Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Pokud autor svolí, bude socha Věry Špinarové prodána

Žádné umělecké dílo v Ostravě ještě nevyvolalo tolik negativních reakcí, jako socha Věry Špinarové v centru města. Dílo bylo instalováno v Husově sadu ještě za bývalého vedení radnice a proto se o osudu sochy jednalo znovu. Rada města nakonec rozhodla, že sochu prodá. K tomu, ale potřebuje souhlas autora, který to zatím odmítl.

Kolem sochy Věry Špinarové v ostravském Husově sadu se už vedlo mnoho diskusí. Socha se nelíbí synovi zpěvačky a dílo kritizuje i mnoha dalších lidí.  V pondělí měla rada centrálního obvodu konečně rozhodnout, jaký bude její další osud. Na základě stanoviska 7 odborníků radní schválili, že socha bude odstraněna. "Bude nabídnuta, za předpokladu podpisu smlouvy panem Moješčíkem, k prodeji do 3.9. Pokud k tomu nedojde, budeme hledat pro sochu jiné místo ," oznámil radní Lukáš Jansa.

Má to jeden zásadní háček. I když obvod za sochu zaplatil, nakládat s ní nesmí. Se vším by musel souhlasit autor David Moješčík. Ten to ale zatím odmítl. "Nyní je uzavřena taková smlouva, že bylo zaplaceno, ale autorská práva má stále pan Moješčík a my se sochou nemůžeme dělat vůbec nic,"  říká starostka centrálního obvodu Zuzana Ožanová a Jansa ji doplňuje: "Smlouva byla předjednána. Přistoupili jsme na požadavky pana Moješčíka. Ustoupili jsme . Byla vytvořena finální verze smlouvy, ale pan Moješčík už dvakrát od podpisu ustoupil."

Odborníci se shodli hlavně na špatném umístění sochy. Co se týká jejího vzhledu, názory tak jednoznačné nebyly. Současně se sochou zpěvačky se řešila i socha Leoše Janáčka. Pro toho se bude hledat vhodnější místo. 
The Backwards: World Beatles Show / koncert

20.11. 19:00
Celý MS kraj, Kulturní dům Bílovec

SMS finance, a.s. - Plumlovská, Prostějov

od 40 000 do 60 000 Kč/měsíc

Detail

Vyšší odborná škola, Střední škola, Základní škola a Mateřská škola, Hradec Králové, Štefánikova 549

od 20 000 do 22 000 Kč/měsíc

Detail

Mykhaylo Lavryshyn - pracoviště Okres Třebíč

od 14 600 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků