Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Nemocnici Třinec odstraňují mandle šetrnou plazmou

Mezi jedno z mála odborných pracovišť v zemi, kde odstraňují nosní a krční mandle šetrnou metodou plazmové koblace, patří krajská nemocnice v Třinci. Nejmenší pacienty navíc doprovázejí na operační sál klauni, kteří u nich mírní psychické trauma ze zákroku.

Současné podzimní počasí způsobuje především u malých dětí velmi nepříjemné dýchací potíže. Často za nimi stojí silně podrážděné nosní nebo krční mandle. V třinecké nemocnici dětem pomáhají účinnou a šetrnou metodou plazmové koblace. Po dopoledním zákroku mohou děti už odpoledne odcházet se svými rodiči domů. V nemocnici tak nemusí trávit ani jednu noc.

„Provádíme operaci odstranění nosní mandle, která je v podstatě nejčastější operací v dětském věku. Můžeme nosní mandli odstraňovat běžným způsobem, takzvaným krvavým, nebo odstraňujeme pomocí plazmatické koblace. Tu děláme zatím jako jediní na Moravě a ve Slezsku a operaci je velmi šetrná pro děti. Jednak, jak můžete vidět na zákroku, není téměř žádné krvácení. Sondou se dostáváme do různých prohlubní a můžeme tu mandli odstranit celou. Dítě je rychleji probuzeno, rychleji se zotaví a cítí menší bolest. To nás v podstatě motivovalo k tomu, abychom s touto operací začali. Jedinou její nevýhodou je, že není ta sonda hrazená ze zdravotního pojištění. Nicméně po roce a čtyřech měsících, co tu operaci provádíme, v současné době děláme už více operací plazmatickou koblací, než takzvaných těch klasických,“ řekl primář oddělení ORL Mieczysław Szwarc.

Ke zvětšení nosní mandle dochází nejčastěji jejím zvětšením při akutním infektu, při nachlazení, při rýmě, při bakteriální nebo virové infekci. Ale pokud je dítě, které právě začalo chodit do školky, například od podzimu, tak ta infekce dráždí tu mandlí a byla větší a když je větší, udělá obstrukci, to znamená blokádu v nosohltanu. A ta blokáda způsobuje to, že ten nos nedýchá dobře. Když ten nos nedýchá kvalitně, drží se nám v nose infekce. Ta nám zase dráždí a stimuluje tu nosní mandlí k tomu, aby byla zvětšena. Dostáváme se často do takzvaného začarovaného kruhu, který nejde jiným způsobem rozetnout, než tím, že tu nosní mandlí odstraníme. Proto jsou nejčastějšími našimi pacienty děti ve věku od tří do sedmi let.

Obavy z pobytu v nemocnici a samotné operace se snaží mírnit zdravotní klauni.

„Jsme Zdravotní klauni. Chodíme pravidelně. Tady třeba v třinecké nemocnici jsme jednou za týden. Vždycky jednou dopoledne jsme u operací, což je teď, a jinak jsme další týden jsme na odděleních. Takhle navštěvuje vlastně všechny nemocnice po celé České republice. Reakce dětí? Já si myslím, že dobrý dobrý. Hlavně já se bavím, že jo, to je ten základ. Děti teda taky a takový majstrštyk jsou bubliny. To má rád každý. Takže bubliny, hudba, občas zakouzlím a nějaká ta balonková zvířátka,“ popsal Jaroslav Vašut, alias klaun Bedřich Voháňka.

Spokojení jsou také rodiče.

„Líbí se mi to strašně moc. Klauník se dětem věnuje. Kubíček sice tomu nevěnuje nějakou pozornost, ale Samuelkovi se to líbí. Aspoň je vyplněn nějaký program. Samuel jde na operaci se skořepama a Kubíček jde vytahovat hadici z bříška,“ řekla maminka dvou chlapců čekajících na zákrok.

„Tak musím říct, že když přišel, tak byl nervozní a plakal. Pak se mu tady začal věnovat pan doktor Bedřich Voháňka a od té doby si hraje a je spokojený. Podle mě ho to tady i baví, takže možná, že tady budeme chodit na operace častěji,“ chválil tatínek dalšího malého pacienta.

„Většímu rozšíření této operace, nebo tohoto druhu operace, nám v současné době brání cena, která činí kolem 8000 korun za tu sondu a my bychom ji nejraději samozřejmě prováděli u každého dítěte, ale bohužel, ne každý z rodičů si toto může dovolit,“ dodal primář oddělení ORL Mieczysław Szwarc. 

Zájem o provádění této šetrné operace je mezi rodiči obrovský. Čekací lhůty dosahují až tří měsíců.


Slezské divadlo za výlohou

Slezské divadlo se připojilo k výzvě Oživené výlohy pražského souboru Cirk La Putyka a za sklem uzavřeného nákupního centra Slezanka v centr...

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků