Pokud autor svolí, bude socha Věry Špinarové prodána

Žádné umělecké dílo v Ostravě ještě nevyvolalo tolik negativních reakcí, jako socha Věry Špinarové v centru města. Dílo bylo instalováno v Husově sadu ještě za bývalého vedení radnice a proto se o osudu sochy jednalo znovu. Rada města nakonec rozhodla, že sochu prodá. K tomu, ale potřebuje souhlas autora, který to zatím odmítl.

Kolem sochy Věry Špinarové v ostravském Husově sadu se už vedlo mnoho diskusí. Socha se nelíbí synovi zpěvačky a dílo kritizuje i mnoha dalších lidí.  V pondělí měla rada centrálního obvodu konečně rozhodnout, jaký bude její další osud. Na základě stanoviska 7 odborníků radní schválili, že socha bude odstraněna. "Bude nabídnuta, za předpokladu podpisu smlouvy panem Moješčíkem, k prodeji do 3.9. Pokud k tomu nedojde, budeme hledat pro sochu jiné místo ," oznámil radní Lukáš Jansa.

Má to jeden zásadní háček. I když obvod za sochu zaplatil, nakládat s ní nesmí. Se vším by musel souhlasit autor David Moješčík. Ten to ale zatím odmítl. "Nyní je uzavřena taková smlouva, že bylo zaplaceno, ale autorská práva má stále pan Moješčík a my se sochou nemůžeme dělat vůbec nic,"  říká starostka centrálního obvodu Zuzana Ožanová a Jansa ji doplňuje: "Smlouva byla předjednána. Přistoupili jsme na požadavky pana Moješčíka. Ustoupili jsme . Byla vytvořena finální verze smlouvy, ale pan Moješčík už dvakrát od podpisu ustoupil."

Odborníci se shodli hlavně na špatném umístění sochy. Co se týká jejího vzhledu, názory tak jednoznačné nebyly. Současně se sochou zpěvačky se řešila i socha Leoše Janáčka. Pro toho se bude hledat vhodnější místo. 
Valaši na Těšínsku / výstava

28.03. 16:00 - 29.03. 18:00
Celý MS kraj, Výstavní síň, Jablunkov

Michal Ptáček – Plastiky / výstava

06.04. 16:00 - 31.10. 18:00
Celý MS kraj, Hrad Sovinec, Sovinec

Beskydy 8x jinak / výstava

19.04. 9:00 - 31.10. 18:00
Celý MS kraj, Hrad Sovinec, Sovinec

JTA - Holding, spol. s r.o.
Ostrava-město
od 18 000 Kč do 26 000 Kč

Detail

Cieslar, s.r.o.
Frýdek-Místek
od 22 000 Kč

Detail

Nemocnice ve Frýdku-Místku, příspěvková organizace
Frýdek-Místek
od 32 830 Kč do 34 830 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků