Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Archeopark v Chotěbuzi opravuje historickou akropoli, expozice s vykopávkami jsou ale běžně přístupné

Oblíbený Archeopark v Chotěbuzi se v těchto dnech připravuje na novou návštěvnickou sezonu. S kamerou jsme tam byli podívat.

Archeopark v Chotěbuzi je přístupný po celý rok. Bohužel, v současné době mohou lidé navštívit pouze hlavní budovu s expozicemi. V samotném historickém hradišti se totiž pracuje.

“Jaro v Muzeu Těšínska je plné příprav a očekávání na dokončení hlavní muzejní budovy v Českém Těšíně. Všichni se na to těšíme, je to největší investice. Nicméně, poněkud ve stínu této investice muzeum realizuje i další velké investiční podniky. Jedním z nich je i celková revitalizace Archeoparku v Chotěbuzi-Podoboře. Je třeba ale říci, že se jedná o projekt přeshraniční spolupráce, kterou realizujeme společně s polskou obcí Hažlach nedaleko odsud, a že se jedná jenom o polovinu toho projektu, který je podpořen Evropskými fondy. V současné době už máme víceméně opravenou kompletně slovanskou hradbu. Poté, když nám to podmínky dovolí, budeme realizovat opravu věže a palisády a pevně věříme tomu, že se nám podaří celou akropoli, to znamená ty dřevostavby, nebo přesněji řečeno jejich repliky, veřejnosti zpřístupnit na konci tohoto léta, případně na podzim letošního roku. Rád bych připomněl, že se nacházíme v prostorách, kde skutečně bylo slovanské hradiště. Je doloženo archeologickým výzkumem a jedná se o kulturní památku státem chráněnou, takže celé té rekonstrukci musel předcházet rozsáhlý archeologický předstihový záchranný výzkum, který pro Muzeum Těšínska realizoval Archeologický ústav Akademie věd České republiky v Brně,” řekl ředitel Muzea Těšínska Zbyšek Ondřeka. 

Přes uzavřené hradiště však lidé mohou archeopark navštívit. K vidění jsou expozice s nalezenými vzácnými exponáty. 

“Přestože je venkovní areál archeoparku v rekonstrukci a návštěvníci nemají možnost jej navštívit, připravujeme pro ně množství akcí tady u nás v krásné budově, v níž se nachází archeologická expozice přibližující život dávných Slovanů. Chystáme pro návštěvníky spoustu zajímavých akcí, například v práci s keramickou hlínou točíme na hrnčířském kruhu, luštíme hlavolamy, hrajeme dobové deskové hry, chystáme velikonoční akci a všechny návštěvníky zveme k účasti,” uvedla mluvčí Muzea Těšínska Lenka Ježová Bichlerová. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků