Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

EKO MAGAZÍN: Na výměnu kotle je možné získat půjčku

Lidé mají letos poslední příležitost na výměnu starého neekologického kotle za nový. Ministerstvo životního prostředí na kotlíkové dotace uvolnilo 3 mld. korun. MS kraj má k dispozici půl mld. I když bude letošní dotační výzva teprve vyhlášena, od začátku února si lidé mohou zažádat o bezúročnou půjčku.

Dotační program známý jako kotlíkové dotace byl vyhlášen Ministerstvem životního prostředí. Majitelé rodinných domů v něm mohou žádat o finanční příspěvek na výměnu starých, neekologických kotlů na pevná paliva. 3. výzva  letos přináší dvě zásadní novinky. Nebudou už podporovány kombinované kotle na tuhá paliva a pro občany, kteří by měli problém s platbou za výměnu kotle, je připravena bezúročná půjčka. O tu je možné žádat už od 5. února. Každý občan Moravskoslezského kraje tak bude mít možnost si vyměnit svůj dosluhující kotel za nový nízkoemisní, aniž by musel předem do výměny investovat svoje peníze.  Jarmila Uvírová (ANO), náměstkyně hejtmana MSK: “Iniciovali jsme SFŽP s tím, že bychom chtěli podchytit sociálně slabé občany tak, aby si sáhli na kotlíkové dotace a vznikl z toho pilotní projekt na bezúročné půjčky pro obyvatele tří krajů v ČR.”

Aby se vyměnilo co nejvíce neekologických kotlů v regionu, poskytuje většina měst a také i kraj finanční podporu. V případě kraje to je 7,5 tisíce korun a například Ostrava svým občanům, kteří žádají o dotaci na nový kotel, poskytuje 10 000 korun. Letos se do podpory zvýšení ekologického vytápění připojil i Městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz.  “V centrální obvodu nemáme tolik lidí, kteří by měli zájem na výměnu kotlů, protože tady těch domků není tolik. Ale děláme výzvy a vytvořili jsme také kontaktní místo, kde lidé zjistí, jak o kotlíkové dotace požádat a také jak získat půjčku,” doplnil Rostislav Říha (Piráti), 4. místostarosta MOaP.

Kotlíkové dotace občanům přiděluje krajský úřad. Žádosti o příspěvek na výměnu kotle bude kraj přijímat od 13. května. Do té doby budou probíhat odborné semináře pro obce a města regionu. To aby občané mohli získat potřebné informace v místě bydliště.  “V první vlně kotlíkových dotací jsme občany nepodpořili, ale v těch dalších už ano, dáváme na domácnost 2500 Kč. Je to prakticky všude stejné, nejdříve lidé měli strach, ale teď už se zapojují o 300 - 400 procent více než dříve,” říká Jan Konečný (SNK), starosta obce Nýdek.

“Jako obec jsme přispívali 5 000 Kč na jednu žádost a měli jsme asi 40 žádostí, které jsme realizovali. Pokud bude další možnost, budeme v tom pokračovat a nabízet podobné podmínky pro občany,” komentuje situaci v obci Pavel Myslivec (BEZPP), starosta Markvartovic.

V předchozích letech si podle statistik starý kotel za nový vyměnilo nejvíce lidí na Opavsku a Kravařsku, naopak nejméně na Karvinsku. “Tam bychom to chtěli podnítit, aby občané šli do sebe a skutečně kotle si vyměnili, protože to je jedinečná a poslední možnost,” řekla náměstkyně hejtmana Uvírová. 

Dotační program skončí v roce 2020. A od roku 2022 budou neekologické kotle 1. a 2. emisní třídy úplně zakázány. Do té doby by mělo být v Česku vyměněno minimálně 85 tisíc starých kotlů. Celkově bude z fondů EU domácnostem rozděleno ve třech výzvách devět miliard korun.
Nahlásit chybu


K tématu
Kohimex, spol. s r.o. - pracoviště Píšť
Píšť
od 30 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

Úklid WAWA s.r.o.–Karviná
Karviná
od 3 000 do 10 000 Kč/měsíc

Detail