Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nadšenci zachraňují původní jabloně a hrušně. Ovoce ponesou všem

V Krnově chtějí mít největší ovocný sad v Česku. Vzniká v Chomýži v lokalitě bývalé vojenské střelnice, kde dobrovolníci vysadili prvních 100 stromů.

Mezi Ježníkem a Chomýží v Krnově vysadili volně přístupný genofondový sad se stovkou starých a lokálních odrůd  Cílem ochránců přírody a města je, aby tyto odrůdy neupadly do zapomnění.

“Stromky jsme  vlastně vypěstovali z odebraných roubů místních krajových odrůd, což je poměrně unikátní záležitostí, které se zatím nepodařilo zatím dosud určit, ale přitom dávají velmi kvalitní ovoce,” uvádí Lukáš Matela, spoluorganizátor

“Jsou to odrůdy, které jsme vybírali na základě mapování, které děláme od roku 2010 tady na Krnovsku a Osoblažsku a jsou to odrůdy, které tady rostly, Budou to velké stromy, budou to vysokokmeny. Budeme ty koruny tvarovat tak, aby to byly pořádné stromy které budou mít stabilní korunu, Budeme tady provádět řez a mohly by stromy začít plodit někdy v 5.,7., roce, Taková větší úroda po těch 7,10 letech tady bude,” Radim Lokoč, pomolog, ČSOP Levrekův ostrov

Celkem se vysadilo 100 stromků, z toho 52 hrušní a 48 jabloní. Sadily celé rodiny, přátelé i jednotlivci. Lidé přišli i přesto, že byla zima a navíc i silně foukalo.

“Já jsem zvládla vysadit jenom dva, protože jsem měla malé děti a potřebovala jsem chlapa.”

“Je to úžasné úplně”

“Mě se to taky hrozně moc líbí, jsem rád, když pomáháme přírodě. Rád zasazuji stromky.

“Sadíme, zasadili jsme už dva stromy a teď jsme byli na čaj a budeme sadit dál, další. Aspoň 10. Výborná akce, prospěšná pro přírodu, pro všechny, společenská, špekáčky budou, no krásné to je.”

“Zatím jsme zasadili dva. Děláme to takhle společně jako rodinnou akci, takže dáváme si záležet.”

“My jsme z Krnova, zasadili jsem už 3 stromky a teď sadíme čtvrtý.”

“Já jsem z Brantic, sadíme 4.stromek a moc se mi to tady líbilo.”

“Já jsem v pohodě. Myslel jsem, že to bude těžší  jako ty jabloně než hruška.”

Do budoucna se sad rozroste mimo jiné o švestky a vzniknout by tady měla i naučná stezka. V blízkosti jsou totiž louky se vzácnými druhy rostlin.


Slezské divadlo za výlohou

Slezské divadlo se připojilo k výzvě Oživené výlohy pražského souboru Cirk La Putyka a za sklem uzavřeného nákupního centra Slezanka v centr...

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků