Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Přes zimu skoupou na sníh chtějí v beskydské Bílé lyžovat minimálně do konce března

Na mnohé sjezdovky v Beskydech je letos smutný pohled. Tam, kde nemají výkonné zasněžování, už sezonu museli ukončit. V provozu zůstávají jen areály v nejvyšších polohách, například ten v Bílé. V neděli si tam mohou zazávodit i amatéři.

Letošní nadprůměrně teplá zima lyžování v Beskydech příliš nepřála. Některé areály už sezonu odpískaly. Jedním z mála, kde se ještě lyžuje, je ten v Bílé. Díky své vyšší poloze a umělému zasněžování tam chtějí udržet sjezdovky v provozu minimálně do konce března.

“Letošní sezona začala optimisticky. Sezonu jsme odstartovali začátkem prosince, nicméně poté přišlo oteplení a vítr s deštěm, takže jsme byli nuceni vlastně po Vánocích uzavřít areál na tři dny, což byla taková ta hlavní rána a největší ztráta. Co se týče letošní zimy, následoval leden, který byl nadprůměrný oproti loňsku, ale jen lehce. V únoru začalo takové počasí jako na houpačce, to znamená napadl sníh, byla zima a pak zase oteplení. Ten únor už se jevil lehce podprůměrný oproti loňsku, nicméně loni byla krásná zima, taková troufnu si říct 10letá. Takže to až tak nebereme úplně negativně a teď v březnu uvidíme, jaké ty podmínky ještě nakonec budou. Opět očekáváme počasí jako na houpačce. Napadne sníh a bude to tady jako v pohádce, ale třeba za dva tři dny opět sníh sleze. Střídá se to s takovým aprílovým počasím, kdy často prší nebo fouká vítr od západu, který to počasí výrazně ovlivňuje. Sezonu však úplně negativně nehodnotíme. Nám se podařilo zasněžit areál v tom prosinci a hlavně v tom lednu. V provozu jsme měli téměř celou sezonu všechny sjezdovky, což je u nás pět a půl kilometru. Bohužel ten přírodní sníh nebyl, takže běžkaři si letos na to své nepřišli, ale lyžaři, sáňkaři a bobaři ano,” řekl za provozovatele Ski Areálu Bílá Václav Vrzgula. 

“My jsme z Holešova. Jezdíme tady celkem často, ale ta letošní zima je slabá. Je to hodně mokrý, málo sněhu. Sezona není příliš povedená. Myslím, že ani provozovatelé areálu nejsou moc spokojení,” hodnotil jeden z návštěvníků.  

V Bílé si dobře zalyžují zkušení lyžaři i závodníci. Současně však areál provozuje lyžařskou školu pro nejmenší. Lyžařské kurzy v Bílé absolvují školy z celé Moravy, ale dojíždějí také z Polska a Slovenska.  

“Ty svahy jsou tady docela oblíbené protože my tady máme spektrum jak modrých jednoduchých sjezdovek, tak právě těch těžších červených, takže se zde naučí lyžovat jak úplný začátečník, tak už třeba i pokročilejší lyžař,” uvedl Václav Vrzgula.

“Jsme z Janovic a jsme tady na lyžařském kurzu ze 7. a 8. ročníku. Líbí se nám tady hodně, děcka jsou spokojená,” řekla mladá lyžařka.  

Užít si pravou zimu mají lidé možnost i o tomto víkendu. 

“Tento víkend bude zde jak testování lyží, tak v neděli den na lyžích s Moravskoslezským krajem. Součástí tohoto dne budou veřejné závody pro širokou nezávodní veřejnost a také zábavný den se soutěžemi pro děti. Budeme tady mít snowbike, horu na boby, takže děti a rodiče s dětmi si určitě užijí krásný zimní den,” dodal Jaroslav Vrzgula. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků