Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

70 tun utracených ryb. V Petrově rybníce v Krnově řádil herpes virus

Mimořádná veterinární opatření na Petrově rybníce v Krnově skončila a už brzy se do něj vrátí život. Nařízena byla v polovině srpna letošního roku poté, co se tady objevil pro kapry smrtící koi herpes virus. Lidé se nemuseli bát. Na člověka přenosný není.

Petrův rybník v Krnově vypadá jako měsíční krajina, Letos v srpnu musel být vypuštěn kvůli viru herpes, který napadá koi kapry všech věkových kategorií a bohužel se nedá léčit. Verdikt veterinární správy tak byl neúprosný.

“4. a 10.září probíhaly výlovy za asistence veterinární správy, kdy jsme veškeré vylovené ryby museli utratit. Po těch výlovech jsme vlastně provedli veškeré opatření, které nám byly nařízeny, tzn., desinfekce veškerých prostředků, nářadí, vozidel, desinfekce rybníku. Provedli jsme vápnění takových těch míst jako jsou loviště, rybniční stoky a k dnešnímu dni byly vlastně tyto veterinární opatření ukončeny,” dodává Ivo Jedlička vedoucí rybného hospodářství Povodí Odry

Ztráta je vysoká. Povodí Odry ji vyčíslilo na zhruba 7 milionů korun. Vyloveno a utraceno bylo na 70 tun ryb. Kromě kaprů to byly štiky, sumci, nebo candáti. 

“Vzhledem  k tomu, že státní podnik Povodí Odry si zakládá na tom, že prodává kapra z vlastní produkce, v letošním roce o vánocích prodej kaprů nebude probíhat, Ta produkce, která vlastně vzniká tady na Petrově rybníce, tak vlastně nemáme co prodávat. Můžeme však nabídnout, že od 25. října budeme prodávat kvalitní lososovitou rybu z líhně na Kružberku,” uvádí Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry

Přestože Povodí Odry už má povolení rybník opět napustit, nechá ho přes zimu vymrznout a chov tady začne až na jaře příštího roku. Veterinární opatření se týkala i průjezdu cyklostezkou, která vede po přelivu rybníka. Byla proto odvedena mimo areál podél břehu řeky Opavy, A na závěr ještě dodám, že Petrův rybník nebyl jediný, kde řádil Koi herpes virus. Zaznamenám byl na 10 rybnících po celé republice.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy