Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Záběry z dronu: zásah hasičů u požáru odpadu na skládce v Horní Suché

Několik hasičských jednotek bylo v sobotu odpoledne vysláno do areálu skládky v Horní Suché, kde začal hořet odpad.

Požár byl ohlášen v 15 hodin. K zásahu vyjeli profesionální i dobrovolní hasiči z okolních stanic. Pro uhašení hořícího odpadu museli větším množstvím vody prolít celé místo požáru. 

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "Jednalo se požár na ploše 20 x 20 metrů. Obešel se bez zranění a bez škody. Zasahovaly dvě jednotky profesionálních hasičů z Havířova a Karviné a dvě jednotky dobrovolných hasičů z Horní Suché a Havířova. Hašení trvalo zhruba jednu hodinu."

Příčinou požáru bude s největší pravděpodobností samovolné vzplanutí odpadu. 

Martin Polášek, předseda představenstva skládky Depos: "Nejčastěji dochází ke samovznícení odpadu v nižších čerstvých vrstvách po navezení dalších vrstev. Jde o klasický zápar nevytříděného bioodpadu. Ke vzniku požáru stačí i jeden týden od navezení, když dojde ke stlačení a zabrání přístupu kyslíku. Požár pak vypukne například v hloubce tří metrů a je třeba se k místu dostat a dostatečně ho prolít vodou." 

Škoda na odpadu je nulová, přesto byl zásah pro hasiče nepříjemný. Na skládce nezasahovali poprvé. Jak sami potvrzují, čas od času tam v hromadách navezeného odpadu oheň vzplane. 

Provozovatel skládky by měl podle hasičů věnovat více pozornosti včasnému odhalování zahoření, aby ho stačil uhasit vlastními silami už v zárodku. Po rozšíření je to už pro hasiče poměrně náročné, když se musejí při hašení pohybovat v rozhrnutém odpadu, který nejen, že zapáchá, ale špiní výstroj i výzbroj. Po každém zásahu hasiči musí čistit hadice, rozdělovače, své oblečení i vozidla. 

Samovznícení odpadu není výjimečné

Požáry na skládkách nejsou výjimečné. Hoří buď čerstvě přivezený odpad, nebo naopak ten, který už tam nějakou dobu leží a dojde v něm k samovznícení. Starou skládku odpadu města Havířova, která je jen nedaleko té v Horní Suché, hasiči hasili po dobu několika let. 

Martin Polášek, předseda představenstva skládky Depos: "V navezeném odpadu probíhá hnilobný proces. I přesto, že se dnes bioodpad třídí, nějaké množství, především přivezené z měst, v něm zůstává. Uvnitř skládky se pak zapaří a vzplane. Než se to projeví na povrchu, trvá to nějakou dobu a hašení je potom náročné. V částech naší skládky, které jsou už uzavřené, máme vrty, kterými z nitra jímáme uvolněný metan. Ten se pak zpracovává v kogenerační jednotce při výrobě elektrické energie pro provoz skládky." 
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy