Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Janovice kvůli koronaviru jako první v zemi pořádaly svůj obecní den online. Program se setkal s úspěchem

Netradičně přistoupili k letošním oslavám výročí své obce v Janovicích. Protože kvůli koronavirové pandemii nemohli uspořádat klasický Den obce, rozhodli se pro přímý přenos na internetu. V programu nechyběli slavní rodáci.

Malá obec Janovice o 1900 obyvatelích se stala první v českých zemích, která uspořádala svůj obecní den online. Důvodem byla karanténní opatření v době koronavirové nákazy. Janovičtí přípravu živého vysílání nepodcenili a pečlivě se připravili.

David Fiedor, místostarosta: “Každoročně, a letos to byl 6. ročník, pořádáme Den obce. Letos, protože je ta koronavirová epidemie, tak jsme se rozhodli, že to zkusíme udělat úplně jinak. Zazněl tady názor z našich řad udělat to podle televize, tak jako dneska vidíme v televizi, že je všechno online, že jsou různé kapely, různé kulturní akce. Oslovil nás Péťa Mohyla, který s tím má bohatou zkušenost a udělali jsme nějaký tým. Ten začal pracovat, oslovili jsme rodáky a známé lidi, kteří mají s Janovicemi nějakou souvislost, kteří obec proslavili za hranicemi kraje."

Studio vzniklo přímo na radnici

Celý online obce byl vysílaný z improvizovaného studia v sále na obecním úřadě. 

David Fiedor, místostarosta: "Samozřejmě, některé příspěvky a kapely nebo rozhovory byly předtočené. Něco jsme točili v kulturním domě ve Frýdlantě a některé rozhovory s lidmi, kteří jsou mimo republiku, jsme natáčeli přes Skype. Tři rozhovory se vysílaly živě. Celým pořadem nás provázela naše oblíbená dvojice Jakub Nykl a Lucií Nohlovou. Myslím si, že se toho zhostili na jedničku."

Hosty přenosu byli hokejisté Pavel Kubina a Petr Kalus, senátor Zdeněk Nytra či operní pěvkyně Irena Magnusková. Vystoupily také janovické děti a zahrály skupiny Poetika a Minami.

Petr Mohyla, scénárista a režisér: ”My jsme se rozhodli, že některé věci předtočíme, že nebudeme všechno dělat živě, protože to ani technicky tady z našich prostor nešlo. Domluvili jsme se ve Frýdlantě nad Ostravicí a pronajali jsme si tam kulturní dům, kde jsme udělali pár vystoupení našich dětí z Janovického talentu. Takže potom byli vysíláni v rámci v rámci toho pořadu a přizvali jsme tam dvě kapely, kterým jsme natočili jejich koncert. Znamenalo to prostě normálně natáčet standardní koncert se světly a zvukem. Minimálně jsme do toho stříhali. Nahráli jsme to celé, no a potom jsme vlastně tady odsud, přímo z obecního úřadu, vysílali živě. Pro představu, je to o tom, že musíte postavit kompletní režii, střižnu, zvuk, světla, kameramany, prostě standardní televizní produkci. A tímto způsobem jsme to zvládli prakticky s vlastními zdroji s technikou, kterou disponujeme, díky tomu, že já se v té branži nějakým způsobem trošku pohybuji. Tak jsme to zvládli vlastními silami s vlastními lidmi, což bylo super a asi nejzajímavější byly právě ty osobnosti a jak se k tomu přistoupilo."

Pořadatele online přenosu překvapila vysoká sledovanost. 

Petr Mohyla, scénárista a režisér: Těžká na takovém projektu byla jedna zásadní věc. Nikdo si to nedokázal představit, nikdo si nedokázal představit, jak to bude vypadat a odmítali nás jak sponzoři, tak samozřejmě i lidé, kteří měli vystoupit. A teď máme ohlasy, že litují, že u toho nebyli, že to mělo nějakou formu, že to vypadalo dobře. Vysílalo se na dvou platformách. Na Facebooku obce a na webových stránkách obce, kde to bylo spřaženo s YouTube. Dohromady se v jeden okamžik dívalo kolem maximálně 200 lidí, ale to je ten okamžik, ten přesný okamžik, takže se to číslo dozvíte, až to skončí. No a tady vypuklo docela nadšení, protože jsme zjistili, že se na nás dívalo 2000 lidí. Abyste měli představu, Janovice mají lehce přes 1900 lidí, včetně nemluvňat a seniorů a že se na nás dívalo 2000 zařízení, tedy lidí mohlo být více. Když jsme se ráno probudili po odvysílání, tak tam byla tisícovka navíc, takže dneska je tam přes tři tisíce lidí, kteří ten pořad zhlédli alespoň minutu a déle. Reakce byly úžasné, za to jsme hrozně rádi. Prakticky nemáme jediný dislike, nemáme jedinou negativní reakci. Mi osobně volali někteří lidé z vesnice, což mě překvapilo, protože si takhle normálně nevoláme a gratulovali a děkovali, že to vůbec proběhlo. Takže zatím jenom pozitivní reakce. Všichni bychom chtěli být venku, všichni bychom chtěli dělat živé koncerty, živé akce, ale bohužel ta opatření jsou tak složitá na realizaci, že to je pro mnoho obcí, lidí i firem nereálné zrealizovat. Ale aspoň tahle forma byla fajn, takže nám to připadá, že to není úplně špatně a navíc vzniká nádherný dobový záznam něčeho, co se tady událo."

Janovičtí věří, že další Den obce budou za rok pořádat venku a všichni se tam setkají osobně.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy