Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kdo konečně zastaví falešné vnuky? Vyděšeným důchodcům podvodníci volají už i v noci

O fintě podvodníků, kteří se vydávají za vnuky jsme váš už informovali mnohokrát. Nyní ale přišli v našem regionu s novou modifikací. Začali seniorům volat v noci. Ti se pak celí rozespalí snadněji nechají obalamutit. Ve dvou případech na Karvinsku to podvodníkům vyšlo.

Podvodníci neustále vymýšlejí nové a nové způsoby, jak lehce přijít k penězům. Nejzranitelnější skupinou jsou pro ně senioři a tak často informujeme o případech, kdy je pod nejrůznějšími záminkami okradou. Velmi známá je finta, kdy se vydávají za příbuzného, který nutně potřebuje peníze a posílá pro ně kamaráda. Nyní přišli s novinkou. Důchodcům volají v noci a vzbudí je. "K prvnímu telefonátu na pevnou linku došlo v 11 hodin v noci a ke druhému pak pár minut před půlnocí. Potom už je způsob spáchání činu podobný," popisuje mluvčí policie Gabriela Pokorná.

Oba případy se staly na Karvinsku. 69letá žena přišla o peníze a šperky za 25 tisíc. Druhá peníze naštěstí nevydala. Kam až jsou podvodníci ochotní zajít je neuvěřitelné. Policisté se domnívají, že volání v noci není náhoda. "Pachatel využívá toho, že lidé, když jsou rozespalí, reagují odlišným způsobem," vysvětluje mluvčí.

V letošním roce policisté vyšetřují už 38 případů telefonátů falešných příbuzných. Ve třech případech senioři peníze podvodníkovi předali. Noční volání je ale novinkou. "Apelujeme na veřejnost zejména seniory, aby nereflektovali na tyto telefonáty a svůj majetek nevydávali cizím osobám," varuje mluvčí. 

Je důležité, aby senioři kontaktovali policisty co nejdříve. V MS kraji působí speciální tým, který se na tyto případy zaměřuje.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy