Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ve Štramberku se jedná o nových podmínkách těžby v lomu

Ve Štramberku a v sousední Ženklavě se teď opět jedná o nových podmínkách, které předložil provozovatel vápencového lomu. Za navržené ústupky očekává schválení těžby a výroby cementu.

Kolem těžby vápence ve štramberském lomu a výroby cementu se začalo další kolo jednání. Investor nabídl nové podmínky, kdy už nežádá prohlubování lomu, které by mohlo ohrozit spodní vodu. Slibuje také nižší prašnost a dopravní zatížení. Místo uhlí chce při výrobě používat plyn. 

“V listopadu 2019 jsme představili možné rozšíření stávajícího výrobního závodu o výrobu šedého cementu. Vzali jsme na vědomí všechny obavy a možné problémy, které jsme na schůzce slyšeli. Přepracovali jsme naše projektové plány a na konci ledna jsme představili výrobu cementu, ale místo výroby šedého cementu jsme předstoupili s bílým cementem. Hlavními rozdíly jsou nižší objemy výroby, které vedou k nižší těžbě, což vede k menšímu hlukovému zatížení na okolí, využití plynu k výpalu slinku, místo uhlí (menší znečištění ovzduší), nižšímu zatížení nákladní dopravou přes město (menší hluk) a kompletní likvidaci čtyř starých pecí na výpal vápna,” sdělili zástupci společnosti LB Cemix. 

“Potřebujeme, abychom se mohli adekvátně rozhodnout a přijmout nějaké stanovisko jako zástupce města, podrobnější informace, které jsme si vyžádali. Především nějaké podrobnější informace o technologii teto cementárny tohoto typu a potom především jsme chtěli vyjádření k jednotlivým připomínkám, které město a obec Ženklava podaly na Ministerstvo životního prostředí při prvním záměru, který který společnost LB Cemix podala,” řekla starostka Štramberka Andrea Hlávková (SNK pro občany Štramberka).

K novým návrhům se ještě budou moci vyjádřit jak zástupci obcí, tak občané.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy