napraví a viník bude konečně potrestán.
Hudební maraton Leoše Janáčka

25.10. 19:00 - 28.10. 21:00
Celý MS kraj, Ostrava, Hukvaldy

Martin Tomis
Frýdek-Místek
od 12 500 Kč

Detail

Michal Dresler
Nový Jičín
od 13 500 Kč do 25 000 Kč

Detail

RPM Service s.r.o.
Bruntál
od 78 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu