Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lidé chtějí vědět, kdo je nakažený. Kraj zveřejní čísla v obcích s rozšířenou působností

Lidé chtějí vědět, kdo má koronavirus. Sociální sítě zaplavily v těchto dnech požadavky lidí, kteří volají po tom, aby úřady přesně sdělovaly počty nakažených v jednotlivých obcích. Hejtman Ivo Vondrák řekl, že bude zveřejňovat pouze čísla u obcí s rozšířenou působností, nakažení se totiž stávají terčem šikany.

Nakažených koronavirem v Česku neustále přibývá. Poslední čísla ukazují průměr 200 za den. Lidé proto začínají mít strach, zda náhodou nemají ve svém okolí někoho, kdo je nakažený. Někteří proto volají po zveřejnění přesných statistik v jednotlivých obcích, píší to například i na Facebook hejtmana Iva Vondráka: "Pane hejtmane, opakovaně žádám na různých místech aby KHS zveřejňovala počty nakažených dle obcí," napsala Karla S. "Chci vědět, jak každý jiný, kde přesně se nakažený nachází a jestli jsem s ním nebyl ve styku," veřejně prohlásil zase David J.

Krajská hygiena zatím zveřejňovala údaje pouze z okresů. Zástupci krizového štábu se nyní dohodli, že budou o něco přesnější: "Shodli jsme se na tom, že můžeme skutečně informovat na úrovni ORP, obcí s rozšířenou působností," potvrdil hejtman Ivo Vondrák.

To znamená, že například místo celého okresu Opava, se veřejnost dozví i situaci třeba v Hlučíně, podrobněji už ne. Množí se totiž případy, kdy jsou nakažení terčem útoků z okolí, což potvrzuje i primátor Opavy Tomáš Navrátil: "Dochází potom k lynčování těch lidí, lidé je vyhledávají, nadávají jim a podobně."

"Často zaznívá, že každý má právo na informace. Já souhlasím, ale pokud to právo nezasahuje do práv jiných lidí a bohužel se ukazuje, že často zasahuje," doplňuje hejtman.

Vláda už představila plán inteligentní karantény. Pomocí dat z platebních karet a sdílení polohy v mobilních telefonech bude schopná přesně zmapovat pohyb nakažených. Systém by se měl spustit po Velikonocích, nakažený bude ale muset s monitorováním souhlasit.


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků