Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V kraji startuje třetí kolo kotlíkových dotací

Moravskoslezský kraj pokračuje v podpoře výměny starých kotlů za ekologičtější topeniště. Třetí a poslední kolo kotlíkových dotací startuje 10. dubna. Rozhodlo o tom na výjezdním zasedání ve Frenštátě pod Radhoštěm vedení kraje.

Od roku 2016 schválil Moravskoslezský kraj 13 a půl tisíce žádostí o kotlíkovou dotaci. Starý kotel už stihlo vyměnit asi 70 procent domácností. Další mají šanci od 10. dubna, kdy startuje třetí a poslední kolo těchto dotací. Kraj na ně přerozdělí půl miliardy korun.

“Nejhorší měsíce, které znečišťují naše ovzduší, jsou zimní. V těch ostatních měsících jsme na tom jako ostatní kraje i v Evropské unii. Takže se ukazuje, že skutečně lokální topeniště jsou jedním z velkých  přispěvatelů do znečištění ovzduší,” konstatoval Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje.

“Občané, kteří budou chtít žádat o výměnu kotle, mohou si již předpřipravit elektronickou žádost, a žádosti mohou začít podávat 13. května od deseti hodin,” uvedla Jarmila Uvírová (ANO), náměstkyně hejtmana MS kraje.

Do této dotační vlny se zjednodušeně mohou přihlásit i neuspokojení žadatelé ze druhé výzvy, na které už nezbyly finance. Novinkou jsou bezúročné půjčky pro rodiny s nižšími příjmy.

“Aktuálně nabízíme z prostředků Státního fondu životního prostředí pro Moravskoslezský kraj celkem 500 milionů, které jsou k dispozici pro obce, pokud se rozhodnou do toho programu zapojit. Obec, pokud získá tyto finanční prostředky, bude je moci použít na půjčky domácnostem, které je použijí na plné předfinancování,” vysvětlil Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR.

Samotný Moravskoslezský kraj přidá ke každé schválené žádosti 7 a půl tisíce korun. Své občany podporují i obce, ke kotlíkovým dotacím se jich v rámci regionu přihlásilo 86.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy